ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
degradacja ogniw w baterii laptopowej po 280 cyklach
Autor Wiadomość
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 20 Lip, 2017   degradacja ogniw w baterii laptopowej po 280 cyklach

Wrzucam jako ciekawostkę jak postępuje degradacja ogniw w czasie na przykładzie baterii w moim laptopie.

Bateria posiada 6 ogniw, 66 Wh i 5,8Ah, podejrzewam, że w baterii znajdują się ogniwa samsung 29E. Nowa kosztuje 450zł więc jeszcze trochę tą pomęczę tym bardziej, że w obecnym stanie pozwala mi na 3-5h siedzenia na necie a na początku było 2 razy więcej.

Jak widać na screenie, bateria ma nabite 280 cykli ale jest ich troche więcej bo po pierwsze nie był ten program do monitorowania baterii od początku zainstalowany a po drugie jestem 2 właścicielem i ktoś już prze demną używał laptopa ale z tego co pamiętam na samym początku było jakieś 7-8% zużycia baterii więc już ponad 50 cykli bateria zrobiła.
Ilość cykli w chwili obecnej oceniam na 330-340 cykli i jak widać jest 42% zużycia.

Co do zużycia energii to program pokazuje około 10W przy siedzeniu na necie, 25W przy oglądaniu youtube na fullhd i 30W przy ogladaniu w 4k więc raczej prąd na ogniwo był w przedziale 0,5-1,5A na ogniwo.

Podejrzewam, że w baterii znajdują się ogniwa samsung 29E
https://zapodaj.net/81d630e5fbfb6.png.html
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 21 Lip, 2017   

Nie wiem jak w twoim laptopie ale u mnie w dellu baterie siadaja idealnie zawsze po 2 latach i przez te dwa lata czas ich pracy mniej wiecej skraca sie liniowo. Po dwoch latach laptop oznajmia komunikatem ze ta bateria juz nie nadaje sie do uzytku i jej nie uzywa. Za to po rozebraniu takiej zuzytej baterii ogniwa maja jakies 2400mAh wiec calkiem sporo. Mysle ze elektronika w tym BMSie dba o to abys czesto kupowal nowa baterie. Ile kosztuje normalnie 6 paluszkow li-ion kazdy z nas wie wiec niezle na tym zarabiaja, biznes sie kreci. Ja nie ufalbym takim programom bo one czytaja dane wlasnie z takiego BMSa, chodz nie mowie ze u ciebie tez musi byc tak jak u mnie. Kto wie, ale najbardziej zaufane pomiary to zrobione samemu zwyklym watomierzem lub ladowarka modelarska
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 21 Lip, 2017   

qaz33 napisał/a:
..Mysle ze elektronika w tym BMSie dba o to ....Ja nie ufalbym takim programom bo one czytaja dane wlasnie z takiego BMSa, .

Bo to tylko liczniki cykli ładowania i rejestr długości czasu pracy na bateriach a nie pomiar faktycznej pojemności. Jeśli Aku jest stale naladowane a praca 'biurkowa' odbywa się najczęściej ze stale podpiętym zasilaczem to aku wyraźnie dłużej wytrzymuje.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 21 Lip, 2017   

WojtekErnest napisał/a:
... Jeśli Aku jest stale naladowane a praca 'biurkowa' odbywa się najczęściej ze stale podpiętym zasilaczem to aku wyraźnie dłużej wytrzymuje.


Stała praca na kablu skraca żywot baterii a nie wydłuża, to jest chyba najczęstszy błąd jaki ludzie popełniają i potem się dziwią, że aku pada po roku.
Piszę oczywiście o przeciętnych laptopach które ładują i trzymają baterię na full.
Są systemy gdzie aku jest ładowany tylko do połowy z możliwością szybkiego doładowania do full, tam tego problemu nie ma.
 
 
krawcu 
początkujący


Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 9
Skąd: Grodzisk Maz.
Wysłany: Pią 21 Lip, 2017   

Kiedyś zrobiłem test (zupełnie niechcący). W pracy 6 pracowników (w tym ja) dostaliśmy nowe, identyczne laptopy IBM (może już to było lenovo). Od razu ustawiłem sobie aby bateria ładowała się dopiero po spadku naładowania poniżej 10% i ładowała się do uzyskania przynajmniej 95%. Pozostali koledzy jechali na standardowych ustawieniach czyli ładowanie po spadku naładowania poniżej 95%.
Efekt po dwóch latach pracy był taki że u mnie bateria trzymała o ok 25% dłużej niż w pozostałych laptopach.
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 21 Lip, 2017   

qaz33 napisał/a:
Nie wiem jak w twoim laptopie ale u mnie w dellu baterie siadaja idealnie zawsze po 2 latach i przez te dwa lata czas ich pracy mniej wiecej skraca sie liniowo. Po dwoch latach laptop oznajmia komunikatem ze ta bateria juz nie nadaje sie do uzytku i jej nie uzywa. Za to po rozebraniu takiej zuzytej baterii ogniwa maja jakies 2400mAh wiec calkiem sporo. Mysle ze elektronika w tym BMSie dba o to abys czesto kupowal nowa baterie. Ile kosztuje normalnie 6 paluszkow li-ion kazdy z nas wie wiec niezle na tym zarabiaja, biznes sie kreci. Ja nie ufalbym takim programom bo one czytaja dane wlasnie z takiego BMSa, chodz nie mowie ze u ciebie tez musi byc tak jak u mnie. Kto wie, ale najbardziej zaufane pomiary to zrobione samemu zwyklym watomierzem lub ladowarka modelarska


Baterie della sa z tego znane i to chyba jedyna firma która tak to rozgrywa, rozebrałem troche baterii laptopowych różnych producentów, większość przetestowałem i te z della które miałem a miałem 2 miały wyraźnie większą pojemność jakieś 2100-2200 mah.
Pozostali producenci pozwalają wykorzystać do końca baterie lub póki nie ulegnie uszkodzeniu.
Ostatnio rozebrałem baterie szwagra z toshiby ale modelu z klasy econo i sie okazało, że jeden segment miał napięcie 1,1v a pozostałe dwa 3,56v i 3,46v, po testach w ładowarce modelarskiej ogniwa z dobrymi napięciami miały pojemność w zakresie 700-800mah a te z napięciem 1,1v w chwile podnosiło sie napięcie do znamionowego i w kilka sekund spadało przy rozładowaniu poniżej 3v i nie trzymału już nic bo ładowarka wycisneła z nich całe 10mah.

Tak jak Mitar pisze, żeby aku dłużej służył to baterie się wyjmuje i trzyma na półce i jedzie tylko na kablu.
Wcześniej nie napisałem, aku który tu pokazałem jest użytkowany od ponad 2 lat dokładnie od wiosny jakieś 26 miesięcy przeze mnie i jakieś pół roku przez pierwszego właściciela.
Laptop jest użytkowany po kilka godzin dziennie i raczej codziennie w ten sposób, że gdy sie naładuje to odłaczam kabel i użytkuje na samej baterii bo mi kabel na łóżku na nogach przeszkadza, gdy po kilku godzinach sie rozładuje do 5% lub nieraz poniżej 10% i już nie uzytkuje to podłączam kabel i tak w kółko, w miedzy czasie gdy nie używam go to przechodzi w stan wstrzymania w ogóle nie jest wyłączany chyba, że sam się nieraz rozładuje jak go dłużej zostawie z minimum baterii uśpionego.

To co pokazuje ten program jest bardzo zbliżone do tego co jest rzeczywiście więcej jak 5% to sie pewnie nie różni stan rzeczywisty. Baterie będe dalej monitorował i zobaczymy jak to dalej będzie postepowało, czy ponizej 50 % któryś segment nie padnie choć po baterii która badałem szwagra oceniam, że uszkodzeniu ulega któryś segment przy około 1/3 pozostałej pojemności.

Ktoś ma jakieś jeszcze doświadczenia? Jak bateria padnie to ją rozmontuje i się okaże jakie są rzeczywiście ogniwa i ile pojemnosci maja ogniwa według tego co pokazywał program.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
wwojciech 
brygadzista
wwojciech


Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 264
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 22 Lip, 2017   

Ze swojej strony dodam, że liony nie lubią wysokiej temperatury bo ona w głównej mierze wpływa na skracanie żywotności. Bateria jest cały czas podgrzewana. Szkoda, że Krawcu nie zrobiłeś testu z wyjętą baterią tak jak koledzy wspomnieli:) sądzę, że efekt byłby dużo bardziej zadowalający.
 
 
Dlugas 
dyrektor
Bob budowniczy :)



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2015
Posty: 439
Skąd: Cz-wa
Wysłany: Sob 22 Lip, 2017   

djmarcin56 napisał/a:
Tak jak Mitar pisze, żeby aku dłużej służył to baterie się wyjmuje i trzyma na półce i jedzie tylko na kablu.

Ja mam laptopa Lenovo T410i gdzie można ustawić sobie progi ładowania/wyładowania.Ustawiłem próg ładowania do 85%, Po przekroczeniu 75% rozpoczyna doładowanie (w trakcie użytkowania na zasilaczu bateria laptopa nie pracuje choć jest w gnieździe). W przeciągu miesiąca, dwóch - potrafi spaść napięcie do 75% i wtedy następuje doładowanie.
Wcześniej też wyciągałem aku z portu laptopa ale jak zobaczyłem jak można ją ustawić w Power Manager - wróciła do laptopa na stałe.
_________________
Spark Super Hadron 654
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 23 Lip, 2017   

Ogółem dobrze napisałeś i sama zasada jest bardzo fajna i raczej mało kto z tego korzysta, jak rozumiem ustawiłeś aku aby nie ładował sie na maksa tylko do 85% i po samoczynnym spadku napięcia po tych 2 miesiącach jak będzie poniżej 75% to zaczyna się doładowywanie.

Ja bym ustawił trochę inaczej te progi aby bateria, raz częściej pracowała to też jest dla niej zdrowsze a 2 ustawił niżej te progi myślę, że doładowywanie dopiero po spadku do 50% lub 60% i tylko doładowanie o 5% więcej tak aby raz na 2-4 się doładowywała a co 2-3 miesiące rozładował ją do 5% i naładował na maks i znów trzymał w tych progach koło połowy pojemności.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
gienek777 
początkujący
Gienek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sie 2016
Posty: 36
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Śro 26 Lip, 2017   

A co z BMS w laptopach on jest aktywny czy pasywny. Bo jeśli pasywny to dopiero uruchomi balansowanie przy 100% chyba że jest inaczej.
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 26 Lip, 2017   

gienek777, pasywny od aktywnego różni się tym, że pasywny tylko załącza obciążenie, a aktywny doładowuje. A to nie ma znaczenia w tym przypadku. Ważne jest tylko czy elektronika ma możliwość zmiany progu załączenia obciążenia.
 
 
roberts25 
początkujący


Dołączył: 05 Sie 2017
Posty: 13
Skąd: Dukla
Wysłany: Nie 20 Sie, 2017   

A gdzie mozna ustawić te progi doładowania??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group