ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy luz na wolnobiegu to normalna rzecz?
Autor Wiadomość
furifurius 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 138
Skąd: Ustka/Leixlip(IRL)
Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   Czy luz na wolnobiegu to normalna rzecz?

Witam,
Mam pytanie o wolnobieg, wlasnie zauwazylem, ze w moim egzemplazu jest luz pomiedzy zebatkami, a centralna czescia. Da sie lekko ruszac zebatkami na boki i jakby "grzechotac" nimi.
Czy to jest normalne czy mam jakis uszkodziny/niepoprawnie skrecony egzemplarz?
BTW: Jak sie sciaga wolnobieg z koła? Wkrecic latwo bo zapadki blokuja ale jak to zrobic w druga strone jakby byla taka potrzeba? Trzeba wykrecic pierscien i zdjac zebatki zebymoc chwycic za wewnetrzna czesc? Czy da sie to jakos zrobic bez rozkrecania?
Pozdrawiam
Furi
 
 
Bujakoto 
prezes


Pomógł: 6 razy
Wiek: 41
Dołączył: 22 Gru 2015
Posty: 733
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   Re: Czy luz na wolnobiegu to normalna rzecz?

furifurius napisał/a:
Witam,
Mam pytanie o wolnobieg, wlasnie zauwazylem, ze w moim egzemplazu jest luz pomiedzy zebatkami, a centralna czescia. Da sie lekko ruszac zebatkami na boki i jakby "grzechotac" nimi.
Czy to jest normalne czy mam jakis uszkodziny/niepoprawnie skrecony egzemplarz?
BTW: Jak sie sciaga wolnobieg z koła? Wkrecic latwo bo zapadki blokuja ale jak to zrobic w druga strone jakby byla taka potrzeba? Trzeba wykrecic pierscien i zdjac zebatki zebymoc chwycic za wewnetrzna czesc? Czy da sie to jakos zrobic bez rozkrecania?
Pozdrawiam
Furi


Zdarzały mi się luźne wolnobiegi, więc tym bym się nie przejmował.
Niestety wolnobieg to już archaiczny mechanizm, w Naszym przypadku jednak konieczny.

Wolnobieg ściąga się specjalnym kluczem.
O ile we wszystkich serwisach mają taki klucz to nie we wszystkich będą mieli otwór w owym kluczu na M14 aby ośka weszła w środek klucza.

http://allegro.pl/klucz-d...6357856611.html
 
 
ap0f1s 
prezes


Pomógł: 15 razy
Wiek: 36
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 757
Skąd: Kęty
Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   

Niestety wolnobieg nie jest super patentem, dlatego jest tak mało popularny jak dodademu do tego chiczyka to jakość nie powala.
Luz można zlikwidować, ale to zależy jaki masz wolnobieg. Akurat obecnie co mam z przodu maja dwa otwory młotek do ręki i coś co zmieści się w te otwory i odkręcimy ten pierścien. Trzeba mieć jakieś naczynie, gdyż wylecą kulki. Przy tych kulkach będzie kilka podkładek właśnie one powodują ten luz. W moim przypadku miałem 3 zostawiłem jedną i luzu nie ma. Trochę wolnobieg chodzi ciężej, ale po czasie sie "dotrze", a luz zniknął i nic nie strzela. Do tego trzeba nasmarować wolnobieg, gdyż nie dają grama smaru.

Do ściągnięcia wolnobiegu trzeba mieć klucz.
_________________
Kilka moich konstrukcji:Gordon 6kW (Adaptto)
Hatak 6kW (Sabvoton)
Kross level a6 3kw
 
 
furifurius 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 138
Skąd: Ustka/Leixlip(IRL)
Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   

ap0f1s napisał/a:
Niestety wolnobieg nie jest super patentem, dlatego jest tak mało popularny jak dodademu do tego chiczyka to jakość nie powala.
Luz można zlikwidować, ale to zależy jaki masz wolnobieg. Akurat obecnie co mam z przodu maja dwa otwory młotek do ręki i coś co zmieści się w te otwory i odkręcimy ten pierścien. Trzeba mieć jakieś naczynie, gdyż wylecą kulki. Przy tych kulkach będzie kilka podkładek właśnie one powodują ten luz. W moim przypadku miałem 3 zostawiłem jedną i luzu nie ma. Trochę wolnobieg chodzi ciężej, ale po czasie sie "dotrze", a luz zniknął i nic nie strzela. Do tego trzeba nasmarować wolnobieg, gdyż nie dają grama smaru.

Do ściągnięcia wolnobiegu trzeba mieć klucz.


Dzieki, sproboje sciagnac zebatki, wyjac pierscien i przy okazji dam smar.
Znajac moje szczescie to pewnie conajmniej jedna kulke zgubie ;)
pozdro
 
 
ap0f1s 
prezes


Pomógł: 15 razy
Wiek: 36
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 757
Skąd: Kęty
Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   

Tutaj widać kulki, brak smaru I 3 dystanse(jedno na drugim), tylko jak usuniesz za dużo podkładek to wolnobieg może przestać się kręcić, to daj więcej po prostu.

_________________
Kilka moich konstrukcji:Gordon 6kW (Adaptto)
Hatak 6kW (Sabvoton)
Kross level a6 3kw
 
 
furifurius 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 138
Skąd: Ustka/Leixlip(IRL)
Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   

ap0f1s napisał/a:
Tutaj widać kulki, brak smaru I 3 dystanse(jedno na drugim), tylko jak usuniesz za dużo podkładek to wolnobieg może przestać się kręcić, to daj więcej po prostu.

Obrazek


Pierscien nie chce puscic, zamiast niego caly wolnobieg sie odkreca od kola... Pozycze od znajomego ten klucz do odkrecania wolnobiegu, sciagne z kola i wezme do pracy gdzie mam imadlo i sproboje jeszcze raz
 
 
ap0f1s 
prezes


Pomógł: 15 razy
Wiek: 36
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 757
Skąd: Kęty
Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   

Musisz go ściągnąć. Wkładasz do wolnobieg razem z kluczem do niego do imadła i dopiero odkręcasz.
_________________
Kilka moich konstrukcji:Gordon 6kW (Adaptto)
Hatak 6kW (Sabvoton)
Kross level a6 3kw
 
 
furifurius 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 138
Skąd: Ustka/Leixlip(IRL)
Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   

ap0f1s napisał/a:
Musisz go ściągnąć. Wkładasz do wolnobieg razem z kluczem do niego do imadła i dopiero odkręcasz.


Juz go zdialem z kola, jutro w pracy wkrece w imadlo, mlotek, cos ostrego i pierscien musi puscic :)
pozdrawiam
 
 
darol 
początkujący


Dołączył: 15 Lip 2016
Posty: 20
Skąd: Zawiercie
Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   

Pamiętaj, że pierścień z wolnobiegu odkręca się raczej w prawo. Dlatego "bijąc" w niego w lewo odkręciłeś cały wolnobieg od piasty.
 
 
furifurius 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 138
Skąd: Ustka/Leixlip(IRL)
Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   

darol napisał/a:
Pamiętaj, że pierścień z wolnobiegu odkręca się raczej w prawo. Dlatego "bijąc" w niego w lewo odkręciłeś cały wolnobieg od piasty.


No ladnie, to zakrecam go spowrotem na kolo i proboje jeszcze raz
pozdrawiam
 
 
Majster 
stażysta
Elektronik



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 03 Cze 2015
Posty: 131
Skąd: Tychy
Wysłany: Śro 05 Lip, 2017   

Też mam luz na wolnobiegu, jak kręcę kołem to wydaje się jakby "falował", sklep nexun twierdzi że to normalne. Nie wydaje mi się żeby to wpływało na jazdę, ale w przyszłości raczej kupię silnik z kasetą .
_________________
Jeżdżę na "Discovery One" - 9c 10x6, 16s3p 60V 15Ah, GT 1500W, prędkość maks. 50km/h, zasięg 40-80 km

Więcej na temat budowy roweru na:
https://www.facebook.com/...yczneDiscovery/
Oraz
https://discoveryebikes.blogspot.com/
 
 
furifurius 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 138
Skąd: Ustka/Leixlip(IRL)
Wysłany: Czw 06 Lip, 2017   

Majster napisał/a:
Też mam luz na wolnobiegu, jak kręcę kołem to wydaje się jakby "falował", sklep nexun twierdzi że to normalne. Nie wydaje mi się żeby to wpływało na jazdę, ale w przyszłości raczej kupię silnik z kasetą .


Mam dokladnie to samo - tez "faluje" jak sie kreci, rozkrecilem go ale nie ma tam zadnych podlkadek regulacyjnych jak w przypadku egzemplarza ap0f1s'a. Martwie sie troche jak to wplynie na precyzje dzialania przerzutki. Nic, poczekamy zobaczymy...
Pozdo
Furi
 
 
ap0f1s 
prezes


Pomógł: 15 razy
Wiek: 36
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 757
Skąd: Kęty
Wysłany: Czw 06 Lip, 2017   

To, że wolnobieg faluje to normalne, tak robią wolnobiegi, chodzi bardziej o luz, przez który może wydawać dziwne dźwięki.
_________________
Kilka moich konstrukcji:Gordon 6kW (Adaptto)
Hatak 6kW (Sabvoton)
Kross level a6 3kw
 
 
fiksiu 
początkujący



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Kwi 2018
Posty: 27
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 13 Maj, 2018   

Dzisiaj z tylnego koła zaczęły dochodzić dziwne dźwięki.
takie lekkie klekotanie.
Okazało się że to luz na wolnobiegu.
Po przejechanych 90 kilometrach !!
Będę musiał rozłożyć tym bardziej że piszecie że jest nie nasmarowany.

edit
Wolnobieg rozebrany,nasmarowany,wyregulowany.
Są w nim podkładki dystansowe o różnych wymiarach,trzy próby,raz za lużno,dwa za ciasno,trzy jest idealnie.

Musiałem rozwiercić klucz,bo ośkę mam 14mm.

20180513_211914.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 313 raz(y) 198,1 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group