ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Konwersja PWM na napiecie 0-5V
Autor Wiadomość
mrgiver 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 74
Wysłany: Pon 11 Wrz, 2017   

pepelito napisał/a:

Sprawa druga. Czy da się sterować PWM arduino aby uruchamiało przekaźnik? Np. stan niski - przekaźnik wyłączony, stan wysoki-włączony?

Bezpośrednio z Arduino sterować przekaźnikami to nie bardzo , za mała obciążalność wyjść IO, z wykorzystaniem dodatkowego tranzystora - to OK (nie zapomnij o diodzie).
ALE podanie syganału PWM (duża częśtotliwość) bezpośrednio do sterownia przekaźnikiem to niedobry pomysł.


pepelito napisał/a:

Niestety mam sterownik Baramala i nie da się przełączać kierunku obrotów z poziomu płytki. :cry:

Jeżeli chcesz zrobić proste przełączanie kierunku obrotów, to powinno wystarczyć zanegowanie sygnałów z czujników, które widzi sterownik. I tyle, pod warunkiem, że czujniki ustawione są w miarę w "środku", inaczej prędkości maksymalne będą różne przy różnych kierunkach ruchu ...
Przewodów fazowych nie ruszać. Przełączenie pomiędzy podawanie sygnałów z czujników i sygnałów zanegowanych najlepiej zrobić w stanie zatrzymanym ... inaczej może być małe zdziwienie...

Skąd to wynika? Popatrzmy na notę Atmela , na tabelę 2-1.
W kierunku zgodnym ze wskazowkami zegara stany czujników zmieniają się w w sekwencji 4 - 6- 2 - 3- 1- 5- 4- ... , a tranzystory (górne) T5 - T3 - T1 - T5 ...
Dla kierunku przeciwnego będzie 5 - 1 - 3 - 2- 6 - 4 - 5 - .. i tranzystory powinny T5 - T1 - T3 - T5 ...

I teraz :. jeżeli dla kierunku przeciwnego podamy zamiast odczytanego stanu czujników (X) do sterownika stan (7-X), to powinniśmy otrzymać zmianę kierunku obrotów.
Jak otrzymać stan (7-X)? Wystarczy zanegować sygnały z czujników. Jak? Można wykorzystać bramki NOT, NAND, NOR, etc., albo jakiś mikroprocek, albo tranzystorki jakieś. Wg potrzeb.

Mam nadzieję, że ten pomysł wypali też u Ciebie.

Jeżeli ktoś jest nieprzekonany, to może sobie porównać, jeśli korzystająć np. z tabeli 1 w tym będzie podstawiał sygnały zanegowane z czujników dla danego kierunku ruchu. Wyjdzie ruch w drugą stronę.
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Wto 12 Wrz, 2017   

Teraz to mi namieszałeś :smile: Muszę poczytać trochę o tych sprawach.
 
 
mrgiver 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 74
Wysłany: Wto 12 Wrz, 2017   

Na spokojnie sobie poczytaj, jeśli masz możliwość to potestuj najpierw na jakimś chińskim, z ograniczeniem prądowym na zasilaniu.
Tak sobie jeszcze teraz myślę, czy czasem sterownik barmala w tym momencie nie zgłupieje w obliczeniach. Ale to trzeba by sprawdzić, albo jego spytać (barmala, nie sterownik).
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Wto 12 Wrz, 2017   

Rozwiązałem tymczasowo pierwszy problem. Użyłem serwa za 6zł do konwersji pwm na analog. Najpierw wyciągnąłem elektronikę która steruje silnikiem dc, ale coś nie do końca działało. A teraz na ośce serwa założyłem potencjometr i wszystko działa. :mrgreen:

Serwo było analogowe, ale nie miało napięcia na wyjściu analogowego. Miernik niby wskazywał, a jednak szalał.
 
 
Arczi76 
młodzik


Dołączył: 19 Cze 2015
Posty: 55
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 20 Wrz, 2017   

Spróbuj najpierw zamienić sygnał "ręcznie" na próbę bo coś mi się wydaje, że po tej operacji będziesz musiał na nowo offsetów szukać.
 
 
unix 
stażysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 152
Skąd: Mielec
Wysłany: Sob 30 Wrz, 2017   

Aby zamienić sygnał PWM na DC, trzeba użyć filtruu RC dolnoprzepustowego aby całkować PWM. Wystarczy użyć rezystora i kondensatora.

http://konto.bydgoszcz.ws...ki/image002.gif

Dla PWM z arduino daj rezystor 10K i kondensator elektrolityczny 10uF.

Pozdr
 
 
Eurogenio 
początkujący
Eurogenio


Dołączył: 26 Wrz 2017
Posty: 15
Skąd: Sochaczew
Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

Witam
Dla rozsądnego zakresu częstotliwości PWM podane przez kolegę unix wartości mogą być nieodpowiednie.
W podanym przypadku stała czasowa filtra RC wynosi "aż" 0,1 s.
Bardziej bym się skłaniał ku wartościom 4,7kOhm i 1uF (stała czasowa 0,0047 s => ~5ms).
Ponadto zakładam, że sterownik i tak ma filtr programowy dolnoprzepustowy na wejściu manetki.
Z drugiej strony jak sobie mamy wyobrazić tętnienia w mocy silnika o częstotliwości powiedzmy 100Hz?

Pozdrawiam

Eurogenio
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Śro 18 Paź, 2017   

Robiłem filtry rc (podane na forach rc pod mój odbiornik) i niestety żaden nie działał. :roll:

Dziś dotarły te konwertery z alli, PWM to Voltage. Też nie działają, najwyraźniej nie zwróciłem uwagi na częstotliwość pwm:(. Napięcie na wyjściu max, jakie udało mi sięosiągnąć to 1,6V. Da się coś z tym zrobić? Podnieś jakośnapiecie czy coś?
https://goo.gl/zRxshM
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Śro 18 Paź, 2017   

pepelito napisał/a:
Robiłem filtry rc (podane na forach rc pod mój odbiornik) i niestety żaden nie działał. :roll:

Dziś dotarły te konwertery z alli, PWM to Voltage. Też nie działają, najwyraźniej nie zwróciłem uwagi na częstotliwość pwm:(. Napięcie na wyjściu max, jakie udało mi sięosiągnąć to 1,6V. Da się coś z tym zrobić? Podnieś jakośnapiecie czy coś?
https://goo.gl/zRxshM

A ten sygnał to jakiego typu? PWM czy PPM?
Bo jeśli PPM to takie coś może: http://www.ebay.de/itm/Pu...n-/172096332998
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Śro 18 Paź, 2017   

PWM. Póki co mam to rozwiązane prosto, ale trochęlipnie. Na końcu serwa założony potencjometr. :smile:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group