ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Romet Wigry 3
Autor Wiadomość
NaczelnyFilozof 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 47
Skąd: Jeleśnia
  Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   Romet Wigry 3

W sumie do wiosny daleko :-) Może poskładam :-)

W sumie o składaniu rowerów elektrycznych nie mam bladego pojęcia, ale małymi kroczkami może poskładam. Zaplecze jest. Narzędzia są. No to można zacząć :mrgreen:

Rower to typowy Romet Wigry 3. Mam już używany silnik 250W (kupiony na forum), bez czujników, tylko trzy fazowe kable do niego. Będzie zapleciony w przednie koło 20 cali.



Sterownik do 350W.



Z chin przyszły manetki z czujnikami hamowania i rączka "gazu" z wyświetlaczem ile Volt ma bateria. Swoją drogą nowy rekord. Paczka szła tylko 11 dni ;-)



Pytanie w którą stronę iść? 36V czy 48V?

Bateria. Wiadomo. Koszta się liczą byle tanio bo to rower bez szału. Ogniwa w koszyczkach sobie polutuję. Pytanie ile i gdzie. W "lukę", miedzy kołem a ramą - tam gdzie w oryginale Wigry ma pompkę do rowera. Trójkąt 23cm2. Ile na takiej powierzchni zmieści się pionowo ogniw?
Druga opcja to ogniwa pionowo pod koszyk z zakupami. 33x26cm czyli 660cm2.

Ile potrzeba ogniw aby spokojnie przejechac 30km? Rower będzie używany przez "lekkie" osoby, max 60kg ;-)

CO mi jeszcze brakuje. Ladowarka. Czyli 36V czy 48? Na to nie mam pomysłu.

Co jeszcze potrzebuję? :-)

SAM_6086.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 4153 raz(y) 154,65 KB

SAM_6082.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 4425 raz(y) 139,14 KB

SAM_6079.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 7779 raz(y) 152,68 KB

_________________
Naczelny Filozof
 
 
NaczelnyFilozof 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 47
Skąd: Jeleśnia
Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   

No dobra. Siadłem do kalkulatora i liczę. Tak na oko.

Za punkt odniesienia zabrałem ogniwo w cenie 4zł 2000mah bo takie ceny znalazłem na allegro - takie ze zdemontowalnych urządzeń. Dla 48V.

1. Wersja pod ramę za błotnik w miejsce pompki. 52 ogniwa. Czyli 13s4p. 8Ah. 200zł.
2. Wersja pod koszyk. 117 ogniw. 13s9p. Czyli 18Ah. 468zł


Czy takie ogniwa mają sens? Czy iśc w coś innego? Tak liczyłem do 500zł. Ile km można zrobić na 8Ah a ile na 18Ah?
_________________
Naczelny Filozof
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   

Te ogniwa po 4 zl 2Ah z allegro nie nadają sie do tego aby byl pakiet 4P. Nie nadają sie bo to na 99% używany ogniwa laptopów, które możesz obciążyć 1-1,5 A czyli 4-6 A a potrzebujesz 14-17 A.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   

Te 14-17A to tylko przy ruszaniu w czasie kilkunastu sekund, przy samej jeździe tyle nie wychodzi a raczej 4-7A chociaż co do ogniw to WojtekErnest ma rację,szkoda kasy na takie ogniwa. Co innego gdybyś takie miał jak ja kiedyś gdy kupowałem różne baterie laptopowe po 5zł sztuka i parę ogniw dało się z nich uzyskać ale i tak bateria była do "pupy" bo tak siadało napięcie przy niewielkim obciążeniu, że nie dało się jechać.Oddałem tak zrobioną do hulajnogi kolegi.
 
 
NaczelnyFilozof 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 47
Skąd: Jeleśnia
Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   

To jakich ogniw szukać?

Analogicznie licząc na takich http://allegro.pl/ogniwo-...7002345171.html w cenie po 10zl szt.

1. Wersja pod ramę za błotnik w miejsce pompki. 52 ogniwa. Czyli 13s4p. 12,4Ah 520zl
2. Wersja pod koszyk. 117 ogniw. 13s9p. Czyli 27,9Ah 1170zł
_________________
Naczelny Filozof
 
 
Bujakoto 
prezes


Pomógł: 6 razy
Wiek: 41
Dołączył: 22 Gru 2015
Posty: 733
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   

Zapowiada się ciekawa jazda bez trzymanki :mrgreen:

Jak już jazda bez trzymanki to pamiętaj o hamulcach.
Na tym co masz z przodu może być ciężko.

Ciekawe co z tego wyjdzie i czy wytrwasz do końca :)
 
 
NaczelnyFilozof 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 47
Skąd: Jeleśnia
Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   

No właśnie czytam forum :-)

No i widzę że najlepiej za 500zł to kupić 4 żelowe akumulatory 12V :-)
_________________
Naczelny Filozof
 
 
ravkill 
brygadzista
sir :)


Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Sie 2016
Posty: 291
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   

Sorry za kryptoreklamę, ale jak zerkniesz do KS/ to kupisz gotowy akumulator (a nawet 3) w tym jeden mój, za planowane $..
 
 
Bujakoto 
prezes


Pomógł: 6 razy
Wiek: 41
Dołączył: 22 Gru 2015
Posty: 733
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   

ravkill napisał/a:
Sorry za kryptoreklamę, ale jak zerkniesz do KS/ to kupisz gotowy akumulator (a nawet 3) w tym jeden mój, za planowane $..


Hehe.
Też w działe Kupię/Sprzedam mam baterię na sprzedaż - jak coś :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , tylko jedno "0" trzeba dodać.
 
 
NaczelnyFilozof 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 47
Skąd: Jeleśnia
Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   

Bujakoto napisał/a:
Zapowiada się ciekawa jazda bez trzymanki :mrgreen:
Jak już jazda bez trzymanki to pamiętaj o hamulcach.
Na tym co masz z przodu może być ciężko.
Ciekawe co z tego wyjdzie i czy wytrwasz do końca :)


Ale to nie jest projekt na mega wypasie :-) Raczej coś w stylu co znajdziesz w garażu :-) To będzie prosty projekt których pełno straszy na OLX ;-)
_________________
Naczelny Filozof
 
 
Bujakoto 
prezes


Pomógł: 6 razy
Wiek: 41
Dołączył: 22 Gru 2015
Posty: 733
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   

No i o to chodzi Naczelny!

Takie ekstremalne projekty są ciekawe.

Jedziesz z tematem.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Śro 22 Lis, 2017   

Jeśli miałbym coś doradzić to uważam, że warto zaryzykować (ja i pewnie wielu z tego forum tak zrobiło kiedyś) zakup na OLX baterii "niesprawdzonej" od gościa z Milicza.Sam od niego kupiłem jakiś czas temu (2-2.5 roku) baterie od Gazelle Gold i praktycznie baterie po wyrównaniu ogniw były dobre i służą mi do dziś.Takie 2 baterie to koszt w sumie 300zł i masz 100 ogniw a jeśli kilka odpadnie to i tak wyjdzie to najtaniej a poza tym masz tam BMS z balanserem, który zapewne zablokował baterię z powodu rozjazdu ogniw lub innych przyczyn no i obudowę którą da się jakoś pomieścić na ramie.Ale to tylko propozycja bo ryzyko jakieś zawsze istnieje.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 23 Lis, 2017   

wibi napisał/a:
Jeśli miałbym coś doradzić to uważam, że warto zaryzykować (ja i pewnie wielu z tego forum tak zrobiło kiedyś) zakup na OLX baterii "niesprawdzonej" od gościa z Milicza.Sam od niego kupiłem jakiś czas temu (2-2.5 roku) baterie od Gazelle Gold i baterie po wyrównaniu ogniw były dobre i służą mi do dziś..

Takie okazje rzeczywiście BYŁY 2-2,5 roku temu ale już się się raczej nie trafią. Późniejsze zakupy z takiego źródła z tego co wiemy od innych kolegów byly tyle warte co ....aluminiowa obudowa. A same ogniwa sprzedawane jako 'niesprawdzane' były b . słabe lub wręcz uszkodzone.
Jakich ogniw szukać ? Jak jest malo miejsca, to sredno lub wysokopradowych, wtedy wystarczy 10S4P, tym bardziej ze z tylu masz przerzutki planetarne, to wspomaganie mozesz miec > 30 km /godz, po zmianie zębatk
na 16z lub mniej.i
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
umbur 
prezes


Pomógł: 25 razy
Wiek: 41
Dołączył: 05 Paź 2015
Posty: 581
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Czw 23 Lis, 2017   

NaczelnyFilozof napisał/a:
To jakich ogniw szukać?

Analogicznie licząc na takich http://allegro.pl/ogniwo-...7002345171.html w cenie po 10zl szt.

1. Wersja pod ramę za błotnik w miejsce pompki. 52 ogniwa. Czyli 13s4p. 12,4Ah 520zl
2. Wersja pod koszyk. 117 ogniw. 13s9p. Czyli 27,9Ah 1170zł


http://nexun.pl/sklep/60-akumulatory
 
 
Rugorlos27 
stażysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lip 2016
Posty: 156
Skąd: Sandomierz(okolice)
Wysłany: Czw 23 Lis, 2017   

Ja kupiłem od redbacka ogniwa Sony V3 po 4zl/szt. Ogniwa oczywiście z demontażu. Zrobiłem na nich ponad 1kkm i za tę cenę jestem bardzo zadowolony.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group