ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dwie baterie jeden ebajk
Autor Wiadomość
Piotr82 
początkujący
Piotr


Wiek: 41
Dołączył: 02 Gru 2017
Posty: 16
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   Dwie baterie jeden ebajk

Witam
Chcę się zapytać czy to dozwolone i czy nie będzie konfliktów, przepięć, iskrzeń, przepaleń np. ze sterownikiem. Oczywiście jazda polega na wyjeżdzeniu jednej baterii i przełączenie na drugą. Oczywiste.
Ps, filmik wszystko wytłumaczy.
https://youtu.be/ERSg6WhxUlU
i taka norma, niby, nic dziwnego
https://youtu.be/XFmD_bhtqmo
Pozdrawiam

IMG_20180710_124314.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 251 raz(y) 1,5 MB

 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Nie bardzo tłumaczy..... musiałem 3 razy oglądnąć, żeby się dowiedzieć, że NIE MÓWISZ ważnych, rzeczy, czyli jakiej mocy masz rower i jaki to jest przełącznik, ale to co zauważyłem:

Przełącznik na 230V i jakieśtam 20A sugeruje, że to są dane na prąd zmienny. Pasuje sprawdzić na jakie są parametry jeśli chodzi o prąd stały, bo się różnią. I najważniejsze, czy masz jeden trójpozycyjny, czy 2 niezależne (bo odgłosy sugerują, że są dwa przełączniki). Bo w tym drugim przypadku, jak będziesz miał jedną baterię rozładowaną a drugą naładowaną i przełączysz w złej kolejności, to Ci pójdzie taki prąd, że przełączniki w stykach zespawa, i jak szybko tego nie rozłączysz, to jest szansa, że rozładowana bateria się nawet zapali...
Moim zdaniem, jeśli masz tak duże baterię dlatego, żeby robić długie dystanse, a nie szaleć po górach, to lepiej je od razu połączyć - mniej problemów i niebezpieczeństw i mniejsze obciążenia na pojedyncze ogniwa.

Co do drugiego filmiku, to efekt rozładowania kondensatorów.
 
 
Piotr82 
początkujący
Piotr


Wiek: 41
Dołączył: 02 Gru 2017
Posty: 16
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: Śro 11 Lip, 2018   

Przepraszam za chaos. Przełącznik mam jeden truj pozycyjny. 1 pozycja pierwsza bateria. 2 zero nic nie jest podłączone. 3 drugą bateria. A na kierownicy mam włącznik,wyłącznik.
Pozdrawiam
 
 
pxl666 
stażysta
pxl666


Dołączył: 19 Cze 2018
Posty: 111
Skąd: Czechowice Dziedzice
Wysłany: Śro 11 Lip, 2018   

przecierz aku moga byc spiete rownolegle i po krzyku ... czy sie myle ?
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 11 Lip, 2018   

pxl666, zasadniczo mogą być spięte, ale gdy są różne baterie (różne Rw albo pojemności) to po dużych zmianach wartości prądu pobieranego mogą zacząć latać spore prądy wyrównawcze między bateriami.

Piotr82, to dobrze, jeszcze pozostaje kwestia dostosowania przełącznika do napięcia stałego, ale to już kwestia bardziej żywotności przełącznika niż jakiś zagrożeń.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 12 Lip, 2018   

To są rożne aku, jeden z wysokopradowych a drugi z laptopowych. Wiec takich kombinacji nie łączymy rownolegle.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Piotr82 
początkujący
Piotr


Wiek: 41
Dołączył: 02 Gru 2017
Posty: 16
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: Pon 23 Lip, 2018   

Witam. Przełącznik nie wytrzymał. Z obawy przed zepsuciem sobie starej bardzo dobrej elektrofikacji. Wróciłem do pierwotnego ustawienia.
Uwagi i wnioski. Super jest mieć długi zasięg ale też jest super jest mieć lekki rower.
Baterie najlepiej robić z tych samych ogniw i pojemności.
Nie należy lekceważyć prądów( to tylko 48volt) coś co jest na 230v to musi wytrzymać na 48v. Jednak nie.Ameraż robi swoje.
Pozdrawiam
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 23 Lip, 2018   

Piotr82, prąd jest ważny ale też rodzaj napięcia jest ważny - napięcie stałe jest gorsze dla wyłączników mechanicznych niż przemienne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group