ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Montaż BMS w obudowie baterii typu Hailong
Autor Wiadomość
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Czw 15 Cze, 2017   Montaż BMS w obudowie baterii typu Hailong

W moim rowerze opisanym tu
zastosowałem baterię zmontowaną przeze mnie w obudowie typu Hailong (downtube battery), do nabycia na Aliexpress (np. tutaj).
Otrzymuję sporo pytań dotyczących montażu BMS w takiej obudowie, na które postaram się odpowiedzieć na forum.
Złożyłem dwie takie baterie, obie w obudowach, które mogą zmieścić maksymalnie 52 szt. ogniw.
W pierwszej zastosowałem BMS typu jak pod linkiem.
Ten BMS w wersjii 20A posiada dodatkowy tranzystor FET podlutowany od spodu płytki, a w wersji 30A dwa takie tranzystory, o czym Chińczycy nie informują i w dodatku podają lipną grubość. Prawdziwe wymiary na zdjęciu:

Aby montaż takiego BMSa był możliwy trzeba przewidzieć brak ogniwa pod nim, co ogranicza nam maksymalną liczbę ogniw do 51 szt., czyli praktycznie baterii 10S5P lub 7S7P.
Oprócz tego musiałem zeszlifować wystające śrubki i usunąć izolacyjną tekturkę. Aby zamknąć obudowę musiałem też trochę podpiłować od spodu najbardziej wystające fragmenty koszyka. W sumie sporo zachodu, ale w ten sposób możemy zmieścić BMS nawet o prądzie ciągłym 30A. Na zdjęciu moja bateria 10S5P. (Dodałem tam jeszcze parę połaczeń, chociaż nie wiem czy potrzebnie :) ).


W drugiej wykonanej przeze mnie baterii (niestety nie zrobiłem żadnych zdjęć) zastoswałem inny BMS. Takiego typu nie mogę obecnie znaleźć na Aliexpress (być może chwilowo). Był podobny do
tego ale dłuższy i miał parametry 13S 20A. Zawierał 6 szt. FETów i chodził również na 10S. Jego grubość to 8mm, zgodna z tym, co podają Chińczycy.
Z montażem takiego BMSa nie ma żadnych problemów, wszystko pasi.

BMSy przykleiłem do koszyka taśmą klejącą tesa power. Wszystkie kable przykleiłem taśmą kaponową (tam gdzie luty) i po wierzchu jeszcze tesa power, trzeba tylko uważać, żeby nie wyszło za grubo. Zostawiłem luz, aby można było odłączyć wtyk BMS. Jeżeli koszyk ma boczny luz można przykleić kilka pionowych pasków gumy, nic nie powinno latać.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 15 Cze, 2017   

Borsuk dziękuje bardzo za poradnik, niedługo będę robić swoje baterie i na pewno zrobię na twój wzór, boję się tylko tego lutowania w sumie aby nie przegrzać ogniw, muszę kupić jakiś porządny grot bo mam tylko taki szpiczasty z zestawu.

Powiedz mi jeszcze czy stosowałeś podkładki na plusowe bieguny? myślę, że łatwo o zwarcie gdyby się cyna za daleko rozpłynęła i na pewno jakoś to ryzyko zminimalizują.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Czw 15 Cze, 2017   

djmarcin56 napisał/a:
...
Powiedz mi jeszcze czy stosowałeś podkładki na plusowe bieguny? myślę, że łatwo o zwarcie gdyby się cyna za daleko rozpłynęła i na pewno jakoś to ryzyko zminimalizują.

W tej na zdjęciu nie stosowałem, ale w nowszej, w której koszyk ma większe otwory, a ogniwa są trzymane tylko przez takie wystające trójkątne zęby, już musiałem zastosować.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
darol 
początkujący


Dołączył: 15 Lip 2016
Posty: 20
Skąd: Zawiercie
Wysłany: Czw 18 Sty, 2018   

Buduję baterię w tej obudowie z konfiguracją 13s 4p, podpowie ktoś jaki na ten moment można zastosować bms z prądem rozładowania minimum 20A? Opcji jeśli chodzi o parametry jest sporo, ale obudowa ogranicza wymiary, może ma ktoś sprawdzony model i podzieli się informacją.
Kierując się wymiarami znalazłem coś takiego https://pl.aliexpress.com/item/High-quality-bms-13s-48v-45A-smart-bms-li-ion-battery-PCM-3-7v-battery-cell/32815620775.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.s0BqTk tani nie jest, ale jakby pasował to czemu nie...
A może wystarczy klik ?
 
 
tomeckm 
początkujący


Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 38
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 18 Sty, 2018   

A nie lepiej kupić wersję obudowy na 65 ogniw za 3 dolary i 21 centów więcej i 5 ogniw przeznaczyć na BMS ?
_________________
Łódź
 
 
darol 
początkujący


Dołączył: 15 Lip 2016
Posty: 20
Skąd: Zawiercie
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

tomeckm napisał/a:
A nie lepiej kupić wersję obudowy na 65 ogniw za 3 dolary i 21 centów więcej i 5 ogniw przeznaczyć na BMS ?

Zdecydowanie lepiej.... no chyba, że ma się rower w którym na styk wchodzi wersja na 52 ogniwa. To nie kwestia kilku dolarów tylko kilku centymetrów :wink:
 
 
kondzio927 
prezes
WWW.KONDZIO-BIKE.PL



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 554
Skąd: CZĘSTOCHOWA
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

darol napisał/a:
tomeckm napisał/a:
A nie lepiej kupić wersję obudowy na 65 ogniw za 3 dolary i 21 centów więcej i 5 ogniw przeznaczyć na BMS ?

Zdecydowanie lepiej.... no chyba, że ma się rower w którym na styk wchodzi wersja na 52 ogniwa. To nie kwestia kilku dolarów tylko kilku centymetrów :wink:

...mam na stanie ten drugi który pokazałeś, możesz podjechać z obudową po przymierzać :wink:
 
 
darol 
początkujący


Dołączył: 15 Lip 2016
Posty: 20
Skąd: Zawiercie
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

Dziękuje za propozycję, daleko nie mam do Ciebie to fakt, ale bez rzeźbienia się raczej nie obejdzie i sama przymiarka niewiele da. Z tego co ludzie piszą "grubszy" niż 8 mm. nie wejdzie i trzeba będzie coś tam piłować. Może śruby, może zmienić radiator na cieńszy trudno powiedzieć. Ten bms ma 9 mm. w najszerszym miejscu (z informacji jakie znalazłem w necie), czy to prawda? Jutro zasymuluje sobie taki wymiar wyciętym kawałkiem z panela podłogowego i zobaczę faktycznie ile mam miejsca. A odnośnie strony technicznej wszystko z nim ok? Te tanie bmsy potrafią nie balansować prawidłowo...
 
 
Mikkonen 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Wrz 2016
Posty: 112
Skąd: Starachowice
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

Ja do wersji na 65 ogniw zmieściłem BMS 30A bez praktycznie żadnych przeróbek.
https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=7868
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group