ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Silnik DC i kontroler BLDC
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   Silnik DC i kontroler BLDC

Da się to pogodzić? Przewody fazowe BLDC zewrzeć razem i podpiąć jako plus do silnika DC a minus silnika do masy. Na moje mniemanie powinno działać. Pytam, bo mam silnik DC, ale z czasem będzie BLDC a kontroler mam tylko BLDC.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

Zdecydowanie NIE.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

A teraz pytanie pomocnicze: dlaczego nie?
Według mnie pojawia się plus na każdej fazie po kolei, co powinno sumować się konkretnie dla silnika DC. Jeśli się mylę, to proszę o niekierunkowaniem mnie, dlaczego się mylę?
 
 
Scuda 
stażysta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2017
Posty: 157
Skąd: Stalowa wola
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

Elektryk ze mnie slaby ale wydaje mi sie, ze jesli na jednej z faz jest plus to na innej musi byc minus ? Bo jak inaczej prad poplynie ? A jesli tak to co się stanie jeśli je połączysz ?
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

Kup sterownik DC, drogie nie są a ten pewnie uwalisz przy takim podłączeniu, sterownik DC steruje przez wypełnienie PWM, zobacz link powienien wystarczyć wielkości przetwornicy na 12v jest :)

https://abc-rc.pl/sterownik-pwm-dc-9-60v

Sterownik bldc działa zupelnie inaczej, prąd leci z jednej fazy do drugiej i bardzo szybko je przełącza po koleji i w danym momencie napięcie jest tylko na 2 bo prąd plynie z jednej przez uzwojenie do drugiej i tak koleji, nie możesz wszystkich naraz do plusa podpiąć.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

OK, to sobie odpuszczam :)
 
 
Scuda 
stażysta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2017
Posty: 157
Skąd: Stalowa wola
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Jesli juz temat jest to zapytam czy ze sterownika dc wychodzi prąd AC tak jak w fazach bldc ? No i dlaczego wychodzi prad AC ze sterownika ktory sie nazywa brushless DC ? :)
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

AC to tutaj raczej pojęcie względne, można tak go nazwać bo jest on przemienny, tzn. zmienia kierunek prądu na poszczególnych fazach. Jakbyś jakąkolwiek baterie podłączył do multimetru i wystarczająco szybko byś zamieniał przewody w mierniku też miałbyś napięcie przemienne.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Sterownik DC włącza pełne napięcie na silnik, ale na krótkie odcinki czasu, natomiast prąd jest piłą (po włączeniu tranzystora narasta, po wyłączeniu opada-prąd płynie przez diodę która jest podłączona równolegle do silnika).
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 22 Sty, 2018   

Zeeltom, jak się uprzesz, to możesz podłączyć silnik DC do sterownika BLDC przez mostek prostowniczy. :) Nawet pół mostka powinno wystarczyć, tylko musisz się upewnić czy Twój sterownik ma PWM na - czy na +, żeby wiedzieć które pół mostka wybrać. A i jeszcze musisz rozwiązać problem hali albo symulować BackEMF dla bezczujnikowców.
Chyba jednak taniej i prościej kupić sterownik DC.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group