ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogrzewanie z turbiny wiatrowej
Autor Wiadomość
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

NaczelnyFilozof napisał/a:
Ja bym przez lato chciał do domu coś wymyśleć :-)

Mam stary bojler elektrczyny ale nie wiem ile ma watt aby na dach wsadzić same panele. Bezpośrednio do grzałki bez akumulacji i przetwornic.

Nawet mały bojler to 1500W. Bez podtrzymania na aku nie masz szans na stałe ciepło nawet w letnie słoneczne dni.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

jak bym robi od nowa po taniemu to ( potrzebny raczej płaski dach z lekkim spadem ) kupił bym ze 100m węza ogrodowego ułożył na dachu do tego pompka do co sterownik i podłączył do wężownicy czy płaszcza bojlera koszt max 300zł efekt cale lato gorąca woda
to tak po taniości
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Przemek napisał/a:
.. kupił bym ze 100m węza ogrodowego ...i

Niejako podobnie robię w swoim letnim,leśnym domku. Gruby wąż, położony na słonecznej części trawnika a z drugiej strony przenośny prysznic. W słoneczne dni przez wiele godzin gorąca woda w prysznic dla 2-3 osób:-)
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

no i wychodzi na to ze najprostsze jest najlepsze :smile: ,
jednak przy pobieraniu wody 'z węza' bez wymiennika należy pamiętać o zagrożeniu legionellą znajomy tak sie załatwił na letnisku woda nie osiągała 72 czy tam 76C i sie trochę pochorował ale jak sie robi z głową to tanio i prosto wychodzi :!:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Zaciekawiła mnie ta bakteria:
"Sztucznym rezerwuarem tych bakterii są między innymi instalacje wodociągowe ciepłej wody, systemy klimatyzacyjne oraz obiegi wód chłodniczych. Bakterie te mogą kolonizować wewnętrzne części rur z ciepłą wodą, zbiorniki na ciepłą wodę, perlatory zaworów czerpalnych ( w tym głowice natryskowe pryszniców). Właśnie w takich systemach wodociągowych na początku grudnia 2008 r. wykryto bakterie Legionelli w szczecińskim szpitalu w Zdrojach oraz w marcu 2009 r. w akademikach SGH w Warszawie."
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

a nooo, przez to przy obiegach 'otwartych " jesli woda nie jest pobierana na bieżąco i nie osiąga 75C czy jakoś tak i są przestoje w jej poborze to może się namnożyć
 
 
NaczelnyFilozof 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 47
Skąd: Jeleśnia
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

WojtekErnest napisał/a:



Nawet mały bojler to 1500W. Bez podtrzymania na aku nie masz szans na stałe ciepło nawet w letnie słoneczne dni.


No właśnie ja chciałem za 2000zł kupić kilka paneli 250W i bezpośrednio pod grzałkę. No ale znajomy mi to wybił z głowy bo taki panel nigdy nie daje 250W więc i tak za mało mocy.
_________________
Naczelny Filozof
 
 
NaczelnyFilozof 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 47
Skąd: Jeleśnia
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Przemek napisał/a:
jak bym robi od nowa po taniemu to ( potrzebny raczej płaski dach z lekkim spadem ) kupił bym ze 100m węza ogrodowego ułożył na dachu do tego pompka do co sterownik i podłączył do wężownicy czy płaszcza bojlera koszt max 300zł efekt cale lato gorąca woda
to tak po taniości


Mam dach blaszany z dużym spadem w stronę południa. Tyle że mnie przeraża wizja rozcieknięcia się tego na strychu i zalania domu. Bo jakoś nagrzane gorące węże i złączki to do mnie nie przemawia.
_________________
Naczelny Filozof
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

W cieplych krajach norma są zbiorniki 200l w kolorze srebrnym umieszczone na wysokosci dachu.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

NaczelnyFilozof napisał/a:
Tyle że mnie przeraża wizja rozcieknięcia się tego na strychu i zalania domu.

ja bym zrobił tak
bojler ma w piwnicy ale jego bym nie ruszał kupił bym bojler z płaszczem wodnym by nie narobić sobie roboty z już gotowym układem i od niego zaczął czyli, pompa CO rura PP przepościł bym ją kominem wentylacyjnym na dach a potem złączka i wąż jak wąż strzeli to woda spłynie do rynny to ze PP nie wytrzyma to raczej niemożliwe chyba że dach masz na 5 pietrze

edyt
no i czujnik sterownika na wyjściu węża czyli w najwyższym punkcie tuż przed powrotem z dachu
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Najtaniej i najefektywniej to kolektor ale powietrzny prosto szybko tanio bez wydawania wielkich pieniędzy. dwa otwory wlotowy wylotowy i turbinka np z samochodu. https://www.youtube.com/watch?v=fr6okmzq-Tk
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

to "ogrzewanie' jest bardzo fajne np do podnoszenia temperatury powietrza w piwnicy lub innym słabo ogrzewanym pomieszczeniu za małe pieniądze da radę o ile będzie słonce i jakaś klapka bo w zimę też może przepi,,,ć że huu, ale tu temat rozbija sie o grzanie wody która to ma set... razy większą pojemność cieplna niż powietrze
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Mój pomysł jest taki: mam dwa zbiorniki izolowane. Pierwszy duży 300-500l (niskotemperaturowy) nagrzewany PC (pompa ciepła), albo kolektorem słonecznym powyżej 30°C, służy do ogrzewania posadzek, zasilania pralki, zmywarki i drugiego zbiornika (woda płynie przez wężownicę). Drugi mniejszy (60-100l) ogrzewany PC (z obiegu dużego zbiornika) CWU nagrzewany do 65°C. Gdyby ktoś potrzebował mam na zbyciu (używane) 1 kolektor (chyba 2m² i 1600W) i zbiornik izolowany 300l (ok 2,5 m wysokości) po 300 zł.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Najprościej wziąć płaskie blaszane kaloryfery, pomalowane na czarno (najlepiej dodatkowo zaizolowane), i połączone z bojlerem przystosowanym do pieca węglowego przez pompę do CO. Całość zalana glikolem.
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 22 Sty, 2018   

Sam tez napaliłem sie na takie pomysły i chciałem wszystko realizowac. Jednak w przypadku niektorych pomysłow zaczałem od obliczeń i czar prysł.
Co do podgrzewania wody użytkowej fajne ale wyprodukowanym prądem skrajnie trudne.
Na szybko policzyłem (chyba sie nie pomyliłem) ze podgrzanie metra wody o 30 stopni (z 10 do 40) kosztuje 35kWh. Metr wody to około 6 dlugich pryszniców. Powiedzmy ze jeden prysznic to 5kWh.
3 osobowa rodzina to 15kWh czyli 24 godziny wiania z mocą 600W - niewykonalne.
Oszczednosci raczej marginalne bo realnie jesli uda sie wyprodukowac srednio 100W/h to wyszłoby 40zł miesiecznie, a energii tyle co ze spalenia 3 gałęzi albo szpadla węgla.
Mozna natomiast przegrupowac energie jaka dom pochłania i oszczedzic gdzies zeby oszczedzone gdzies wpompowac.
Aby było na podgrzewanie wody można pomyslec o oszczednosci na ogrzewaniu domu.
Moim zdaniem najtańśze i najprostsze to GWC czyli rura w ziemi, do tego rekuperacja choby zbudowana chałupniczo.
Kolejne zagadnienie gdzie mega duzo energii jest tracone a praktycznie nic sie o tym nie mowi to własnie woda użytkowa a raczej to co po niej zostaje czyli ścieki szare.
Jeden litr wody kąpielowej moze ogrzac metr powietrza o około 20stopni. W tym kierunku bym poszedł.
Tj. zbudowac skrajnie odizolowane termicznie dwa zbiorniki na scieki szare ze sterowanymi zaworami i kolejno raz jeden raz drugi wykorzystywac do odbioru ciepła w dowolnym celu czy to ogrzewanie domu czy ponownie wody uzytkowej. W wiekszosci domow jest to niewykonalne bez duzej ingerencji w instalacje kanalizacyjna niestety.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group