To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Napęd z silnikiem poza kołem - SPD vs Platformy

zarblend - Pią 31 Maj, 2019
Temat postu: SPD vs Platformy
Dotychczas jeździłem tylko na platformach, ale zastanawiam się czy może warto zacząć przygodę z SPD.
No i tutaj pojawia się moje pytanie, czy an e-bike z midem ma to sens? Mimo, że mam manetkę to w większość jej nie używam. Czy jest ktoś na forum kto jeździ na SPD na e-bike z midem?

lessero - Pią 31 Maj, 2019
Temat postu: Re: SPD vs Platformy
zarblend napisał/a:
Dotychczas jeździłem tylko na platformach, ale zastanawiam się czy może warto zacząć przygodę z SPD.
No i tutaj pojawia się moje pytanie, czy an e-bike z midem ma to sens? Mimo, że mam manetkę to w większość jej nie używam. Czy jest ktoś na forum kto jeździ na SPD na e-bike z midem?


Jeździłem i na SPD i na platformach.

SPD ma zaletę w zwykłym rowerze,
gdzie można wykorzystać dzięki temu ruch nogi do góry - ciągnąć gdy druga noga pcha.
Albo w zjazdach, aby mieć maksimum kontroli. Ale to już zostało podważone, bo ostatnio ktoś został mistrzem na platformach.

W elektryku jest to pozbawione sensu, ponieważ równy rozkład ciągu zapewnia silnik w trybie PAS. W trybie manetki w ogóle pedałowanie mija się z celem.

Inna rzecz - SPD trzeba dobrze ustawić, bo stopa i noga powtarza te same kąty. Żle ustawisz i po 2 godzinach masz bóle kolan. Na platformach noga sama sobie znajduje odpowiednie ułożenie. Inna sprawa, że Q-faktor przy Bafangu jest niesymetryczny i trochę za duży.

Następna rzecz - jak jeźdżę w zimie to moje buty SPD przeciekały.

Ostatnia rzecz - w razie W łatwiej ratować się na platformach...
Trzeba wyrobić sobie nawyk ruchu stopą do wypięcia.

Miałem SPD jeżdżę po konwersji na platformach.

zarblend - Pią 31 Maj, 2019

Tak właśnie mi się wydawało, dzięki za utwierdzenie w przekonaniu.
Larix - Nie 25 Sie, 2019

Fajnym rozwiązaniem są platformy SPD. Jadę w teren to zakładam SPD , jadę po bułki to zwykłe kapcie :wink:
acmen - Sob 01 Lut, 2020

A ja uważam tak, opisuję tylko SPD zintegrowane z platformą, na którym da się jeździć w zwykłych butach.
ZA:
- Jak MID ma torque sensor to jak najbardziej mają sens
- SPD w terenie jest super bo można dzięki nim lepiej odbić się od ziemi w celu przeskakiwania przeszkód, skaczemy wtedy znacznie wyżej. No i by wybić się bez SPD najczęściej musimy dobić w dół i wybić się z całym rowerem. A w SPD czasem gdy zdecydujemy się na wybicie w ostatniej chwili to wystarczy wybić się w górę bez przysiadania wcześniej i pociągnąć rower nogami.
- Czujemy lepszą integrację z rowerem
- SPD ze zintegrowaną platformą daje opcję jazdy w zwykłych butach


PRZECIW:
- z SPD w terenie można zaliczyć mega glebę
- z SPD na płaskim asfalcie można zaliczyć mega glebę, nawet zatrzymując się gdy noga nie zdąży się wypiąć
- SPD ze zintegrowaną platformą nie jest tak wygodne jak zwykła platforma, czujemy zaczep pod stopą
- W butach SPD nie chodzi się poza rowerem tak wygodnie jak w zwykłych



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group