ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Śro 16 Wrz, 2015
Łączenie ogniw 18650
Autor Wiadomość
hudy147 
stażysta


Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 164
Skąd: Bochnia
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   Łączenie ogniw 18650

Witajcie.. chciałbym zapytać czego najczęściej używacie do łączenia ogniw li ion? Drut? Linka? Może ta taśma.. ale trzeba zgrzewarkę. Co polecacie?
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   

Najłatwiej używać ogniw które już mają blaszki.
Ja do łączenia używam tzw srebrzanki czyli drutu galwanicznie posrebrzanego. Czasem również taśmy.
Można stosować technikę mieszaną tzn między ogniwami idzie taśma a odnogi do kontaktów są drutem/srebrzanką. To pełni rolę pseudo bezpiecznika wewnątrz segmentu/pakietu.
Uwaga montażowa : Łączenie elektryczne nie zastępuje blokowania mechanicznego ogniw, bowiem podczas jazdy mogą powstać naprężenia, mikropeknięcia lutowania i połączenie się przerwie lub osłabi.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   

Ja zgrzewam tasmą ( zrobiłem sobie zgrzewarkę) ogniwa w zakresie jednego segmentu. W szeregi łączę zwykle lutując potem do blaszek druciki ( kabelki). Więcej niż 1 ale o mniejszym przekroju
 
 
hudy147 
stażysta


Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 164
Skąd: Bochnia
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   

Ogniwa sklejam do siebie przed lutowaniem.. jeśli chodzi o zastosowanie drutu 2.5mm bo tak by wypadało to jakoś marnie to widzę. Gruby. Źle się układa i jeszcze są naprężenia przez niego. Jaki prąd wytrzyma taśma do łączenia ogniw?
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   

Taśma jest słaba generalnie. Dlatego łącze w szereg kabelkami. Daję np. 2 kabelki 1 kwadrat z różnych miejsc segmentu żeby jak najkrótrzą drogą prąd płynął taśmą. Wiem, że to mały przekrój ale kompromis musi być. Boję się pourywania połączeń przez sxtywne kable. Taśma niklowana szerokości chyba 13 mm i grubości 0,13, śmiech na sali.
 
 
hudy147 
stażysta


Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 164
Skąd: Bochnia
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   

Sensowne wydaje się wg mnie zastosowanie srebrzanki 0.5 między dwoma ogniwami a na środku pociągnąć drutem 2.5 linie wysoko prądowa. Taka srebrzanka nie przeniesie tyle naprężeń a gruby drut między ogniwami powoli odprowadzić większy prąd.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   

Przypominam, że w praktyce dla miedzi stosuje się przelicznik 10A na 1 mm2 przewodu.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   

Ale nie dla przewodu o długośći np. 30 mm. Wtedy może być więcej
 
 
hudy147 
stażysta


Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 164
Skąd: Bochnia
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   

Jestem elektrykiem więc o kablach swoje wiem :) nawet jeśli przewód 2.5mm2 dostanie przez kilka sekund 40A to nic mu się nie stanie. Tyle że jest nie wygodny w montażu. Linka zaś ciągnie cyny masę.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   

Patrzcie co znalazłem w internecie, chodzi mi o zdjęcie pakietu jak jest zgrzany a potem zlutowany.
https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=6&t=70336&start=25
Zdjęcia nie mogę dodać, pokazuje, że obrazek zawiera błędy.
Ostatnio zmieniony przez Mechano Nie 13 Wrz, 2015, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
hudy147 
stażysta


Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 164
Skąd: Bochnia
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   

Znam te baterie. Widziałem je gdzieś na YT. To są LiFePo4, duże i drogie baterie na duże prądy. Fajne w nich to że mają mocowania na gwint :)
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2015   

Koledze chodziło raczej chyba o te ogniwa na stronie nieco niżej. Zgrzanie jest dla ogniw bezpieczne a dodatkowy drut zmniejsza rezystancję a jest lutowany pomiędzy więc nie grzeją się tak przy lutowaniu
 
 
xlineage
[Usunięty]

Wysłany: Nie 16 Lip, 2017   

hudy147 napisał/a:
Jestem elektrykiem więc o kablach swoje wiem :) nawet jeśli przewód 2.5mm2 dostanie przez kilka sekund 40A to nic mu się nie stanie. Tyle że jest nie wygodny w montażu. Linka zaś ciągnie cyny masę.


hey,

Mam zamiar zbudować nie co mocniejszy aku (taki w teorii na 40-50A ciągłego max / BMS do 60A) -> w praktyce pewnie do 30-40A.
i teraz nie wiem ile sie przyjmuje dla czystej miedzi Amper dla
1) 1.5mm^2
2) 2.5mm^2
3) 4mm^2

4) no i czy to tyczy sie całej baterii ? w sensie mamy np 2s8p . (o-ogniwo)
to każde ogniwo o-o-o-o-o-o-o-o musze połączyć taką ilością miedzi.? czy wystarcza same przejście miedzy sekcjami? np.
o-o-o-o-o-o-o
| | | | -> co drugie ogniowo przejscie na sekcje , nie wiem czemu tak wyswietla
o-o-o-o-o-o-o

Wcześniej łączyłem tak jak wyżej kablem z przedłużacza, prawdopodobnie 1.5mm^2. Tyle ze prądy max to były 25-30A. a ciagle w granicach 10-20A.

A zostało mi jeszcze go trochę ,jak i kabli głośnikowych 2.5mm^2 OFC i się właśnie zastanawiam czy on wystarczy.
 
 
ForzaNapoli 
początkujący


Dołączył: 14 Paź 2017
Posty: 48
Skąd: Napoli
Wysłany: Sob 14 Paź, 2017   

Witam. Moze ktos z was wie czy dalo by sie zgrzewac ogniwa spotterem blacharskim ??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group