ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Obudowa HiLong 65 ogniw,jak zasilić wyjście USB?
Autor Wiadomość
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Śro 21 Mar, 2018   Obudowa HiLong 65 ogniw,jak zasilić wyjście USB?

Chcę w swojej baterii 48V w obudowie HiLong uruchomić wyjście USB i mam problem.Zastosować jakąś przetwornicę step down? okazuje się,z powodu braku miejsca prawie nie możliwe.Może ktoś ten problem rozwiązał stosując coś "nietypowego" i zajmującego mało miejsca wewnątrz obudowy i mógłby pochwalić się rozwiązaniem.
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Śro 21 Mar, 2018   

Podłącz do dowolnej ładowarki od smartfona akumulator.
Jeśli zadziała przy 48V ( mi na 5 sprawdzonych ładowarek - 3 zadziałały przy 36V) to rozbebesz ją i samą płytkę gdzieś próbuj upchać.
Ew sprawdź jak masz amperomierz ile prądu biorą w stanie jałowym. Moje brały 1-4mA. Taka co bierze 4mA to w 3 miesiące nieużywania wyssie do 0 niewielki akumulator więc lepiej poszukać bardziej sprawnej.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 22 Mar, 2018   

Hmm,ciekawy pomysł gdyż ładowarka na wstępie prostuje napięcie sieciowe ale i tak sama płytka z ładowarki raczej nie wejdzie do obudowy gdyż tam naprawdę jest mało miejsca.Muszę to jednak sprawdzić,dzięki za pomysł.
 
 
piwko7 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 16 Gru 2016
Posty: 107
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Czw 22 Mar, 2018   

LM2596HV
Szukaj czegoś takiego, tylko uważaj na podróbki bo nie wytrzymują deklarowanego napięcia.
_________________
Wykonam baterie Li-ion w dowolnej konfiguracji.
Szczegóły na PW.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 22 Mar, 2018   

Dzięki,nie wiem czy łatwo uda mi się "zdobyć" LM2596HV bo aktualnie nie widzę w sprzedaży? Posiadam LM2596S a ten jest na max. 40V i dlatego odpada,będę szukał ale sądzę, że pomysł kol.slow jest b.dobry a dodatkowo chyba najtańszy bo ładowarka to ok.5zł
 
 
xyz2a 
stażysta


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lut 2017
Posty: 177
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 22 Mar, 2018   

A gdy się podłączy ładowarkę od telefonu do baterii bezpośrednio to jak sprawdzić czy ładowarka działa? Podłączyć smartfona i albo nic się nie stanie, będzie go ładować, lub też go od razu spali?
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Czw 22 Mar, 2018   

Albo ładowarka zadziała albo nie. Spalić nie nie powinna.
Ale oczywiście nie biorę odpowiedzialności za ew. szkody. Jeśli masz wątpliwości to dobrze bo znaczy że jesteś ostrożny. Podłącz zatem dla testu jakieś tanie urządzenie (powerbank, micro radyjko, lampka cokolwiek a nie iphona 6 czy galaxy s8)
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 23 Mar, 2018   

Masz takie lampki na usb podróby xiaomi w sklepach po 4zł nieraz 3 kup jedna i tym testuj działa ona na 5v i jakies 0,2A spokojnie starczy do testu czy dziala jak bedzie ok to wtedy tel podłącz
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
xyz2a 
stażysta


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lut 2017
Posty: 177
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 23 Mar, 2018   

Sprawdziłem 3 ładowarki od smartfona na aku 67V i żadna nie działa.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Nie 25 Mar, 2018   

Ładowarki do smartfona-telefonu działają na "dwóch" zasadach.Jedne,te prostsze wykorzystują połówkowo wyprostowany prąd zmienny a raczej jego częstotliwość do uruchomienia klucza podającego napięcie na uzwojenie pierwotne transformatorka a wtórne po wyprostowaniu daje te 5V.Takie ładowarki zasilane prądem stałym z baterii nie będą działać. Natomiast jest jeszcze jeden rodzaj ładowarek mający własny układ "wibratora" np.SD4841 gdzie napięcie pierwotne prostowane jest mostkiem Gretza i podawane na układ j/w i dalej na transformator a dalej uzwojenie wtórne itd.Nie będę tu szczegółowo opisywał działania takich przetwornic-zasilaczy bo można to znaleźć w sieci zapewne lepiej wytłumaczone.Taki zasilacz będzie działał zasilany stałym napięciem, dlatego należy szukać (a są na pewno,sam znalazłem) takiego zasilacza co nie jest łatwe ale możliwe.Ja szukając kupiłem dzisiaj aż 3 zasilacze,po 3 zł każdy i jeden z nich jest właśnie na tym układzie.
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 25 Mar, 2018   

wibi, czy od tego też zależy szybkość ładowania? Oryginalne ładowarki samsung potrafią szybciej ładować niż inne chińskie które niby nawet deklarują 2A. Zastanawiałem sie z czego to wynika, czy tam jest jakaś negocjacja prądu przy zestawianiu procesu ładowania
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Nie 25 Mar, 2018   

Przyznaję, że trudno mi to wytłumaczyć (jeśli tak jest) ale powodem może być nieco wyższe ,stabilizowane napięcie ładowarki.Nie chodzi tu o jakąś zasadniczą różnicę w konstrukcji ładowarki a po prostu napięcie "jałowe" które może sięgać do nawet 1 volta. Przy takim wyższym napięciu ładowania jest też wyższy prąd a więc i czas w jakim bateria się ładuje.Generalnie większość ładowarek jest opisana , że daje napięcie 5V i 700mA prądu ale spotkałem też opisane 4.8V 700mA jak również takie które mają napięcie jałowe ok.7-8V i te, zapewne obciążone ładowanym smartfonem ładują szybciej gdyż potrafią utrzymać te 700mA przy spadku napięcia z 7V do 5V.Takie jest moje zdanie ale sam pomiar napięcia ładowarki jest utrudniony ze względu na złącze albo "specjalizowane" albo mikro USB w różnych odmianach.
 
 
Yunek 
początkujący
yunek


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 4
Skąd: Brzesko
Wysłany: Pon 26 Mar, 2018   

przetwornica z Ali tylko taka lepsza za 3,5$. Jak lupiłem u nas to po 30 sec wybuchła. Ta działa elegancko i wchodzi w ta obudowe

przetw.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 374 raz(y) 77,1 KB

 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pon 26 Mar, 2018   

Coś dużo miejsca u ciebie w tej obudowie, u mnie tam jeszcze wchodzi wyłącznik baterii na dwóch mosfetach i jest bardzo ciasno a nawet nie wiem czy uda mi się zamknąć i skręcić całość.
 
 
eventus 
początkujący
automatyk


Wiek: 37
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 23
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018   

Ładowanie z USB to całkiem złożony temat. Generalnie jest mechanizm negocjowania parametrów zasilania przez urządzenie podpinane do portu USB, wykonuje to specjalizowany układ elektroniczny.

W większości ładowarek sieciowych rozwiązane jest to w taki sposób, że na liniach danych D+ i D- występują odpowiednie potencjały (napięcia względem masy) po stronie ładowarki. Żeby nie było tak prosto różni producenci różnie to konfigurują. Najbardziej popularna opcja to zwarcie linii D+ z D-. Samsung np. ma 1,2V na D+ i 1,2V na D- (spolaryzowane są te linie dzielnikami napięcia) pomiędzy masą a +5V.

https://electronics.stackexchange.com/questions/177788/how-do-i-design-a-2a-or-more-power-supply-for-my-consumer-usb-devices/177792

W linku powyżej jest kilka opcji w zależności od producenta. Jeśli zależy Ci na szybkim ładowaniu to zacznij od polecanej wyżej wydajnej przetwornicy DC-DC z wyjściem na +5V (ważne żeby miała odpowiednią wydajność prądową) a linie D+ i D- w gnieździe USB zewrzyj. To najpopularniejszy scenariusz. Niczego nie uszkodzisz jeśli napięcie nie będzie przekraczać 5,25V z tego co pamiętam tyle podaje specyfikacja USB 2.0 jako maksymalne dopuszczalne na zasilaniu.
_________________
Jacek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group