ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w skompletowaniu gratów.
Autor Wiadomość
exmotech 
początkujący
exmotech


Dołączył: 22 Lut 2018
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 22 Lut, 2018   Pomoc w skompletowaniu gratów.

Witam serdzeczniwe!

Jest to mój pierwszy post na tym forum i cieszę się, że mogę tu być. Z góry wielkie dzięki za pomoc. A więc do rzeczy...

Mam następującą wiedzę... Spawam aluminium, spawam tytan, stal nierdzewną itd. Umiem laminować, umiem pracować z włóknem węglowym. Mogę robić formy próżniowe itd. Na rowerach się znam, bo bawiłem się w downhill przez ponad dekadę. Mam maszyny, zaplecze techniczne, jak trzeba coś dać na laser, na cięcie plazmą czy wodą, to nie ma problemu itd... No generalnie nie mam dwóch lewych rąk.

W planach miałem zbudowanie mega fajnego roweru elektrycznego bez pedałów, tylko z pegami. Mam ramę Giant Warp DS-1, mam Marzocchi Bomber dwupółka na oś QR20, mam przednie koło. Moje plany to było zainwestowanie kupę kasy w jakiś mega dobry silnik, mega drogie baterie bo to miał być sprzęt na lata, taki cukiereczek. Miałem wszystko sobie sprowadzać od różnych amerykańskich i europejskich producentów. Jednak pod koniec TEGO roku wyjeżdżam na dobre parę lat, więc chcę połowicznie dokończyć ten projekt, czyli złożyć go jednak z części bardziej dostępnych (typu chiński sklep magma) aby po prostu przez parę miesięcy pojeżdzić i tyle. Czyli zacząłem dumnie, ale niestety muszę dokończyć po taniości bo to tylko zabawka na parę miesięcy...


Tylko mid mount wchodzi w grę.

I teraz pytania...

1. Jaki silnik do roweru, który ma być dość dynamiczny, ale wiadomo, że ma mi nie urywać ciągle łańcucha, szprych i ma nie krzywić ośki na silniku :-) Chcę coś wybrać z polskich sklepów z chińszczyzną, np Magma. Wiem jaka to jakość, ale jak padnie to oddaję na gwarancji i biorę następny.

2. Planuję napęd łancuchowy i tu mam dwie opcje...
- z tyłu dwie zębatki o bardzo różnej wielkości plus mocny napinacz. Czyli jak wiem, że mam dojazdówkę długą i szybką (np do sklepu czy do znajomego) to luzuję napinacz, wrzucam z tyłu małą zębatkę i mam słabą moc, ale za to jadę 60-70km/h na długi dysnans. Jak chcę się pobawić w terenie, w lesie (tak do 30km/h) to zakładam łańcuch na dużą zębatkę i jazda. Wiem, że rozwiązanie nieautomatyczne, ale taka opcja mi wystarcza.

- z tyłu mogę też dać jakąś piastę z biegami, jakiegoś Nexusa, tylko nie wiem czy wytrzyma moment z silnika. A jeśli tak, to jaki model piasty?

3. Koło... Aby zmniejszyć dźwignię działającą na układ napędowy, myślę, że z tyłu mógłbym dać koło 24". Podobnie jak w crossówach: przednie koło większe od tylnego. Dobry pomysł? Do tego mógłbym dać jakąś fajną oponę, agresywną, ale nie wiem czy jest coś takiego na 24", więc stąd pytam czy to dobry pomysł.

4. Baterie planuję 18650. Jako, że nie będę miał pedałów, to mogę mieć szeroko między nogami, tak jak w motocyklu. Skrzynki zrobię sobie z włókna węglowego, bo akurat to mam pod ręką. Tylko pytanie połączone z pierwszym punktem, czyli z silnikiem. Jaki woltaż będzie najlepszy i jaka pojemność? Na tej podstawie już będę wiedział jak sobie zgrzać ogniwa. A może baterie LiFePO4?


No i to tyle póki co. Jak zakończę ten etap, to będę się martwił o regulator i ładowarkę...


Mega wielkie dzięki :-)
 
 
exmotech 
początkujący
exmotech


Dołączył: 22 Lut 2018
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 22 Lut, 2018   

Aha i jeszcze jedno... Planuję takie przeniesienie napędu, aby zmniejszyć maksymalnie obroty na końcu. Chodzi o to, że nie chcę dawać zębatki na pół koła z tyłu. Nie wiem czy to dobry pomysł.

Silnik ma wyjść z małą zębatką i ma napędzać większą zębatkę po lewej stronie suportu. Po drugiej stronie suportu ma być większe koło zębate i ono dopiero będzie napędzać zębatkę na kole z tyłu.

Chcę przez to maksymalnie zmniejszyć dużą prędkość długiego łańcucha. Tylko czy znajdę w magmie silnik z przekładnią planetarną z metalowymi zębami? No żeby pojeździć dłużej niż tydzień...

Wszystko na rysunku poniżej...

rower-elektr-plan.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 198 raz(y) 24,18 KB

 
 
BatoryJan 
początkujący
Początkujący


Wiek: 55
Dołączył: 05 Lut 2018
Posty: 10
Skąd: Gorzów Wlkp
Wysłany: Czw 22 Lut, 2018   Re: Pomoc w skompletowaniu gratów.

exmotech napisał/a:
Witam serdzeczniwe!

Mam maszyny, zaplecze techniczne, jak trzeba coś dać na laser, na cięcie plazmą czy wodą, to nie ma problemu itd... No generalnie nie mam dwóch lewych rąk.




Imponujące umiejętności i zaplecze maszynowe, a wykonujesz jakieś usługi dla innych? Jeśli tak to napisz coś na temat cen usług? Bo tutaj na tym forum to zrobiłbyś karierę, jeśli oczywiście byś tylko chciał :-)
_________________
Zestaw S1000 48V
 
 
exmotech 
początkujący
exmotech


Dołączył: 22 Lut 2018
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 22 Lut, 2018   

Na co dzień budowałem samochody wyprawowe, terenowe, kampery ale w związku z wyjazdem nie robię nic. Póki co chcę szykować się do wyjazdu i hobbistycznie sobie grzebać w różnych rzeczach, między innymi rower elektryczny...
 
 
Bzyk 
stażysta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Lis 2017
Posty: 110
Skąd: stąd
Wysłany: Czw 22 Lut, 2018   

Cytat:
z tyłu mogę też dać jakąś piastę z biegami, jakiegoś Nexusa, tylko nie wiem czy wytrzyma moment z silnika. A jeśli tak, to jaki model piasty?

Przez pewien czas tez szukałem takiego info i dowiedziałem sie ze nexus 3 jest najwytrzymalsza, większe piasty są bardziej upakowane i mają delikatniejsze graty w środku. Drugi bieg w nexusie 3 działa 1 do 1 czyli nie przenosi przez tryby, i od siebie dodam ze nexus 3 wytrzymuje niewielki silnik spalinowy od pocket bike ale wiadomo elektryczny to niuton z dołu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group