ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobór drutu oporowego - grzałka z baterii rowerowej
Autor Wiadomość
Mikkonen 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Wrz 2016
Posty: 112
Skąd: Starachowice
Wysłany: Nie 30 Wrz, 2018   Dobór drutu oporowego - grzałka z baterii rowerowej

Witam,

Chciałbym wykonać projekt - prostą nagrzewnicę o mocy około 300W, zasilaną z baterii 48V (13s5p).
Znalazłem taki kalkulator:
http://www.artom.com.pl/Promienniki/0013.htm
Wychodzi mi, że używając drutu oporowego o grubości 0.5mm, i długości 1 metr uzyskam właśnie taką moc. Nie zgadza mi się jednak obciążenie powierzchniowe - aż 17.7 W/cm2. Czy tak powinno być ? Jaką temperaturę spirali uzyskam ? Pomóżcie, a najlepiej zaproponujcie jakiś sprawdzony przepis :) Najchętniej chciałbym uzyskać temperaturę spirali w okolicach max 300 stopni.
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 30 Wrz, 2018   

Ale co Ci się nie zgadza, dobrze policzyli :) A temperatura drutu będzie zależała od wielu czynników, np. jak dobrze będziesz go chłodził.
 
 
noel841106 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 137
Skąd: B-stok
Wysłany: Pon 01 Paź, 2018   

Faktycznie ten drut jeżeli chcesz uzyskać taką moc z takiej baterii słabo pasuje. Trzeba szukać innego.
Albo przynajmniej weź 4 metry, przetnij na pół i połącz dwa odcinki 2 metrowe równolegle, wtedy wyjdzie niecałe 5w/cm2
 
 
zbychci 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 49
Skąd: Suwałki
Wysłany: Śro 28 Lis, 2018   

Ja do swojego testera kupowałem grzałki na 230V - Przeliczałem tylko długość (ale bez końców!) do napięcia ( u mnie 12V).
Grzałka np 1kw 230v przy napięciu 230V lekko świeci, więc ma temperaturę o okolicach 600st, i płynie przez nią prąd 1000/230=4.3A
Najprościej, to wstępnie policzyć, i dać trochę dłuższy, w czasie testu można powoli skracać, aby otrzymać odpowiedni efekt.
Jak koledzy wyżej wspomnieli, temperatura będzie zależeć od wielu czynników, więc można dać nieco krótszy drut i regulator PWM.
 
 
ozzy_123 
początkujący


Dołączył: 03 Gru 2017
Posty: 34
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 11 Gru, 2018   

Najlepiej kupić najpierw drut z odpowiednim zapasem, zmierzyć rezystancję 1 metra miernikiem i z prawa ohma wyliczyć potrzebne dane.

Po podłączeniu do zasilania zmierzyc temperaturę.

tak bym zrobił
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group