To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - 3S = 11,8V ? ładowanie

duniek - Czw 23 Maj, 2019
Temat postu: 3S = 11,8V ? ładowanie
witam
zrobilem baterie 3S z z trzech duzych baterii z tabletu (6000mAh)do monitora ktory dziala od 5-12V

baterie wykonalem w ten sposob ze naładowalem kazde z osobna w ładowarce do pełna - polutowalem w szeregu i podpialem BMS-a

+ i - z baterii jest polutowany do płytki zasilania (tam gdzie normalnie bylo zasilanie monitora, dodatkowo do + i - jest podpieta przetwornica (micro USB step UP regulowana) do ładowania

przed polutowaniem przetwornicy oczywiscie na sucho po podpieciu zasilania USB ustawilem potencjometerem napiecie 12,6V na wyjsciu


Problem jest taki ze jak ładuje ładowarką usb 2A (pobor na liczniku 10,5-11,2W) wiec grzeje sie bardzo, przetwornica micro usb tez sporo sie grzeje, no ale ładuje, niewiem jak długo sie ładowała sie bateria ale po pewnym czasie miernik pokazuje 1W wiec wtedy juz nie ładuje - po zmierzeniu miernikiem napiecia na zasilaniu mam 11,7-11,8V
a chyba powinno byc 12,6V

co jest nie tak?

WojtekErnest - Pią 24 Maj, 2019

Nie wiem jaka masz ładowarkę step-up z zasilana z USB ale nawet gdy ustawiono 12,6V na zimno, to wcale nie oznacza ze jak byla goraca, to byla w stanie utrzymac 12,6V pod obciazeniem.
Laduj niskim pradem moze te ogniwa sie doladuja, ale jesli byly mocno uzywane, to maja duze RW i trudno Ci będzie dobic do równych 4,20V.

duniek - Pią 24 Maj, 2019

no wlasnie niewiem jak mam ładowac niskim prądem

bo jak podlaczylem zwykle zasilacze 12V to kazdy chodził na full tzn 1A na 12W a 3A 36W ciągneły

duniek - Nie 26 Maj, 2019

bms moze byc uszkodzony?

naładowalem micro usb na tyle ile mogłem 11,8V

monitor chodził 3 godziny na jasnosci 20 (pobor kolo 8W wtedy mysle)

zmierzylem po tych 3 godzinach - miernik pokazał napiecie 9,9V wiec w sumie jeszcze powinien byc zapas, mysle ze powinien 1-2h jeszcze chodzic
po czym po 5 min wylaczył sie - na baterii jest 0V wiec tak jakby BMS odciał jak spadło ponizej 3,3V na ogniwie

a chyba do 2,8 powinno tak trzymac

slow - Pon 27 Maj, 2019

Poniżej ok 3,3V to już napięcie spada lawinowo.
A te baterie od tabletu to przypadkiem swojego bms'a nie mają??

sucharek - Pią 07 Cze, 2019

duniek napisał/a:
no wlasnie niewiem jak mam ładowac niskim prądem

bo jak podlaczylem zwykle zasilacze 12V to kazdy chodził na full tzn 1A na 12W a 3A 36W ciągneły

Najprostsze rozwiązanie
Zasilacz 18v 3-5A za kilka dych na Alle +ładowarka uniwersalna step-up 2-3 A do LI-Ion Li-Po i innych za 15 zł. płynna regulacja napięcia ,prądu na wyjściu wg/życzeń ,sygnalizacja naładowania.
Ew.ładowarka modelarska- używkę za kilka dych , ala. Imax też załatwi ci sprawę.
Pozdrówka. :grin:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group