ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyłącznik główny
Autor Wiadomość
siejeje 
początkujący


Dołączył: 14 Maj 2018
Posty: 10
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 28 Cze, 2018   Wyłącznik główny

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na forum.

Chcę wstawić wyłącznik główny do mojego ebika którym odetnę zasilanie pomiędzy BMSem a sterownikiem po zakończonej jeździe.
Nie chodzi tu o bezpiecznik tylko o sam przełącznik (bezpiecznik będzie oddzielnie samochodowy).

Czy możecie polecić jakiś niewielkich rozmiarów przełącznik on-off który wytrzyma prąd przy sterowniku 33A/48V?
Ostatnio zmieniony przez siejeje Czw 28 Cze, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 337
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Czw 28 Cze, 2018   

Podłączanie akuma 48V ze względu na ładowanie kondensatorów powoduje spore iskrzenie. Wydaje mi się że taki przekaźnik tego na dłuższą metę nie wytrzyma.

Lepiej zrobić klucz na jakimś mosfecie (albo kilku równoległych).

Ew przyjrzyj się BMS'owi bo one często mają pola do wyprowadzenia przewodów do wyłącznika.
 
 
siejeje 
początkujący


Dołączył: 14 Maj 2018
Posty: 10
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 28 Cze, 2018   

BMS na pewno nic takiego nie ma.
Co do klucza na mosfecie - nie jestem aż tak obyty z elektroniką żeby samemu to zaprojektować (choć ze złożeniem pewnie bym sobie poradził). Poza tym nie wiem czy nie byłby to trochę przerost formy nad treścią, chodzi mi w sumie o zwykły wyłącznik on-off.
Wiem, że parę osób tutaj zastosowało wyłącznik nadprądowy, taki instalacyjny, natomiast dla mnie jest on za duży i niewygodny w montażu w mojej skrzynce.
 
 
Wojtek 
młodzik


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 59
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 29 Cze, 2018   

Ja odłączenie prądu i bezpiecznik, by nie zabierały dużo miejsca, proponuję zrobić tak:

Od spodu do oryginalnej śruby gniazda bezpiecznika (na allegro za parę złociszy) podłączamy przewód zasilający z konektorkiem oczkowym 6mm. Bezpiecznik przykręcamy nakrętką M6. Drugą oryginalną śrubę M6 przerabiamy na wysokości gdzie wypada oczko bezpiecznika na M5 i dokładamy podkładkę izolacyjną i na część gwintu M5 termokurczkę. Oczywiście wszystko dystansujemy tak by bezpiecznik ładnie leżał. Gdy na tak przygotowaną śrubę nałożymy bezpiecznik, to nie ma on z nią styku elektrycznego. Styk elektryczny pojawi się dopiero gdy nakręcimy nakrętkę - ja dałem motylkową, by w każdej chwili móc odłączyć prąd jednym ruchem. Prąd płynie od nieprzerobionej śruby do bezpiecznika, dalej przez bezpiecznik, następnie przez nakrętkę do śruby przerobionej, do której od spodu gniazda podłączamy konektorkiem oczkowym przewód wyjściowy. Mamy wysoko prądowy bezpiecznik i wyłącznik w jednym.
 
 
siejeje 
początkujący


Dołączył: 14 Maj 2018
Posty: 10
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 29 Cze, 2018   

Pomysł ciekawy. Co prawda zdjęcia bardzo małe ale z opisu załapałem o co chodzi. Masz to w środku skrzynki czy na zewnątrz?
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 29 Cze, 2018   

daj jakieś normalne zdjęcia bo na tych malutkich nic nie widać ;)
Możesz sobie zrobić wyłącznik z xt60 lub lepiej xt90 anti spark, dajesz jedna złączke na przewód a drugą lutujesz kawałkiem grubszego przwodu tak żebys miał takie uszko za które możesz łatwo wyciągnąć złaczke i przez nie prąd będzie biegł.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Wojtek 
młodzik


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 59
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 29 Cze, 2018   

Zdjęcia machnąłem na szybko telefonem i pewnie podczas przesyłu do fotosik.pl pogubiła się rozdzielczość. Zabudowa oczywiście na zewnątrz na wypadek gdyby np. mosfet w sterowniku upalił się tak, że prąd nie przekroczył by wartości bezpiecznika, ani tym bardziej ograniczenia BMS-a. Rozwiązanie na złączach XT z przeciwiskrą może być ciekawe, tyłko nie kumam jak to zbudować. Rozwinął byś nieco opis albo wrzucił jakąś fotkę?
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sob 30 Cze, 2018   

Zobacz na zdjęcie na gniazdo lutujesz na jednym z przewodów tak, że przerywa przepływ prądu a na wtyku lutujesz kawałek przewodu od jednego do drugiego punku lutowniczego robiąc uszko za które można pociągnąć w razie czego żeby wyjąć wtyk i przerwać przepływ prądu.

W między czasie znalazłem akurat temat to masz tam dokladnie na foto jak to robią inni

https://www.electric-skat...loop-key/204/55

03300_2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 392 raz(y) 72,07 KB

_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Lipski 
początkujący


Wiek: 34
Dołączył: 14 Maj 2018
Posty: 40
Skąd: Lublin
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018   

slow napisał/a:
Podłączanie akuma 48V ze względu na ładowanie kondensatorów powoduje spore iskrzenie. Wydaje mi się że taki przekaźnik tego na dłuższą metę nie wytrzyma.

Można zastosować rozwiązanie jak w fabrycznych zasilaczach impulsowych - rezystor który ograniczy impuls prądu podczas ładowania kondensatorów. Sam chce coś takiego zrobić bo już udało mi się ubić wyświetlacz przez takie przepięcie. Najprościej to zrobić jak na tym rysunku:

Ale jest taki minus, że prąd (choć niewielki) płynie zawsze, nawet jak "odłączysz" zasilanie - wyciągniesz wtyczkę (i możesz spalić rezystor jeśli źle dobrany - ale jako awaryjne odcięcie zasilania rozwiązanie bardzo skuteczne).
Można by to też zrobić na dwóch przekaźnikach (a lepiej na tranzystorze i przekaźniku) jeśli masz miejsce w skrzynce. Pierwszy bardzo mały łączący rezystor z zasilaniem zanim włączysz ten większy i drugi wysoko prądowy włączany z opóźnieniem. Albo przełącznik dwu pozycyjny - pierwsza pozycja ładowanie kondensatorów druga normalne włączenie...
No ale ogólnie rozwiązanie które mam na myśli to przekaźnik/przełącznik + soft start.
Na przykład taki:
https://www.eltronix.com.pl/img/products/15302.pdf
Tu na napięcie 230V, więc trzeba by zmodyfikować wartości elementów i dać inny przekaźnik. Spróbuję coś wymóżdżyć w najbliższym czasie i dam znać.

--edit--
w sumie są gotowe rozwiązania na mosfetach, lecz ciut drogie:
https://www.tme.eu/pl/det...y-electronics/#
 
 
kozol 
początkujący


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lip 2018
Posty: 6
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018   

A gdyby tak najpierw załączyć ręcznie rezystor (softstart) a po naładowaniu kondensatorów sterownika - odłączamy rezystor i włączamy główne zasilanie?
Innymi słowy sekwencja potrzebna do załączenia bez iskrzenia a później rezystor jest odpięty - bo po co ma tam cały czas płynąć prąd ?
Coś za oczywiste - gdzie jest błąd w moim myśleniu ?
Czy rezystor wytrzyma proces ładowania kondensatorów sterownika ?

Softstart2.jpg
Po odłączeniu rezystora i włączeniu wł. głównego
Pobierz Plik ściągnięto 313 raz(y) 24,19 KB

Softstart1.jpg
Sam softstart
Pobierz Plik ściągnięto 345 raz(y) 22,53 KB

 
 
Lipski 
początkujący


Wiek: 34
Dołączył: 14 Maj 2018
Posty: 40
Skąd: Lublin
Wysłany: Pią 06 Lip, 2018   

Dobrze kombinujesz., z małym wyjątkiem, rezystora nie musisz odłączać, bo przez niego przy włączonym układzie (zwartym głównym przełączniku jak na rysunku Softstart2.jpg) nie płynie żaden mierzalny prąd.
Rezystor się nie uszkodzi jak odpowiednio go dobierzesz. Myślę, że rezystor 1kΩ 5W wystarczy. Przy 54V (bateria 48V naładowana na maksa) odłoży się na nim maks 3 waty podczas zwarcia (np próby uruchomienia silnika bez włączonego przełącznika głównego).
Trzeba by to dobrać też pod konkretny sterownik, żeby się nie okazało że trzeba czekać 20 sekund na naładowanie kondensatorów. Tylko do tego trzeba mniej więcej znać pojemność kondensatorów albo zrobić kilka eksperymentów z różnymi rezystorami i woltomierzem (patrzeć jak szybko rośnie napięcie za rezystorem).
Tak czysto teoretycznie jeśli okazało by się, że sterownik ma 10000uF pojemności to taki rezystor 1kΩ będzie go ładował 10 sekund...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group