To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Dział dla początkujących - Pomoc w rozpoznaniu sterownika. Nie działa manetka

karol_zamosc - Pią 19 Paź, 2018
Temat postu: Pomoc w rozpoznaniu sterownika. Nie działa manetka
Witam serdecznie

Jestem tu nowy, nabyłem drogą kupna dwa rowery elektryczne i przystępuję do ich reanimacji, wiem na pewno, że uszkodzone są baterie ale to najmniejszy problem bo jest sporo tematów o ich regeneracji. Większy kłopot mam ze sterownikiem, rowery są bardzo proste, nie mają żadnego wyświetlacza tylko diody na lewej manetce - jak się domyślam to poziom naładowania baterii. Nie mam tylko pojęcia czy może uda się podłączyć manetkę do tego sterownika? - jedna kostka jest niewykorzystana. Foty w załączeniu.

Pozdrawiam
Karol

wibi - Pią 19 Paź, 2018

To raczej na pewno jest złącze manetki,sprawdź tylko miernikiem napięcia na tej kostce. Powinno być na czerwonym ok.5V,czarny to minus (GND) a zielony sygnał z manetki do sterownika. Sterownik jest (raczej) do silnika szczotkowego DC więc warto sprawdzić stan szczotek.
karol_zamosc - Pią 19 Paź, 2018

wibi napisał/a:
To raczej na pewno jest złącze manetki,sprawdź tylko miernikiem napięcia na tej kostce. Powinno być na czerwonym ok.5V,czarny to minus (GND) a zielony sygnał z manetki do sterownika. Sterownik jest (raczej) do silnika szczotkowego DC więc warto sprawdzić stan szczotek.


Czy muszę szukać konkretnej manetki do tego zestawu czy jakaś uniwersalna się nada? Jutro sprawdzę napięcia. Zdjęcia numerów i nazwa producenta silnika w załączniku - da się coś z tego wywnioskować? (czy bezszczotkowy czy szczotkowy)

Rowery to Easy Bike Tornado, ciężko znaleźć o nich coś konkretnego.

wibi - Pią 19 Paź, 2018

Manetka standardowa,hallotronowa. Szkoda tylko, że zaczynasz drugi temat a w poprzednim nie raczyłeś odpowiedzieć na zadane pytanie i post "wisi".
karol_zamosc - Pią 19 Paź, 2018

wibi napisał/a:
Manetka standardowa,hallotronowa. Szkoda tylko, że zaczynasz drugi temat a w poprzednim nie raczyłeś odpowiedzieć na zadane pytanie i post "wisi".


Już odpisałem, przepraszam - przez przypadek odznaczyłem powiadomienie o odpowiedzi i myślałem, że nikt nie odpowiada bo zacząłem pisać w złym dziale.

Czy można spróbować podłączyć się "na krótko" pod to złącze, żeby sprawdzić czy w ogóle silnik ruszy?

noel841106 - Pon 22 Paź, 2018

Tak, możesz użyć potencjometru 4k7 lub 10k.
karol_zamosc - Pon 22 Paź, 2018

Dziękuję a czy jest możliwość sprawdzenia rodzaju silnika (szczotkowy lub bezszczotkowy) bez rozbierania? W załączniku zdjęcie wiązki prowadzącej ze sterownika do silnika, może w czymś pomoże...
noel841106 - Pon 22 Paź, 2018

Silnik bezszczotkowy ma trzy przewody, a nie dwa.
karol_zamosc - Wto 23 Paź, 2018

noel841106 napisał/a:
Silnik bezszczotkowy ma trzy przewody, a nie dwa.


Rozumiem że dwa grubsze to zasilanie silnika, a te trzy pozostałe?

noel841106 - Wto 23 Paź, 2018

Hmm, a w kole nie ma sterownika?
karol_zamosc - Wto 23 Paź, 2018

No chyba będę musiał jednak rozebrać choć niechętnie bo wiem że silniki sprawne - podłączałem się pod kostkę manetki i kręcą
noel841106 - Wto 23 Paź, 2018

Fazowe przewody są dwa więc zapewne silnik szczotkowy.
Te trzy to może czujnik temperatury. Jakiś cyfrowy.
Masz silnik, sterownik i to działa. Wystarczy podłączyć manetkę. Po co chcesz to rozbierać?

karol_zamosc - Wto 23 Paź, 2018

No właśnie nie chcę tego rozbierać i dlatego pytam czy da się sprawdzić czy to silnik szczotkowy - bo jeżeli tak to wypadałoby sprawdzić stan szczotek
noel841106 - Wto 23 Paź, 2018

Podłącz wszystko, włącz żeby koło się kręciło i sprawdź co się dzieje na przewodach idących do silnika.
madejp - Wto 23 Paź, 2018

Zdjęcie zwoju kabli, które pokazałeś, może świadczyć zarówno o tym, że masz silnik szczotkowy, jak i o tym, że masz silnik bezszczotkowy z sterownikiem wbudowanym. Pokaż zdjęcie sterownik z kablami jakie z niego wychodzą, albo silnika, z kablami jakie do niego wchodzą.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group