ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogranicznik prędkości - jak zrobić
Autor Wiadomość
h_jump 
początkujący


Dołączył: 03 Cze 2016
Posty: 14
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 03 Lip, 2018   Ogranicznik prędkości - jak zrobić

Witam
Na forum znalazłem wiele pytań jak usunąć ograniacznik prędkości w rowerze elektrycznym . Ja mam pytanie odwrotne: Czy któryś z forumowiczów może podpowiedzieć jak zrobić ogranicznik prędkości ?
Mam sterownik GT500 ze sklepu nexun.pl pracujący z silnikiem 500W ( moc szczytowa 1200W) . Jak naładuję baterię (48V w układzie 13s7p) to rozpędzam się do 45km/h . Sterownik ma niby taką wtyczkę która po zwarciu dwóch przewodów ogranicza moc całego układu i jadę wolniej . Ale po pierwsze nie działa to wg mnie na czujniku PAS ( ograniczenie jest odczuwalne tylko przy jeździe na manetce) a po drugie i tak z tą ograniczoną mocą rozpędzam się do 36-38 km/h . A zależy mi aby zrobić sobie jako opcję ograniczenie do 25km/h i żeby działało to również przy jeździe na czujniku PAS.


Tu moje pytanie. Czy któryś z forumowiczów spotkał się z jakimś układem ( może być gotowy układ do kupienia lub coś do lutowania) który odcinał by mi zasilanie gdy osiągnę te 25km/h ?
(np: układ mierzy częstotliwość impulsów z magnesu zawieszonego na szprychach i np przy odpowiedniej częstotliwości zwiera styki przekaźnika)
Taki układ mógłbym wpiąć tak jak mam wpięty czujnik temperatury z silnika - do przewodów stacyjki w sterowniku lub ewentualnie do przewodów hamulców.

Znalazłem gdzieś takie rozwiązanie żeby wpiąć potencjometr w przewód sygnałowy manetki ( lub czujnika PAS) , ale nie o takie rozwiązanie mi chodzi. Chciałbym aby ten ogranicznik działał równo przy 25 km/h (po tym jak go odpowiednio skalibruję ).


Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
 
 
noel841106 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 137
Skąd: B-stok
Wysłany: Śro 04 Lip, 2018   

Gotowca nie widziałem, ale na arduino da się łatwo to zrobić.
 
 
h_jump 
początkujący


Dołączył: 03 Cze 2016
Posty: 14
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro 04 Lip, 2018   

Dziękuję za podpowiedź. Zainteresuję się tematem arduino
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018   

A co ma do tego zewnętrzny uklad na arduino, skoro styki sterownika pozwalajace na wylaczenie wspomagania, nie dzialaja jsk piszesz przy PAS.
Chyba ze chcesz stykami przekaznika wylaczac zasilanie ale to zly pomysl...
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
wwojciech 
brygadzista
wwojciech


Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 264
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018   

https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=2&t=51879
 
 
noel841106 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 137
Skąd: B-stok
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018   

wwojciech napisał/a:
A co ma do tego zewnętrzny uklad na arduino, skoro styki sterownika pozwalajace na wylaczenie wspomagania, nie dzialaja jsk piszesz przy PAS.
Chyba ze chcesz stykami przekaznika wylaczac zasilanie ale to zly pomysl...

Dokadając arduino możesz zrobić co ci się podoba. Podpinasz pod sygnał prędkości, pod manetkę i sygnał pas puszczasz przez procka. A dalej tylko wyobraźnia ...
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018   

noel841106 napisał/a:
..
Dokadając arduino możesz zrobić co ci się podoba. Podpinasz pod sygnał prędkości, pod manetkę i sygnał pas puszczasz przez procka. A dalej tylko wyobraźnia ...

Przypominam cyt "rozpędzam się do 45km/h . Sterownik ma niby taką wtyczkę która po zwarciu dwóch przewodów ogranicza moc całego układu i jadę wolniej . Ale po pierwsze nie działa to wg mnie na czujniku PAS".
Cóz z tego że logika arduino poda sygnał blokujący na przekaznik, to styki przekaznika musisz włączyć albo w sterownik albo w przerywanie zasilania. Skoro sterownik w trybie PAS nie daje się ograniczyć to co Ci podpowiada wyobraźnia ? Wyłaczenie zasilania ? Jesli masz wyobraznię to powtarzam że to słąby pomysł gwałtownie odcinać prąd kilkanascie/kilkadziesiąt amper... i stracisz sygnały sterujące dla arduino.
Krótko mówiąc musisz łagodnie i naturalnie dla STEROWNIKA, wprowadzac go w taki stan, bo on steruje silnikiem....
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
noel841106 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 137
Skąd: B-stok
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018   

Nie zrozumiałeś. Sygnał pas puszczam przez arduino. Procek zlicza i wysyła swoje impulsy o takiej max częstotliwości by nie przekroczyć 25km/h
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 06 Lip, 2018   

To polowiczna koncepcja, tym bardziej ze nie wiesz jak na to zareaguje sterownik. Bo z jednej strony ciag impulsow dla PAS, ich ksztalt, w pewnym momencie chcesz przełączyć na swoj uklad.
Z drugiej strony wiemy jak nieprecyzyjnie dzialaja PAS w sterownikach blokowych, bo w zasadzie 0/1 czyli albo wspomaga albo nie, co oznacza ze nie ma w praktyce stanow pośrednich. Czyli w tym sterowniku nie wiadomo czy jest rozpoznawalny stan PAS ktory utrzyma 25 km.
No i autor pisze o niezaleznosci dot uzywania manetki oraz ograniczeniu DO 25 km. Czyli nie mozesz ignorowac faktu kręcenia pedalami lub/i uzywania manetki. No bo to nie ma byc tempomat...
No ale próbuj, moze coś Ci się uda czego inni jeszcze nie wymyslili.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
noel841106 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 137
Skąd: B-stok
Wysłany: Pią 06 Lip, 2018   

Sterownik nie przełączyłby się na inne źródło impulsów, bo tych z pas nigdy by nie dostał. Program musi kontrolować prędkość aktualną silnika, napięcie z manetki i z pas i do sterownika podawać swój sygnał udając manetkę i pas. W sumie banalny program, ale nie mi on potrzebny tylko autorowi tematu.
Można nawet prościej. Arduino czyta pas, manetkę i sygnał aktualnej prędkości i podaje do sterownika swoje napięcie udając manetkę. Sygnał udający pas w ogóle dla sterownika nie potrzebny.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 06 Lip, 2018   

To czym to się funkcjonalnie będzie roznilo od cyt "Znalazłem gdzieś takie rozwiązanie żeby wpiąć potencjometr w przewód sygnałowy manetki ( lub czujnika PAS) , ale nie o takie rozwiązanie mi chodzi. Chciałbym aby ten ogranicznik działał równo przy 25 km/h (po tym jak go odpowiednio skalibruję )."
Potencjometr, rezystor nie jest przynajmniej podatny na zakłócenia przy wspolracy z sterownikami . A inne zewnetrzne systemy b.czesto.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
noel841106 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 137
Skąd: B-stok
Wysłany: Pią 06 Lip, 2018   

No jakby Ci to jeszcze prościej wytłumaczyć...
Rezystor czy potencjometr działa zawsze tak samo. Przy niskich prędkościach będziesz miał nie pełną moc,a powyżej 25km/h dalej silnik będzie pchał rower choć słabo.
Procek z programem to coś jakby potencjometr z gościem na bagażniku, który patrzy na licznik i powyżej 25km/h będzie go przekręcał tak by wspomaganie było wyłączone.
Tak to funkcjonalnie będzie się różnić. Diametralnie. Proste.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group