ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki projektor niskobudżetowy do kina domowego ?
Autor Wiadomość
umbur 
prezes


Pomógł: 25 razy
Wiek: 41
Dołączył: 05 Paź 2015
Posty: 581
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Nie 03 Gru, 2017   

Ma rozdzielczość 1920x1080 i 16:9 też będzie wyświetlać, tylko obetnie obraz u dołu i u góry. Natomiast co do kontrastu, to faktycznie nie zauważyłem jeszcze jednego 0 :wink: . Dobrze byłoby zestawić je koło siebie i porównać czy to różnica warta ceny.
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Nie 03 Gru, 2017   

umbur napisał/a:
Ma rozdzielczość 1920x1080 i 16:9 też będzie wyświetlać, tylko obetnie obraz u dołu i u góry. Natomiast co do kontrastu, to faktycznie nie zauważyłem jeszcze jednego 0 :wink: . Dobrze byłoby zestawić je koło siebie i porównać czy to różnica warta ceny.


Różnica będzie zapewne istotna, gdyż przy takiej samej wielkości wyświetlanego obrazu, monitor 4:3 musi go powiększyć ~dwukrotnie. Tym samym nastąpi ~dwukrotny spadek rozdzielczości, jasności i kontrastu przy tej samej matrycy i obiektywie.
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 03 Gru, 2017   

no też mi się tak zdawało ze jakość poleci na pysk, no i obcięcie góry i dołu, najwyżej nie bezie widać napisów i polowy głowy Al Capone, trudno :shock:
no wiec chyba pojadę zobaczyć go la żywo, pozostaje wybór ekranu planuję 230x130 tylko ze to też temat rzeka oczywiście bez żadnych wodotrysków typu piloty włączniki itp, tylko czy mat czy szary ?
 
 
umbur 
prezes


Pomógł: 25 razy
Wiek: 41
Dołączył: 05 Paź 2015
Posty: 581
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Nie 03 Gru, 2017   

tkoko napisał/a:
Różnica będzie zapewne istotna, gdyż przy takiej samej wielkości wyświetlanego obrazu, monitor 4:3 musi go powiększyć ~dwukrotnie. Tym samym nastąpi ~dwukrotny spadek rozdzielczości, jasności i kontrastu przy tej samej matrycy i obiektywie.

Nie wiem czy tak nie działają właśnie wszystkie.

Przemek napisał/a:
pozostaje wybór ekranu planuję 230x130 tylko ze to też temat rzeka oczywiście bez żadnych wodotrysków typu piloty włączniki itp, tylko czy mat czy szary ?

Tu poszliśmy po cenie i wzięliśmy tego: LINK
To zwykła roleta, ale dobrze się sprawdza.
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Nie 03 Gru, 2017   

umbur napisał/a:
tkoko napisał/a:
Różnica będzie zapewne istotna, gdyż przy takiej samej wielkości wyświetlanego obrazu, monitor 4:3 musi go powiększyć ~dwukrotnie. Tym samym nastąpi ~dwukrotny spadek rozdzielczości, jasności i kontrastu przy tej samej matrycy i obiektywie.

Nie wiem czy tak nie działają właśnie wszystkie.

Przemek napisał/a:
pozostaje wybór ekranu planuję 230x130 tylko ze to też temat rzeka oczywiście bez żadnych wodotrysków typu piloty włączniki itp, tylko czy mat czy szary ?

Tu poszliśmy po cenie i wzięliśmy tego: LINK
To zwykła roleta, ale dobrze się sprawdza.


Nie do końca tak jest.
Przykład; Niech oba projektory wyświetlają obraz o przekątnej 5 metrów i mają matrycę o jednakowych pikselach (np. 1cm na obrazie).
Projektor 16 : 9 będzie miał obraz 4.5 m x 2 m, 450 x 200 = 90000 punktów
projektor 4 : 3 będzie miał obraz 4 na 3 metry 400 x 300 = 120000 punktów
tu liczba punktów wyświetlanych przy tej samej przekątnej jest większa dla formatu 4: 3. Jednak przy wyświetlaniu obrazu 16 : 9, będziemy mieli obraz 4 m x 1.6 m czyli 400 x 160 = 464000 punktów czyli jak pisałem wcześniej.
Lecz to nie wszystko.
Projektor 4 : 3 wyświetla co prawda obraz 1920 x 1080 (jak każdy monitor/telewizor) lecz tylko w rozdzielczości 1078 x 768 = 786432 punkty, natomiast projektor 1920 x 1080 ma 2073600 punktów.
Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że tak jak i przy aparatach fotograficznych, sama rozdzielczość matrycy nie jest gwarancją lepszego obrazu. Czasami lepiej mieć mniejszą matrycę lecz z lepszymi parametrami.
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 03 Gru, 2017   

no to przyznam Tkoko ześ mi namieszał w głowie :wink:
widziałem że wystawiałeś literaturę fachową w dziedzinie fotografii, napisz co sądzisz o parametrach tej Optomy i już nawet nie kontra to co proponuje kolega, choć wydaje mi sie że jednak moja propozycja jest na plus VS Nec, lub jeśli masz możliwość doradzenia innego "bida sprzętu" w dobrych parametrach hd kontrast / rozdzielczość itd..to chętnie przyjrzę sie twojej propozycji, tak jak pisałem, ma to być projektor do wieczornych seansów, oczywiście najlepszy z możliwych i do tego niestety najtańszy z najlepszych :razz:

pozostałych ludków posiadających projektory / doświadczenie także serdecznie zapraszam do wyrażenia swoich opinii / sugestii w tej materii
pozdro
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Pon 04 Gru, 2017   

Po pierwsze, nie mam doświadczenia z projektorami TV.
Po drugie, nie wiem do czego potrzebujesz taki projektor. Jeżeli do zastąpienia "tradycyjnego" nawet najtańszego telewizora, to moim zdaniem, nie będzie to dobry wybór, bo jakość obrazu będzie zapewne gorsza, nie mówiąc o tym że musisz zaciemniać pokój, rozkładać ekran itd.
Ze specyfikacji wynika że z minimalnej odległości 1.5 metra masz 38" ekran. z 3m (typowy polski pokój) będziesz miał 70". Osobiście wybrałbym jednak TV FullHD. Nawet najtańszy TV będzie miał lepszy obraz niż projektor (brak aberracji obiektywu, większy kontrast i nasycenie barw itd).
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 04 Gru, 2017   

Ja od 10 lat używam projektora zamiast monitora komputerowego, mam ekran 260cm szeroki (120" przekątna) rzucany z odległości ~3.5m :)
Owszem, w środku dnia w oknie musi być jakaś żaluzja no i ekran trzeba opuszczać, ale to nie jest minus, po prostu norma i tak ma być.

Modeli miałem chyba z 5 przez ten czas i mam 2 rady:
1. Kup popularny model, do którego lampy są po 150zł na ebay
2. Kup short throw aby nie musieć mieć 7m pokoju na projekcje.
3. Kup 16x9 bo na dzisiaj to jest kompromis miedzy filmami i pulpitem
4. Ewentualnie kup natywny full HD ale nie jest to bardzo duża zaleta. Filmy będzie wyświetlać tak samo jak natywny HD, jedyna duża różnica to to, że na komputerze się więcej mieści jeśli odpalisz w 1080p i bez problemu zaczniesz używać jako monitora

Nie patrz na żadne kontrasty, jasności, DLP, LCD, luxy, lumeny itp itd, ściema ściemę pogania. Oni to piszą dla lamp nowych z zerowym przebiegiem. Po 100h pracy już jest mniej, pod koniec żywotności lam jeszcze mniej, zamienisz na inną lampę masz inaczej itd itd. Dla normalnego ludka to są parametry bez znaczenia.

_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 05 Gru, 2017   

dzięki za rzeczową pomoc
ten projektor mimo swojego wieku ma wyświecone 8h leżał caly czas nieużywany
przez święta będzie rzucał obraz z 3.7m na ekran który według kalkulatora będzie miał 230 x 130
ale po świętach szykuje sie remont pokoju 8x5m według kalkulatora max odległość w zadowalających parametrach to 7m przy obrazie 4mx2m
no i nie kupuję go wysyłkowo tylko jadę do gościa na pokaz projekcji, mam nadzieje że obraz bedzie zadowalający
Tas jaki teraz masz model?
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 05 Gru, 2017   

tkoko napisał/a:
Osobiście wybrałbym jednak TV FullHD.

przeznaczeniem będą wyłącznie filmy
nie chcę kupować 50" bo nie potrzebuję takiej tafli na co dzień, szczerze to dopiero kilka miesięcy temu wywaliłem 15 letnie 29"crt bo zaczął "tęczować" od głośnika z kina postawiłem 32' lcd do telewizji śniadaniowej jak i wiadomości dla mnie jest najlepszy, nie lubię telefonów które trzeba trzymać całą dłonią bo mają ekran jak 32" tak samo wielki telewizor jakoś nigdy do mnie nie przemawiał co innego film na jakimś monstrum raz na jakiś czas to chętnie..
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 05 Gru, 2017   

infocus in119hdx mam teraz, poprzednio benq mx613st

1. Licznik lampy można wykasować 1 kliknięciem
2. Licznika pracy projektora już nie można więc porównaj te 2 liczniki
3. Rzuć obraz na jednolicie białe tło i poruszaj projektorem o kilka cm lewo-prawo (tylko ustaw ostrość naprzód), wyjdą od razu wszystkie kurze na matrycy, których bez serwisu nie usuniesz, a będą irytować.
4. Odpal jeden z obrazów testowych np https://blogs.uoregon.edu/projectiondesignpdw/test-pattern-1-1934x1088/ i ustaw ostrość i sprawdź czy w każdym miejscu ją łapie, dzięki temu bedziesz mieć pewność, że soczewki nie są wytarte i porysowane, mechanika ostrzenia działa i projektor nigdy nie upadł (tylko pamiętaj, że projektor musisz tak ustawić, aby poziom na którym leży był xx cm poniżej krawędzi ekranu na jaki rzutujesz)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
umbur 
prezes


Pomógł: 25 razy
Wiek: 41
Dołączył: 05 Paź 2015
Posty: 581
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Wto 05 Gru, 2017   

Cytat:
2. Kup short throw aby nie musieć mieć 7m pokoju na projekcje.

Apropos: http://www.simpit.co.nz/i...t-270-centurion
Już mi się jakiś czas marzy, ale potrzeba minimum 2 sztuki. :wink:
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 05 Gru, 2017   

tas napisał/a:
infocus in119hdx


Jak go oceniasz jeśli chodzi o jakość obrazu na bazie doświadczeń ?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 05 Gru, 2017   

jak na jeden z najtańszych projektorów jest bdb.
Do tego lampy za 40$, ma 3D i jest całkiem cichy jak na swoja klasę
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Czw 07 Gru, 2017   

no i Optoma stoi w domu, faktycznie nówka, no wiec mam do was jeszcze jedno pytanie dotyczące kabla hdmi wiem że jest to bardzo istotne żeby nie tracić na jakości, doradzacie jakieś cudo 10 metrowe bo oglądam i widzą że chwalone są takie za 50zł i za 500zł, głupi z tego jestem :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group