To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Napęd z silnikiem w kole - Silnik bionx 2 generacji - zaplatanie

kris85 - Pią 05 Lip, 2019
Temat postu: Silnik bionx 2 generacji - zaplatanie
Witam, chcę przerobić silnik bionx 2 generacji. Wyciągnąłem go z felgi 28" i po przeróbce trafi do tej samej felgi. Silnik jest tak złożony, że otwory pod szprychy po przeciwległych stronach nie patrzą przez siebie. Z tego co widziałem w necie, to ludzie składają te silnik tak, że jeden z otworów z jednej strony patrzy przez jeden z otworów z drugiej strony, ale pozostałe dwa nie patrząc przez siebie. Czy może ktoś sprawdzić i potwierdzić poprawność obliczenia długości szprych ? Przy obliczeniach korzystałem z filmu bikel.pl dostępnego na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=ciINX3rSaak
Na filmie zaplatany jest ten sam silnik, ale w moim przypadku 28". Moja felga to vuelta airtec 3, znalazłem gdzieś w internecie, że ERD wynosi 594 mm.
W załączeniu dodaję zdjęcia z obliczeniami i z parametrami felgi.
W wspomnianym wyżej filmie jest powiedziane, że lepiej wziąć szprychy 1 cm krótsze niż dłuższe, czy w związku z tym na całe koło wystarczą mi szprychy 195 mm ?

kris85 - Pią 12 Lip, 2019

Pomyliłem się, zamiast 1cm chodzi o 1mm krótszą szprychę. Niech ktoś mi potwierdzi, czy dobrze policzyłem i czy jak zamówię wszystkie szprychy 195mm to będą pasować.
Robson91 - Pią 12 Lip, 2019

Niedawno montowałem silnik bionx 2 gen. również do szprych 28 cali. Przy ERD=590 zamówiłem szprychy 193mm. Nie miałem problemu z montażem.
munio451 - Pon 15 Lip, 2019

Czy szprychy 2mm wytrzymują duże naprężenia ? Czy szprychy 2,3 x 192 mające wysokość główki 7,8mm ( wynika to z wymiaru kołnierza silnika w którym są otwory na szprychy ) a co za tym idzie przy krótkiej szprysze to naginanie szprychy gr.2,0mm często powoduje w tym miejscu jej zerwanie. Pytanie : Czy zna ktoś dostwacę szprych nierdzewnych ( nie ocynk) 2,3mm x192mm ?
kris85 - Czw 18 Lip, 2019

Zastosowałem szprychy 196 mm i pasują. W sklepie u mnie w mieście mieli do wyboru 194 lub 196 mm. Myślę, że 194 też by podeszły.
munio451 - Czw 18 Lip, 2019

kris85 napisał/a:
Zastosowałem szprychy 196 mm i pasują. W sklepie u mnie w mieście mieli do wyboru 194 lub 196 mm. Myślę, że 194 też by podeszły.

Witam.
Długość szprych jest sprawą drugoplanową, dobiera się wg obliczeń. Czy zauważyłeś w moim poście 2,3mm ( chodzi o średnicę szprychy), typowa rowerowa najpopularniesza to 2,0 mm a te 2,3mm mają większą wytrzymałość na zrywanie. i stąd moje pytanie



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group