ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa kolejnego E-bike full suspension mtb
Autor Wiadomość
kazuk 
początkujący


Dołączył: 03 Mar 2018
Posty: 33
Skąd: Kalisz
Wysłany: Pią 13 Lip, 2018   Budowa kolejnego E-bike full suspension mtb

Witam ponownie
Jak to bywa w życiu apetyt rośnie w miare jedzenia i tak po przeróbce swojego starego roweru na prostego e-bike przyszła kolej na budowe wszystkiego od podstaw.

Jako Baza posłużyła rama z wheeler Hornet full suspension mtb.
Potem trzeba było złożyć cały rower oraz dorobić wahacz górny łączący tylny amortyzator z tylnym widelcem.




Jako silnik posłużył kupiony używany etechnology
Konieczny był montaż czujników hall .

zostały zamontowane w odległościach co 120 stopni, konieczne był montaż typu dwa czujniki tyłem do magnesów jeden przodem, później już tylko kombinacja podlaczenia przewodów do sterownika w celu wykrycia przez sterownik prawidłowego podłączenia.
Sterownik GT 1500 , w zasadzie ten sterownik dział bez halotronów jednak przy rozpędzaniu silnika odczuwalne są wibracje , co po prawidłowym podłączeniu czujników halla nie ma miejsca, silnik płynnie przyspiesza i ciszej.


Do silnik została wykonana blokada osi ( na zdjeciu przedstawiona jest wersja próbna wykonana ze sklejki docelowo zostało to zrobione z twardego aluminium )






następny etap to projekt skrzynki i obudowy baterii
skrzynka montażowa wykonana z aluminium 2 mm
obudowa baterii z aluminium 1mm ( jeszcze nie zmontowana tylko wyciętę elementy widoczne na pierwszym zdjęciu )
plaster miodu utrzymujący ogniwa na swoim miejscu spienione PCV 10mm






Teraz czas na zakup ogniw , układ bateri to 14S7P czyli 98 ogniw , napięcie ok 56V
baterie będą lutowane do miedzianych blaszek wykonanych konkretnie pod przedstawione plaster miodu.
https://naforum.zapodaj.net/298b0b51df9a.jpg.html
Bateria na czas ładowania będzie wyjmowana z obudowy , rower będzie w piwnicy a bateria będzie ładowana w mieszkaniu.
 
 
esati 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2017
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 14 Lip, 2018   

Bardzo fajna konstrukcja baterii się zapowiada. Ta obudowa na koszyki to frezowana czy druk 3D? Blaszki miedziane powinny to usztywnić. Jak będą mocowane boczne panele skrzynki?

Jedynie co mnie martwi to ogrzewanie rzędu ogniw od sterownika, ale za ciasno żeby dało się tego uniknąć. Jedyne co bym zmienił to sterownik dał w górnej części (ciepło idzie do góry), albo wykorzystał aluminiową obudowę jako dodatkowy radiator sterownika. Jaki to rozmiar ramy?
 
 
kazuk 
początkujący


Dołączył: 03 Mar 2018
Posty: 33
Skąd: Kalisz
Wysłany: Sob 14 Lip, 2018   

wszystko jest frezowane.
Sterownik będzie odprowadzał część ciepła przez obudowę baterii,
Co do paneli skrzynki jeszcze ich nie wykonałem,muszę zrobić jakiś element próbny i pomyśleć nad subtelnym sposobie montażu :) .
rozmiar ramy to 19" koła 26 cali
 
 
kazuk 
początkujący


Dołączył: 03 Mar 2018
Posty: 33
Skąd: Kalisz
Wysłany: Pon 16 Lip, 2018   

dzisiaj udało mi sie wykonać taką pokrywę skrzynki ( jest to wersja próbna )







oraz wyciąć mostki do baterii z blaszki miedzianej 0,5mm

 
 
Inc0 
prezes


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 24 Lut 2018
Posty: 593
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pon 16 Lip, 2018   

Mając blachy łączące sekcje na wierzchu taka fikuśna kratka wentylacyjna to proszenie sie o kłopoty przy pierwszym deszczu który cie dorwie w "szczerym polu" zamierzasz jakos ja zabezpieczyć przed natrętną wodą?
 
 
kazuk 
początkujący


Dołączył: 03 Mar 2018
Posty: 33
Skąd: Kalisz
Wysłany: Pon 16 Lip, 2018   

Inc0 napisał/a:
Mając blachy łączące sekcje na wierzchu taka fikuśna kratka wentylacyjna to proszenie sie o kłopoty przy pierwszym deszczu który cie dorwie w "szczerym polu" zamierzasz jakos ja zabezpieczyć przed natrętną wodą?


bateria będzie miała oddzielną szczelną obudowę z aluminium 1mm, Ta bateria będzie demontowalna i ładowana w mieszkaniu. a te wloty wentylacyje są dlatego ze w środku zamontowany jest sterownik.

to te pełne elementy kształtem identyczne z koszykiem baterii
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/bb89be6ed065.jpg
 
 
nowicjusz 
początkujący


Dołączył: 15 Kwi 2018
Posty: 44
Skąd: Pomorskie
Wysłany: Pon 16 Lip, 2018   

chylę czoła :p , ciekawie się zapowiada
 
 
kazuk 
początkujący


Dołączył: 03 Mar 2018
Posty: 33
Skąd: Kalisz
Wysłany: Pon 16 Lip, 2018   

Ma ktoś pomysł jak ozdobić ten biały panel obudowy ?
jak to tylko pomaluje na czarno to będzie nudno, a ja nie mam zdolnosci artystycznych :)
 
 
nowicjusz 
początkujący


Dołączył: 15 Kwi 2018
Posty: 44
Skąd: Pomorskie
Wysłany: Pon 16 Lip, 2018   

polakieruj w kolor ramy , duplikuj napis z ramy + mała grafika baterii
 
 
kazuk 
początkujący


Dołączył: 03 Mar 2018
Posty: 33
Skąd: Kalisz
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018   

poprosiłem koleżankę co się zajmuje projektami graficznymi o wymyślenie jakiejś naklejki.
Ona ma lepsze wyczucie artystyczny niz ja :)

wizualizacja jest na białym tle ale docelowo naklejka będzie na czarnym

 
 
Inc0 
prezes


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 24 Lut 2018
Posty: 593
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018   

wyglada nie źle ..będziesz miał naprawdę profesjonalnie odpicowany e-bike ...jak z fabryki XD
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 20 Lip, 2018   

Daj zdjęcia na jakiś serwer w większym rozmiarze bo ciekawy projekt a mało co widać bo zdjęcia malutkie jak vga.
Co do silnika to wszystkie halle mogłeś wkleić normalnie, nic nie trzeba odwracać :)
Z jakich ogniw robisz aku?
Zabezpieczenie osi silnika z drugiej strony też masz jakieś?
Ja ładuje w ten silnik prawie 2kw aktualnie na baterii 14s i 35A sterownik rozpędza się do 55km/h na pełnej baterii, w każdym razie sterownik sinus wcześniej wysiada niż silnik i przegrzewa się szybciej w torbie :D
Musze mu chłodzenie dorobić dodatkowe bo już o tym myślałem wcześniej ale narazie robiłem nowy aku zamiast tego.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
kazuk 
początkujący


Dołączył: 03 Mar 2018
Posty: 33
Skąd: Kalisz
Wysłany: Pon 23 Lip, 2018   

djmarcin56 napisał/a:
Daj zdjęcia na jakiś serwer w większym rozmiarze bo ciekawy projekt a mało co widać bo zdjęcia malutkie jak vga.
Co do silnika to wszystkie halle mogłeś wkleić normalnie, nic nie trzeba odwracać :)
Z jakich ogniw robisz aku?
Zabezpieczenie osi silnika z drugiej strony też masz jakieś?
Ja ładuje w ten silnik prawie 2kw aktualnie na baterii 14s i 35A sterownik rozpędza się do 55km/h na pełnej baterii, w każdym razie sterownik sinus wcześniej wysiada niż silnik i przegrzewa się szybciej w torbie :D
Musze mu chłodzenie dorobić dodatkowe bo już o tym myślałem wcześniej ale narazie robiłem nowy aku zamiast tego.


Co do halli może masz racje , miałem problem z ich zczytaniem przez sterownik , o ile przy kręceniu sie koła do tyłu sterownik wykrywa je momentalnie to przy kręceniu do przody zauważyłem że zaczytuje je nie w trybie uczenia ( zlaczony biały kabel w sterowniku )co przy odkręceniu manetki na maksa . Dziwne ale działa :)
Nie mam blokady z obu stron osi , i to jest chyba troszke problem bo juz mi wgieło śruby trzymającą blokade w silniku





Miałem śruby z nierdzewki M5 2 szt . Wczoraj miałem próbę , jedzie jak marzenie .
Dzisiaj postanowiłem zamontować tylną tarczę bo musiałem zmówić większą niż była w rowerze i przy próbie odkręcenia Torque arm urwała sie jedna śruba a druga obrobiła.
Okazało się że sie wygieły ( to te śruby wkręcone w oś obok przewodów ) i dlatego nie można było zrobić nimi obrotu.
Jutro wkręce mocniejsze śruby 10.9

Co do baterii to mam ogniwa Sony 2900 mAh pakiet 14s7
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 24 Lip, 2018   

Póki masz silnik otwarty to przymierz sobie tarcze hamulcową i najlepiej już ją przykręć tak jak ma być docelowo, normalnie srubki są za długie i trzeba je skrócić bo uszkodzisz zaraz silnik a gwint w pokrywie silnika jest na wylot i łatwo go zerwać takze przymierz wszystko dokladnie i daj ewentualnie podkładki pod tarcze żeby wycentrować zacisk.

Sterownik odrazu sobie ogranicz trochę bo silnik nie pociągnie na maks amperażu przy tym napięciu i nie kontroluje się tego ale kilka przyspieszeń manetka na full i możesz spalić silnik, tak 1-1,5kw to ok będzie ciepły ale można jeździć a jak dawałem teraz trochę więcej 1,5-2kw chwilami przyspieszenia to się już bardziej grzeje.

Co do blokady osi to fajnie to wygląda tylko jeszcze powinienes w ramie tam gdzie wkecasz śrubu to tą przestrzeń wypełnij wytnij taki kawałek żeby na siłe tam wbić lub wprasować i na to jeszcze kawałek pod wymiar tego wierzchu gdzie jest więcej miejsca i wtedy to skręć śrubami i będzie porzadnie trzymać i śrub ci nie powygina :)
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
kazuk 
początkujący


Dołączył: 03 Mar 2018
Posty: 33
Skąd: Kalisz
Wysłany: Wto 24 Lip, 2018   

no też to zauważyłem z tymi srubami tarczy hamulcowej , normalnie wkręcam śruby do tarcz a tu nagle stop i zablokowało oś , Śruba prawdopodobnie zablokowała sie na koszyczku kulek łożyska.
Mam nadzieje ze nie uszkodziło za bardzo koszyczka bo silnik już zmontowany i zapleciony .

Co do tarczy to musze ja jeszcze troszkę przerobiś bo mam pływajace i ta centralna część z aluminium ma podfrezowanie na piastę która oczywiście nie pasuje do kształtu silnika .

co do mocowania blokady osi to mi nnie chodziło o śruby mocujące blokadę do wahacza tylko o śruby mocujące blokadę do osi silnika . Po prostu zaczeło je scinać.
Masz może zdjęcie jak ty rozwiązałeś blokadę osi w tym silniku
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group