To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Kontrolery BLDC - interfejs USB nie chce się połączyć ze sterownikiem BBS01

Jakuda - Sob 06 Kwi, 2019
Temat postu: interfejs USB nie chce się połączyć ze sterownikiem BBS01
Cześć,
Męczyłem się z tematem wczoraj do 1 w nocy i dziś pół dnia:(
Mam e-bike z silnikiem E-novation, czyli BBS01.
Zakupiłem taki konwerter:
https://allegro.pl/oferta/konwerter-przejsciowka-usb-uart-pl2303hx-rs232-avr-7657345250?snapshot=MjAxOS0wMy0zMVQyMDozNjo1MC44NzNaO2J1eWVyO2E2MGM4MTJiYTBkZGRhMDU3MzJhYmEwOWY0Njc5OGZjMmRkYTEzM2JkYTllYTZkODQ1MTA4MGIxNWMxZDI2Y2U%3D

Zrobiłem wszystko z instrukcjami (rzeczywiście był problem żeby w menedżerze urządzeń poprawnie się wyświetlał- ale 2gie sterowniki z neta rozwiązały ten problem).

Mam windows 10- próbowałem na laptopie i PCcie

Po uruchomieniu Bafang Configuration Tool wyświetla mi poprawnie port COM ale gdy kliknę connect nic się nie dzieje:(

próbowałem uruchamiać jako administrator, ustawić kompatybilność z win7, zmienić bufor na 1200,

Po załączeniu baterii świeci się czujnik koła (także piny są dobrze zwarte), sprawdziłem multimetrem napięcie między ground a RXD, oraz groud a TXD - było ok 4.4, 4.5v (tak powinno być?).

na interfejsie z wyłączoną baterią świeci się czerwona i niebieska dioda, po załaczeniu baterii gaśnie niebieska (na jakimś forum gość pisał że tak samo jest- ale też mu sie nie udało podłączyć).

Czy ktoś ma jakiś pomysł gdzie może być przyczyna?
Przekopuję i przekopuję internet i nie wiem:(

Ew. Czy jest ktoś z Krakowa z takim interfejsem?

Z góry dziękuję za pomoc.

borsuk - Nie 07 Kwi, 2019
Temat postu: Re: interfejs USB nie chce się połączyć ze sterownikiem BBS0
Jakuda napisał/a:

Po uruchomieniu Bafang Configuration Tool wyświetla mi poprawnie port COM ale gdy kliknę connect nic się nie dzieje:(

Czy na pewno połaczyłeś TXD kontrolera z RXD konwertera? Tu najłatwiej się pomylić.

wibi - Nie 07 Kwi, 2019

Czytając te posty podłączyłem (bez silnika) kabelek z tym interfejsem j/w.Paliła się tylko jedna dioda-czerwona,manager urządzeń wykrył mi port "4",uruchomiłem Bafang Con.Tool wybrałem ten port "4" i kliknąłem "Connect", zaczęła migać dioda niebieska.Mam Win7/64 i nie pamiętam już czy zmieniałem pozycjami TX i RX? wydaje mi się , że nie ale musiał bym to sprawdzić miernikiem i rozpatrzyć oznaczenie pinów we wtyczce od silnika- (pewnie łatwiej jest zamienić niż mnie sprawdzić). Jedno jest pewne,rozstaw pinów we wtyczce silnika jest b.ciasny i łatwo jest o zwarcie,dalej długość kabelków nie powinna być dłuższa niż 20 cm to tyle uwag co do połączenia.Też mam silnik e-nowation więc to nie ma znaczenia jakie jest oznaczenie,ważne, że to Bafang. I jeszcze jedno,bateria musi być włączona w trakcie odczytywania i programowania dlatego należy dokładnie sprawdzić czy nie ma jakiegoś zwarcia pomiędzy kabelkami bo można spalić sterownik.
borsuk - Nie 07 Kwi, 2019

wibi napisał/a:
.. długość kabelków nie powinna być dłuższa niż 20 cm

Ja mam kabel 130 cm i bez problemów chodzi mi na BBS01 i BBS02 Bafanga.

Jakuda - Nie 07 Kwi, 2019

Tak na pewno połączyłem TXD do RXD (na początku podłaczyłem odwrotnie ale próbowałem tak i tak).
Zwarcia nie ma bo sprawdzałem multimetrem, TXD i RXD z GND dają kilka V napięcia gdy bateria jest wlączona więc wszystko wyglada ok. Program poprawnie rozpoznaje urządzenie bo sam wybiera poprawny port COM...ale gdy klikam connect to po prostu nic się nie dzieje.

borsuk - Pon 08 Kwi, 2019

Jakuda napisał/a:
Program poprawnie rozpoznaje urządzenie bo sam wybiera poprawny port COM...ale gdy klikam connect to po prostu nic się nie dzieje.

Może mam starszą wersje programu (v2.0), ale u mnie port COM trzeba samodzielnie wybrać, ustawiając ten z menedżera urządzeń. Tu mój opis programowania: https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=5899&highlight=bafang+bbs01++bbs02

Jakuda - Pon 08 Kwi, 2019
Temat postu: .
Właśnie tej wersji używałem- w polu sam uzupełniał się port pod którym miałem podłączony interfejs (nie ma do wyboru innego).
Próbowałem też tym oryginalnym programem (tam dodatkowo można ustawić/albo rozpoznaje chyba bufor)- też się nie połączył.

borsuk - Pon 08 Kwi, 2019
Temat postu: Re: .
Jakuda napisał/a:
Właśnie tej wersji używałem- w polu sam uzupełniał się port pod którym miałem podłączony interfejs (nie ma do wyboru innego).
Próbowałem też tym oryginalnym programem (tam dodatkowo można ustawić/albo rozpoznaje chyba bufor)- też się nie połączył.

Moze masz uszkodzony konwerter, albo Niemcy wymyślili jakąś blokadę, w końcu to Bafang na rynek niemiecki. Kolega Wibi ma też e-novation, ale czy taki sam model?

Jakuda - Pon 08 Kwi, 2019
Temat postu: .
uszkodzony konwerter- też tak pomyślałem- w końcu to chiński układzik za pare centów.

Czy macie pomysł jak sprawdzić czy działa/zczytuje dane?
Pewnie by trzeba mieć coś co nadaje sygnał rs232, i jakiś programik do komunikacji...

Jakuda - Czw 11 Kwi, 2019
Temat postu: Temat do zamknięcia
Otóż...wciąż nie doszedłem dlaczego to nie zadziałało ale już dłużej nie będę- nie chce działać i już.

Dobry kolega z drugiego końca Polski przysłał mi jego oryginalny kabel i zadziałało jak złoto (po kliknięciu connect w programie bafang miga niebieska diodka- jak by oczekiwała na połączenie, w tym starym świeciła się na stałe- a po włączeniu zasilania w rowerze gasła).

Będę próbował z innym konwenterem (żeby też mieć u siebie na stałe)- ale teraz już wiem czego się spodziewać, jak powinno się zachowywać.

Zamiast tego PL2303 (co podobno ma podrabiany układ) spróbuję coś bardziej podobnego do tego oryginalnego kabla:
https://allegro.pl/oferta/konwerter-usb-uart-rs232-ttl-ch340-arduino-7650904878

zobaczymy.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group