ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Test żywotności ogniw
Autor Wiadomość
piwko7 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 16 Gru 2016
Posty: 107
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią 05 Sty, 2018   

tas napisał/a:
Nowe 2017r ogniwo LG MJ1 (najlepsze na rynku ogniwo wysokopojemne "10A")


Hej,
MJ1 jest zdecydowanie lepsze od GA i 35E ?
Bede budował baterię 13S5P i stoje przed wyborem ogniw. Byłem zdecydowany na GA.
Max prąd 30A (chwilowy), ciągły max 20A.
_________________
Wykonam baterie Li-ion w dowolnej konfiguracji.
Szczegóły na PW.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 05 Sty, 2018   

w teorii ma więcej cykli żywotności do 80% pojemności (tyle mówią noty).
Jak będzie w rzeczywistości to się przekonamy niebawem
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 25 Lut, 2018   

Takie VTC6 vs kosztujące 2x mniej Panasonic PF i mające dokładnie takie same możliwości, pojemność, zużycie:



I na koniec, VTC5 vs 25R



5A rozładowania, 1.5A ładowania
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
Ostatnio zmieniony przez tas Wto 06 Mar, 2018, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Pon 26 Lut, 2018   

Kilka postów wcześniej pisałem jaki dramat z VC7 :/ Noty katalogowe nie kłamią, tylko trzeba dobrze się im przyjrzeć. Wygląda to tak że im bardziej pojemne ogniwo tym dramatyczniej spada jego pojemność wraz z eksploatacją. Niestety na rynku teraz jest popyt na naj... Więc producenci dają to naj...
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
Diodek.pl 
początkujący
Convoy Fan


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Lut 2018
Posty: 23
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 26 Lut, 2018   

Może jakaś wadliwa seria VC7 ?
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 26 Lut, 2018   

Być może przy tescie 3A, wyszedł by dużo lepiej.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 06 Mar, 2018   

Diodek.pl napisał/a:
Może jakaś wadliwa seria VC7 ?


Wygląda, że miałeś rację, kupiłem jakieś wadliwe ogniwa. Zapytałem się sklepu o takie dziwne wyniki i od razu zaproponowali wymianę na inne. Interesujące :)
Kupiłem z innego źródła (forumowego, ktos tu się z nimi rozgłaszał) kilka ogniw i jest zdecydowanie lepiej w teście.
Dobrze, że człowiek docieka i drąży temat, bo czasem się można zdziwić.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Diodek.pl 
początkujący
Convoy Fan


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Lut 2018
Posty: 23
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 06 Mar, 2018   

Jak sklep proponuje wymianę bez słowa, to na bank były wadliwe. Nie specjalnie śledzę wiadomości na temat ogniw, ale nie widać jakiegoś wysypu problemów z tym modelem, no ale też nie każdy je tak testuje jak Ty. Grunt że sprawa wyjaśniona.
_________________
www.diodek.pl O latarkach Convoy słów kilka. Testy oświetlenia rowerowego i nie tylko.
 
 
Klaus 
młodzik
Li Ion 18650


Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 09 Maj 2017
Posty: 87
Skąd: Jabłonna
Wysłany: Pon 14 Maj, 2018   

Ktoś zadał pytanie dotyczace roznicy w ilości cykli dla ładowania 4.1V 4.25V. Otóż jest publikacja naukowa wydana przez Samsunga ze ładownie ogniw do napiecia 4.05V (tj. 80%) wydłuża ich zywotnosc o 205%. Ponadto stwierdzone jest ze im mniejsza roznica napiec w cyklach ogniw tym mniejsze ich zuzycie. Robiono w labie ładowania:
4.2-2.8
4.1-3.0
4.0-3.2
Etc i wyszlo ze 3.6-3.7 byly w stanie oddac najwiecej energii / zywotnosc ogniwa.

Screenshot_2018-05-14-19-32-03-177_com.android.chrome.png
Pobierz Plik ściągnięto 304 raz(y) 285,38 KB

_________________
Zajmuje sie akumulatorami Li Ion. Moja strona : www.Baterie18650.pl
Potrzebujesz akumulatory do projektu - wyslij mi wiadomosc lub maila.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 15 Maj, 2018   

Diodek.pl napisał/a:
Jak sklep proponuje wymianę bez słowa, to na bank były wadliwe. Nie specjalnie śledzę wiadomości na temat ogniw, ale nie widać jakiegoś wysypu problemów z tym modelem, no ale też nie każdy je tak testuje jak Ty. Grunt że sprawa wyjaśniona.


Niestety jednak nie, po wymianie sytuacja się powtórzyła. W sumie przetestowałem kilka sztuk z różnych źródeł i nie polecam VC7 dla prądów wyższych niż 2-2.5A
To zdecydowanie najgorsze akumulatory jakie testowałem (biorąc pod uwagę zapewnienia producenta i ich wiek modelowy), po 50 cyklach tracą 0.5Ah...

Klaus
A nie zastanawiało Cię dlaczego na internecie nie ma informacji (konfrontacji xxx VS YYY) o żywotności ogniw poza jakimiś teoretycznymi dywagacjami z not katalogowych nie mającymi kompletnie nic wspólnego z realiami i praktyką? :)
testowałem już z 20 modeli (kolejne 15 modeli w drodze) na żywotność do 300 cykli przy obciążeniu jakimś "śmiesznym" 5A i wiesz ile z tych modeli póki co chociaż zbliżyło się do wyników z not (spadek pojemności do ~80%)? 1, słownie JEDEN model :)
To jest chyba ten dział gospodarki, gdzie każdy robi z każdego idiotę, nikt nic nie wie, wszyscy się uśmiechają do siebie i jakoś leci i jak coś wychodzi źle to "nam w labo wyszło inaczej, trzeba było testować w labo, a nie na ulicy" :D
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 15 Maj, 2018   

Klaus napisał/a:
...Ponadto stwierdzone jest ze im mniejsza roznica napiec w cyklach ogniw tym mniejsze ich zuzycie..

Akurat z tym to się możemy zgodzić..
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Klaus 
młodzik
Li Ion 18650


Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 09 Maj 2017
Posty: 87
Skąd: Jabłonna
Wysłany: Wto 15 Maj, 2018   

tas napisał/a:
Diodek.pl napisał/a:
Jak sklep proponuje wymianę bez słowa, to na bank były wadliwe. Nie specjalnie śledzę wiadomości na temat ogniw, ale nie widać jakiegoś wysypu problemów z tym modelem, no ale też nie każdy je tak testuje jak Ty. Grunt że sprawa wyjaśniona.


Niestety jednak nie, po wymianie sytuacja się powtórzyła. W sumie przetestowałem kilka sztuk z różnych źródeł i nie polecam VC7 dla prądów wyższych niż 2-2.5A
To zdecydowanie najgorsze akumulatory jakie testowałem (biorąc pod uwagę zapewnienia producenta i ich wiek modelowy), po 50 cyklach tracą 0.5Ah...

Klaus
A nie zastanawiało Cię dlaczego na internecie nie ma informacji (konfrontacji xxx VS YYY) o żywotności ogniw poza jakimiś teoretycznymi dywagacjami z not katalogowych nie mającymi kompletnie nic wspólnego z realiami i praktyką? :)
testowałem już z 20 modeli (kolejne 15 modeli w drodze) na żywotność do 300 cykli przy obciążeniu jakimś "śmiesznym" 5A i wiesz ile z tych modeli póki co chociaż zbliżyło się do wyników z not (spadek pojemności do ~80%)? 1, słownie JEDEN model :)
To jest chyba ten dział gospodarki, gdzie każdy robi z każdego idiotę, nikt nic nie wie, wszyscy się uśmiechają do siebie i jakoś leci i jak coś wychodzi źle to "nam w labo wyszło inaczej, trzeba było testować w labo, a nie na ulicy" :D


W testach zywotnosci ogniw duza role odgrywa termostat. Jesli testujesz ja bez utrzymywania temperatury w zakresie 20-40°C to rzeczywiscie ogniwa wytrzymuja krocej. My robiac testy starzeniowe na labocelkach wsadzamy je do termosa z modułem peltiera.
_________________
Zajmuje sie akumulatorami Li Ion. Moja strona : www.Baterie18650.pl
Potrzebujesz akumulatory do projektu - wyslij mi wiadomosc lub maila.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 15 Maj, 2018   

tas napisał/a:
1, słownie JEDEN model


zdradzisz jaki?
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 15 Maj, 2018   

Klaus napisał/a:

W testach zywotnosci ogniw duza role odgrywa termostat. Jesli testujesz ja bez utrzymywania temperatury w zakresie 20-40°C to rzeczywiscie ogniwa wytrzymuja krocej. My robiac testy starzeniowe na labocelkach wsadzamy je do termosa z modułem peltiera.

I na tym polega róznica wyników a właściwie teoria z laboratorium, która nie pasuje do praktyki pakietów używanych w rowerach w róznych warunkach pogodowych. Bo w praktyce nie napięcie rzędu 4.10-4,20 V skraca życie aku ale prąd i związana z nim temperatura.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 15 Maj, 2018   

qaz33 napisał/a:
tas napisał/a:
1, słownie JEDEN model


zdradzisz jaki?


Sony VTC5, tak znacząco odstępuje od całej reszty, że robiłem testy kilka razy.



Na wykresie to brązowa linia

Klaus a ja im specjalnie generuję różnice temperatur 20-35st cyklicznie (wszystkim tak samo) aby symulować czynniki środowiskowe.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group