To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Ładowanie LiPo - jak lepiej?

legend - Wto 11 Wrz, 2018
Temat postu: Ładowanie LiPo - jak lepiej?
Mam baterię, która wystarcza mi prawie na dwa kursy do pracy (tam i z powrotem). Przez "prawie" mam na myśli, że czasem dojadę a czasem BMS odetnie baterię kilkaset metrów przed domem.
Zastanawiam się czy lepiej ładować codziennie baterię rozładowaną do około 50%, czy co drugi dzień rozładowaną do zera (chodzi mi o trwałość baterii).
Obecnie wożę ładowarkę ze sobą i ładuję raz w domu, raz w pracy czyli gdy bateria jest rozładowana w około 75%

Co polecacie?

Kamil

noel841106 - Wto 11 Wrz, 2018

Ja Ci polecam obecne rozwiązanie czyli ładowanie tak często jak to to możliwe. Choć jeszcze lepiej byłoby ładować tak często jak to możliwe, ale nie na max. Ja swoją ładowarkę przerobiłem tak, że ładuje ogniwa średnio do 4.1V.
madejp - Wto 11 Wrz, 2018

Tak jak robisz jest najlepiej(*), ale raczej dużego zysku nie ma. Więc jeśli nie chce Ci się wozić ładowarki, to ładuj od 50%, strata będzie niezauważalna.

(*)Teoretycznie dla Ciebie idealnie było by ładować od 25% do 75%, ale to wymagałoby BMS'a programowalnego albo przynajmniej ładowarki modelarskiej, żeby balansować baterie na niższych napięciach. Zysk jednak nie warty zakupu powyższych przy Twojej baterii.

borsuk - Wto 11 Wrz, 2018
Temat postu: Re: Ładowanie LiPo - jak lepiej?
legend napisał/a:

Zastanawiam się czy lepiej ładować codziennie baterię rozładowaną do około 50%, czy co drugi dzień rozładowaną do zera (chodzi mi o trwałość baterii).

Zdecydowanie to pierwsze. Zobacz sobie tabelkę " Depth of discharge -Discharge cycles" pod linkiem:
https://batteryuniversity.com/index.php/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group