ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Hak do przyczepki
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Cze, 2017   Hak do przyczepki

Ponieważ mój pieseł, który uwielbia ze mną jeździć, nie mieści się już za bardzo do typowego koszyczka rowerowego, postanowiłem zrobić dla niego coś w rodzaju budy na kołach :D
Pytanie zasadnicze: jak rozwiązać zaczep do przyczepki, by można było w miarę szybko zaczepić to do dowolnego roweru?
Zamysł jest taki, by doczepić to do osi tylnego koła, jak na rysunku. Jakieś pomysły?



Czy może lepiej gdzieś do sztycy pod siodełkiem? Wtedy nie będzie problemu z ostrymi skrętami. Ale nie w każdym rowerze jest dojście pod siodełko, w moim czarnym, skuterowatym nie ma siodełka, tylko jest kanapa i sztycy nie ma.
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 19 Cze, 2017   

polookaj w tajlach do przyczepek rowerowych dla dzieci (lub psów bo to w sumie to samo). Są dwa systemy. Uchwyt zaciskowy regulowany śrubąz pokrętłem. Zaciskasz na rurce widełek bocznych... Lub blacha z dziurą pod oś rowerową zakończona specjalnym klikboxem. To drugie rozwiązanie jest imho znacznie lepsze jednak przy silniku dd w tyle wymaga drobnej przeróbki (oś się nie mieści najczęściej w otwór).
Generalnie zamiast robić poszukaj przyczepki dla dzieci... Można wyhaczyć zdewastowaną za 100. Dewastacja to że brudna poobdzierana itp. Abo ma podarte podwozie na nogi. Dla ciężkiego dziecka lub dwu to wtedy może nie bardzo ale pod spokojnego psa zszyjesz dratwą skleisz kawalkiem koca gaśniczego itp i będzie śmigać....

https://www.olx.pl/oferta...html#ccff965ed7
_________________
Moje pojazdy:
Hub middrive - w budowie http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=5394
Cruiser http://forum.arbiter.pl/v...er=asc&start=15
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   

Szkoda 100 zł skoro wala mi się trochę materiału i kół. Spawanie, to sama przyjemność ;)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 21 Cze, 2017   

Chciałem kupić coś gotowego, ale w Żyrardowie nic takiego nie ma.
Zrobiłem więc po swojemu. Ten boczny zaczep zupełnie mi się nie podobał z racji ograniczenia skrętu w jedną stronę. Tylny hak, to najrozsądniejsze rozwiązanie. Wygiąłem kawał porządnego płaskownika i przyspawałem do tylnego widelca. Nie przeszkadza, to w niczym, bo koło można demontować bez problemu.



Żeby sobie ułatwić życie, zamocowałem koła do ramy tylko jedną stroną osi koła. Nie jest tragicznie, ale muszę jednak to w jakiś sposób wzmocnić, bo pieseł buja się w tym na boki. Jak stoi w koszyku, to zaczyna balansowanie i wpada w jakiś rezonans z mocowaniami kół :D Muszę to poprawić.





I mocowanie przyczepki dać trochę niżej, bo jedzie pod górkę cały czas ;)
Przegub zrobiłem z jakiegoś kawałka starego przegubu z układu kierowniczego.
Kiedyś miałem w quadziku to samo rozwiązanie.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 21 Cze, 2017   

Gdyby ktoś robił inną przyczepkę to mam coś takiego podobnego https://www.olx.pl/oferta...28-IDfdA2N.html (zamiast kół są felgi na opony i dętki).
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
Mikołaj 
początkujący


Wiek: 41
Dołączył: 30 Maj 2017
Posty: 5
Skąd: Warmia
Wysłany: Czw 22 Cze, 2017   

zeeltom napisał/a:

Zrobiłem więc po swojemu......


Piękna sprawa
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Cze, 2017   

Tak wygląda to z bliska:



Przyczepka za rowerem:



Jako, że poprzedni hak był nieco zatarty i dostał luzów, podjechałem do znajomego mechanika i uraczył mnie za darmowchę innymi przegubami bez luzów ;) Wymieniłem i jest OK.



Tu parę fotek z wycieczki do lasu ;)







Ciekawostką jest fakt, że w przypadku przyczepki do przewozu dzieci, zaczep musi być tak skonstruowany, że w przypadku wywrotki roweru przyczepka musi stać na kołach. Tu się nie da, ale nie jeżdżą nią dzieci ;)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Cze, 2017   

Pomysł miałem dobry, ale nie do końca. Kulka przegubu powinna być do góry, a nie do dołu, jak to zrobiłem. Po kilku dniach jazdy przegub się rozpiął. Teraz zrobiłem to prawidłowo, kulką do góry.



A tu prawidłowe zastosowanie koszyczka na bidon ;)



Poza tym jest idealnie :)
 
 
Ledo 
młodzik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Paź 2016
Posty: 99
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 16 Lip, 2017   

Ja zrobiłem hak ucinając ramę damki zaraz przy mocowaniu kierownicy a z drugiej strony zostawiłem kawałek rury od sztycy. Do góry nogami założyłem ten twór na moją sztycę i powstało ramię na końcu którego zrobiłem homonto - podwójny przegub z dwóch uchwytów do rur, blach i śruby.

przyczepka









 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Lip, 2017   

A co się dzieje z przyczepką, gdy rower się pochyla? Nie widzę tu żadnego elementu pozostawiającego wózek pionowo. I jak zamontowałeś ramę do sztycy, żeby się nie przekręcała?
Przejechałem już ponad 200 km na swoim rozwiązaniu i wszystko jest ok do tej pory. Jedynie koła się czasem luzują, bo ośki kół są przykręcane tylko z jednej strony. Dałem podkładki sprężynowe, ale jednak puszczają z czasem. Są jakieś inne podkładki, które będą trzymać mocniej? A może te ośki po prostu przyspawać i będzie święty spokój? ;)
 
 
radasss 
dyrektor
Radosław



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 413
Skąd: Luboń/k.Poznania
Wysłany: Pon 17 Lip, 2017   

A może na gwinty zapodać klej anaerobowy. Bardzo rozwiązuje problem. Przed odkręcaniem podgrzać do ok. 80°C i nakrętka lekko idzie.
_________________
warsztatmotocykli.pl
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Lip, 2017   

Demontaż możliwy po podgrzaniu elementów do temperatury powyżej 150°C :)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Lip, 2017   

Okazało się, że i takie mocowanie spowodowało luzy na zaczepie. Kiedyś miałem takie mocowanie przyczepki w quadzie i spisywało się niezawodnie. Czy teraz drążki reakcyjne robione są na raz?
Przyspawałem teraz przegub od układu kierowniczego. Tak na oko ze dwa razy większy od poprzednich. Może teraz się nie wyrobi w tak szybkim czasie :)

 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Lip, 2017   

radasss napisał/a:
A może na gwinty zapodać klej anaerobowy. Bardzo rozwiązuje problem. Przed odkręcaniem podgrzać do ok. 80°C i nakrętka lekko idzie.

Prędzej przyspawam ośki z jednej strony. Zawsze będzie można i tak zdjąć koło z osi, np. do wymiany łożysk.
 
 
Ledo 
młodzik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Paź 2016
Posty: 99
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro 02 Sie, 2017   

Najlepsze rozwiązanie typu plug and play chyba będzie na hak holowniczy
32 sekunda i 60sekunda filmu
20€ za hak, 25€ za szybkozłączkę :/
strona producenta

z wersji mini znalazłem sam hak


z tego co pisza montuje się to pod siodełko
przyczepka http://www.jula.pl/catalo...owerowa-326036/
https://www.twojpasaz.pl/...Bagaznik/152074

ten zaczep trochę śmierdzi lipą

tutaj znalazłem na inny przegub, ale docisk gwintem mi się nie podoba
https://www.youtube.com/watch?v=lAUVymTbRNQ

co do mojej taczki którą targam za sobą, to nie mam przegubu na pochyły, ale przy tylu kg co w niej targam, może i lepiej, bo przypomina mi to aby hamować w pozycji pionowej i na prostych kołach, w lini prostej. majac 50-60kg balastu przy 30-40km/h to przyczepka dyktuje warunki, ona nie ma hamulców i pare razy przyczepka przepchała mnie z rowerem do przodu przy zatrzymanym kole (na początkach jak się uczyłem jeździć kategorią El.Bike+E)

Aby ramię zakończone przegubami, nie obracało mi się na sztycy musiałem przewiercić przez sztyce otwór i złapałem wszystko śrubą. Jak za ostro wejdę w zakręt to obraca mi sztycę razem z dupą :D , ale to przy skrętach 70-90stopni i przy dużym załadowaniu taczki.
Na dniach zrobię fotki i wrzucę
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group