To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Uszkodzenie ogniwa podczas zgrzewania

Kamel_ - Nie 28 Kwi, 2019
Temat postu: Uszkodzenie ogniwa podczas zgrzewania
Witam,
Na początku wspomnę, że podobny temat dodałem na forum elektroda, lecz na obecną chwilę nie otrzymałem odpowiedzi. Może tu ktoś będzie wiedział.

Jestem w trakcie budowy akumulatora do roweru elektrycznego. Ogniwa już poukładane, pozostało tylko pozgrzewać.

Specjalnie do tego celu samodzielnie zbudowałem zgrzewarkę z transformatora wyjętego z mikrofali. Moja zgrzewarka posiada oczywiście odpowiedni sterownik w którym mogę regulować czas i moc zgrzewu.

Przed przystąpieniem do łączenia właściwego akumulatora wziąłem na próbę jedno ogniwo i przygrzałem blaszkę. Na plusie wszystko ok, lecz gdy wykonałem zgrzew na minusie poszła bardzo duża iskra i zaczął się wylewać kwas.

Później jeszcze wziąłem drugie takie same ogniwo, delikatnie zmniejszyłem moc i dokładnie taka sama sytuacja.

Akumulatorki jakie mam to rozpakietowane 18650 3500mAh Sanyo z NEXUNA.

Dołączenia ogniw używałem taśmy 100% nikiel z tego samego sklepu.

Może mi ktoś podpowiedzieć jaki błąd popełniłem?

Dodam jeszcze, że moc była ustawiona na 80 /100 a czas 7/100 pkt. w skali zgrzewarki.

slow - Nie 28 Kwi, 2019

Z ciekawości to jak na transformatorze ustawić moc 80/100.
I co oznacza 7/100pkt?
100pkt to minuta? godzina? doba?
Jeśli na 7pkt wypala ci dziury to może zacznij od 1pkt i zwiększaj aż zgrzew będzie prawidłowy.
Może popracuj trochę na jakiś starych bateriach, opanuj właściwy docisk elektrod i czas zgrzewu.

Ja zgrzewam czasem ok. 0,4s

AdrianJ - Pon 29 Kwi, 2019

Jaka grubość taśmy? Czym grubsza taśma tym większe bezpieczeństwo dla ogniwa przed wypaleniem dziury ale i potrzeba większej energii żeby ją dogrzać. Taśmę 0.1mm zgrzewam już od 1ms, 0.15mm 3-4ms a 0.2mm 6-8ms, ale czas zgrzewu NIE RÓWNA się energii zgrzewu.
Dziura może powstać kiedy między taśmą a powierzchnią ogniwa jest przestrzeń, nawet 0.5mm i będzie iskrzyć. Tak samo kiedy jedna z elektrod nie dotyka taśmy...

Kamel_ - Pon 29 Kwi, 2019

Dzięki za odpowiedź, mam taśmę niklową 0.1mm. Pisząc, że zgrzewasz ta taśmę już od 1ms miałeś na myśli maksymalną moc? Na trafo nawinąłem 3 zwoje drutem 16mm2 ~ 2.5V.
Jeszcze co do docisku elektrod - jak najlepiej powinienym dociskać - czytałęm gdzieś, że duży docisk wcale nie daje najlepszych zgrzewów.

AdrianJ - Pon 29 Kwi, 2019

Moja zgrzewarka to raczej nieznany projekt z Korei, zawsze daje pełną moc (zasilanie prądem DC, szczytowo impuls do 1550A :) ) a reguluje tylko czasem tego impulsu i ew ilością impulsów. W skrócie: arduino sterujące mosfetami(obecnie jakieś słabsze ale w planach zmiana na IRFB7430)

Sprawdź czy elektrody masz czyste i mniej więcej powierzchnia styku jest jednakowa (nie ostra ale nie płaska..). Docisku trzeba się naczyć: na początku zawsze dociskam mocniej, troche odpuszczam i dopiero zgrzewam: dzięki temu wiem że taśma trochę dopasowała się do ogniwa i nie będzie przerwy.

0.1mm to bardzo delikatna taśma. Zrób próby na ostrzu nożyka tapicerskiego i eksperymentalnie dobierz czas i moc



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group