To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Kontrolery BLDC - GT 1500 Nie działa po zmianie kolejności faz i halli

lubieplacki - Pią 22 Mar, 2019
Temat postu: GT 1500 Nie działa po zmianie kolejności faz i halli
Wreszcie po 3-4 latach złożyłem do kupy swój rower jednak po podłączeniu elektryki pojawił się problem.
Wszystko podłączyłem zgodnie z kolorystyką przewodów. Do sterownika podłączone tylko silnik, bateria oraz manetka z wbudowaną stacyjką.
Po wciśnięciu manetki koło kręciło do tyłu. Podmieniłem dwa kable fazowe - zaczął kręcić do przodu ale przy ruszaniu najpierw delikatnie szarpnął w drugą stronę:
Trochę widać cofanie koła za trzecim uruchomieniem
https://www.youtube.com/watch?v=R1U7nDJpMlk


Wg informacji znalezionych w internecie to źle połączone Halle. Odłączyłem Halle całkowicie - bez zmian czyli wcale nie chodziły. Zacząłem zmieniać połączenia czujników - wszystkie kombinacje powodowały że zaraz po włączeniu stacyjki kręcił mocno w tył.
Największy problem w tym, że z powrotem zamieniłem fazy i.... Po załączeniu zapłonu zakręci przez chwilę kołem do przodu i koniec - nie reaguje na manetkę. Znów próbowałem wszystkich kombinacji z Hallami oraz po rozpięciu bez zmian.
Wszelkie przepięcia i lutowania wykonywane były po odłączeniu baterii.

Mierzone napięcia na czujnikach Hall dają niecałe 5V przy dwóch kombinacjach, przy trzeciej nie ma nic.
Co dalej? Gdzie szukać? Kontroler padł?

Inc0 - Pią 22 Mar, 2019

nic nie kombinuj GT1500 ma samonauke ( białe przewody z pasujacymi do siebie złączami )przeprowadż te procedure i ciesz sie jazdą

lubieplacki - Pią 22 Mar, 2019

Samonauka przestała reagować. Wcześniej po spięciu białych kabli i po włączeniu stacyjki silnik sam ruszał na chwilę. Po wyłączeniu i włączeniu zapłonu (ciągle spięta samonauka) koło kręciło w drugą stronę i tak na przemian jednak gdy rozpialem samonauke to na drugi dzień nie pamiętał i znów kręcił do tyłu.. główne zasilanie do sterownika nie było odłączane, nawet nie przewidziałem takiego wyłącznika.
Teraz wygląda to tak:
https://youtu.be/1cooPZ40Sxk

Hallotrony bojętnie jak podłączone, czy też odłączone nie robią różnicy. Zmiana faz zmienia tylko kierunek obracania kołem.

qaz33 - Pią 22 Mar, 2019

Wyglada na uszkodzonego halla w silniku
lubieplacki - Sob 23 Mar, 2019

Pytanie teraz dlaczego nie reaguje na manetkę oraz dlaczego sam kręci silnikiem po włączeniu...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group