ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czujnik PAS
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 31 Maj, 2017   

A to sterownik FOC? Każdy zwykły sterownik steruje napięciem, czyli prędkością, a nie przyspieszeniem.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 31 Maj, 2017   

Sa tez sterowniki zwykle co steruja momentem ale sa troche drozsze. Mozna tez dokupic komputerek co ci przerobi sterowanie napieciem na sterowanie momentem. Ostatnio bylo tu zbiorowe zamowienie takowego
 
 
Tom.O 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2016
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 31 Maj, 2017   

Chciałbym mieć większe możliwości sterowania (żeby PAS brał pod uwagę obroty lub najlepiej siłę nacisku) oraz np. odzyskiwanie energii. Jaki sterownik/komputerek byłby wstanie mi to zapewnić ? Czy jest rozwiązanie które jestem wstanie zintegrować w ramie ? (teraz nie mam żadnych części na zewnątrz poza baterią i wyświetlaczem). Niestety odczuwam brak elementarnej wiedzy - czy sterownik i komputerek to jest to samo ? Czy sterownik ma wyjście na wyświetlacz ?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Cze, 2017   

Czujnik siły nacisku, to zupełnie inny czujnik, niż typowy magnesowy PAS.
Wyjście na wyświetlacz? Ale o jaki wyświetlacz ci chodzi? Niektóre sterowniki mają wyjście do panela mocy wspomagania, inne nie mają. O takie rzeczy musisz pytać sprzedawcę, lub zdobyć dokładny opis wyprowadzeń kontrolera. Wyświetlacze też są różne. Niektóre są analogowe, niektóre komunikują się ze sterownikiem szyną danych i to tylko z dedykowanym kontrolerem i silnikiem. To dość szeroki temat.
Odzysk energii w rowerze, to raczej kwiatek do kożucha ;) To są zyski rzędu kilku procent. Ale niektóre kontrolery rowerowe mają taki odzysk. Ja mam taki w swoim czarnym rowero-skuterze ;)
Jak puszczę manetkę powyżej 18 km/h, to mam lekkie doładowanie. Jak wcisnę klamkę hamulca, to mocniejsze. Ale zysku z tego tyle, co kot napłakał.
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Czw 01 Cze, 2017   

Tom.O napisał/a:
Chciałbym mieć większe możliwości sterowania (żeby PAS brał pod uwagę obroty lub najlepiej siłę nacisku) oraz np. odzyskiwanie energii. Jaki sterownik/komputerek byłby wstanie mi to zapewnić ? Czy jest rozwiązanie które jestem wstanie zintegrować w ramie ? (teraz nie mam żadnych części na zewnątrz poza baterią i wyświetlaczem). Niestety odczuwam brak elementarnej wiedzy - czy sterownik i komputerek to jest to samo ? Czy sterownik ma wyjście na wyświetlacz ?


Sterownik i "komputerek" (LCD/LED/wyświetlacz) to dwie różne rzeczy. Sterownik jest od sterowania silnikiem i on musi mieć możliwość sterowania PAS, odzyskiem energii, regenem, manetką, prędkościami. "Komputerek jest tylko dodatkiem do sterownika (sterownik musi mieć odpowiednie wyprowadzenia) który umożliwia wybranie danych funkcji.
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 01 Cze, 2017   

Tom.O napisał/a:
Chciałbym mieć większe możliwości sterowania (żeby PAS brał pod uwagę obroty lub najlepiej siłę nacisku) oraz np. odzyskiwanie energii.


Komputerek Cycle Analyst V3 ma PAS niezależny od sterownika.
Jako jedyny (mi przynajmniej znany) ma dodatkowo możliwość podłączenia suportu z czujnikiem nacisku.
http://www.ebikes.ca/prod...-analyst-3.html

:wink:
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

Tom.O napisał/a:
Chciałbym mieć większe możliwości sterowania (żeby PAS brał pod uwagę obroty lub najlepiej siłę nacisku) oraz np. odzyskiwanie energii.


Kontroler z najwyższej półki analizuje trzy parametry:
moment obrotowy pedałów (co popularnie nazywane jest siłą nacisku),
szybkość roweru,
oraz kadencję, czyli obroty pedałów.
Procesor w kontrolerze analizuje te parametry i wysterowuje odpowiednio silnik, w zależności od tego jak był zaprogramowany. Program siedzi w pamięci kontrolera i może być modyfikowany w pewnym zakresie przez użytkownika za pomocą przycisków na displayu (stopień wspomagania, prędkośc maksymalna itp.)
Prostsze kontrolery ( np. Bafang BBS) uwzgledniają tylko szybkość i kadencję, a te najprostsze i najtańsze tylko kadencję.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
ICE 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Maj 2016
Posty: 321
Skąd: wlkp
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

borsuk napisał/a:
Kontroler z najwyższej półki analizuje trzy parametry:
moment obrotowy pedałów (co popularnie nazywane jest siłą nacisku),
szybkość roweru,
oraz kadencję, czyli obroty pedałów.


Zdaje się jednak, żeby ten kontroler brał pod uwagę moment obrotowy to rower musi być wyposażony w przeznaczony do tego wkład suportu (zaopatrzony w odpowiedni czujnik)?
Czy może są jakieś czujniki, które można dołożyć do używanego już suportu, korby?
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

borsuk napisał/a:
Kontroler z najwyższej półki analizuje trzy parametry:


Czyli jaki kontroler ? Jakiś link, model ?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

Najprościej, to będzie zastosować mocny napinacz łańcucha od górnej strony napędu. Im mocniej naciskasz na pedały, tym bardziej będzie się uginał i wykorzystać to do sterowania mocą. Inne, to raczej tylko fabryczne rozwiązania w suporcie.
 
 
ICE 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Maj 2016
Posty: 321
Skąd: wlkp
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

zeeltom, to jest jakieś rozwiązanie, czy najprostsze to trudno ocenić, bo będzie trzeba dobrać odpowiedni czujnik, wyskalować pomiar w stosunku do naciągu i napinacza itp. Ale fakt nie musi być fabryczne.

A tak na marginesie masz może jakiś typ odnośnie czujnika?
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

ICE napisał/a:
zeeltom, to jest jakieś rozwiązanie, czy najprostsze to trudno ocenić, bo będzie trzeba dobrać odpowiedni czujnik, wyskalować pomiar w stosunku do naciągu i napinacza itp. Ale fakt nie musi być fabryczne.

A tak na marginesie masz może jakiś typ odnośnie czujnika?


Na równym asfalcie, być może by to działało, lecz przy "polskich" :wink: drogach z dziurami jest to raczej nierealne :lol: (drgania łańcucha). O "bezdrożach" to nawet nie ma co wspominać.
 
 
jasiek011 
początkujący
jasiek011


Wiek: 61
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 12
Skąd: mielno
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Panowie mam pytanie na jakiej zasadzie dziala PAS w rowerze Giant Aspiro. Nie ma tam czujnika przy suporcie tylko przy kasecie. Nie widac zadnych elementow ruchomych. czy taki czujnik mozna wpiac do zwyklego kontrolera?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Sty, 2018   

Spotkałem się z takim rozwiązaniem w jakimś rowerze, ale to wywaliłem i dałem normalne kółko magnesowe. Nie wnikałem w zasadę działania.
 
 
munio451 
początkujący


Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 19
Skąd: śląsk
Wysłany: Pon 22 Sty, 2018   

Giant stosuje czujniki tensometryczne montowane na tylnym widelcu. Napięcie zmienia się w zależności od napinania się łancucha w przedziale nie mam pewności 3,1V do 4,2 V. Czy można zastosować do zwykłego kontrolera ? raczej nie jest to zamiennik np. PAS bo ten zlicza impulsy, a tenso steruje napięciem. Z mojego niewielkiego doświadczenia działa to rewelacyjnie. Chwilowo z braku oryginalnego sterownika przerobiłem na PAS i sterownik S06SC . Nie miał powera i sprawność raczej mała bo z trudem przejeżdżałem dystans 35 km. Wróciłem do oryginalnej konfiguracji tzn. czujnik tensometryczny i sterownik Giant i mam Power i dystans 60km
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group