ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wentylator ładowarki - wyciszenie
Autor Wiadomość
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
  Wysłany: Czw 31 Sie, 2017   Wentylator ładowarki - wyciszenie

Czołem.
Wentylator zaraz po podłaczeniu do roweru zaczyna mi chwilę terkotac dość głośno. Po chwili się stabilizuje jednak i tak jest niezła suszarka. Na jaki mogę wymienić? One sa na 12v?wiem tyle, że rozmiar 40x40. Dzięki!

48 V 4A E-bike bateria Litowa charger-54.6V 4Amp 13 S Lipo/LiMnO4 ładowarka Wysokiej Jakości z obudowa z aluminium CE i RohS
http://s.aliexpress.com/3IF3mUvq
(from AliExpress Android)
Ostatnio zmieniony przez Wojtas82 Pią 22 Wrz, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Majster 
stażysta
Elektronik



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 03 Cze 2015
Posty: 131
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw 31 Sie, 2017   

Tak, są na 12V, w sumie na każdy o identycznych rozmiarach wymień i będzie OK :D
_________________
Jeżdżę na "Discovery One" - 9c 10x6, 16s3p 60V 15Ah, GT 1500W, prędkość maks. 50km/h, zasięg 40-80 km

Więcej na temat budowy roweru na:
https://www.facebook.com/...yczneDiscovery/
Oraz
https://discoveryebikes.blogspot.com/
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 01 Wrz, 2017   

Dzięki :) Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Czy maksymalna liczba obrotów wentylatora nie ma tu znaczenia? Sądzę, że powinno się dobrać w ten sposób wentylator?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 01 Wrz, 2017   

Tymczasowo odklej kawałek naklejki na wentylatorze na osi i kapnij tam trochę oleju, potem zaklej z powrotem. Przez jakiś czas będzie dobrze :)
Ja tak robię od kilku lat z moimi wiatraczkami i jest OK, nie trzeba jeszcze wymieniać ;)
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 07 Wrz, 2017   

Wymieniłem wiatrak na taki:

http://allegro.pl/noctua-...lZGNmYmQ4Njc%3D

Jest duuuuużo ciszej jednak mam wrażenie, że przepływ powietrza jest nieco niższy niż w oryginalnym wiatraku. Tamten to jakiś wentylator o nazwie Runda 0.12A 12V. Szukałem ile ma maksymalnie obrotów ale oczywiście nie można znaleźć konkretnego modelu. Znalazłem coś podobnego w google i niby ma 6300 rpm max. Ta Noctua ma 4500 RPM. Ładowarka jest lekko ciepła można ją normalnie dotknąć i nawet trzymać w ręku pomimo obniżonego wyraźnie przepływu powietrza.

Nie wiem czy to ryzykowne, mam pewne obawy ale na razie ładuję i kontroluję temperaturę wydaje się ok. A co do oleju to wspomnę jeszcze, że należy stosować olej wazelinowy :)
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 13 Wrz, 2017   

Rozwinąłem trochę temat i generalnie robię moda ładowarki, którego opiszę dokładniej jak skończę. Cały proces będzie polegał na wywaleniu wentylatora 40x40 a następnie wywierceniu otworów w górnej części obudowy aby zrobić coś w stylu siatki. Częściowo mam już to zrobione ale wciąż czekam na nowe wentylatory. Międzyczasie testowałem na wentylatorze 12 cm na ok. 1200 RPM (Be Quiet Silent Wings). Ładowarka jest zimna i praktycznie bezgłośna. Czekam na 2 docelowe wentylatory 8cm, które będę testował na 1600 rpm ale prawdopodobnie będą puszczone przez rezystor na 1300 rpm. Tak to na razie wygląda w fazie testowej.



IMG_20170912_181745.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 265 raz(y) 5,4 MB

 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 22 Wrz, 2017   

Update:
Ładowarka w zasadzie gotowa. Usunąłem wentylator 40x40 całkowicie. Nawiercilem otwory w obudowie na zasadzie siatki. Dałem dwa wentylatory 80x80, które pokrywają całą górną pokrywę z dziurkami i wyciągają powietrze do góry. Wentylatory przy 12v kręcą się na 1600 rpm i są słabo słyszalne. Ładowarka jest zimna
Po zastosowaniu przejściówki na 9v kręcą się na 1200 rpm i ich nie słychać praktycznie. Głośniejsza jest elektronika ładowarki. Muszę jeszcze zrobić testy temperatury na tej prędkości bo obudowa jest lekko ciepła ale bez porównania z wentylatorem 40x40. Poniżej kilka fotek.Polecam jak ktoś musi ładować w tym samym pomieszczeniu co śpi 🙂





IMG_20170914_175431.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 295 raz(y) 5,67 MB

IMG_20170914_171944.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 284 raz(y) 5,09 MB

IMG_20170914_171937.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 265 raz(y) 5,37 MB

 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Pią 05 Lip, 2019   

Odgrzebałem temat, bo zrobiłem wyciszenie ładowarki w wersji dla leniwych. Zamontowałem dwa wiatraki AAB Super Silent R8 80 x 80 x25 mm link
Wywierciłem 8 otworów pod śruby M3 (większe nie są wskazane, ponieważ otwory wypadaja blisko brzegu), nastepnie odciąłem środkową część obudowy, jak na obrazku.

Cięcie jest bardzo łatwe, ponieważ mamy prowadnice w postaci rowków na obudowie.
Dwa wiatraki połączone równolegle pobierają 0,12A, czyli dokładnie tyle samo co oryginalny hałaśliwy wentylatorek. Cisza, boki obudowy zapełnie zimne, spód minimalnie ciepły, ładowarka 180W.
Już dawno miałem ją wyciszyć, ale zniechęcało mnie wiercenie setek otworów, co okazało się zbędne :) .
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group