ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kontroler CON63SVP - wymiana MOSFET
Autor Wiadomość
EndlessScream 
początkujący


Dołączył: 17 Paź 2018
Posty: 1
Skąd: BB
Wysłany: Śro 17 Paź, 2018   Kontroler CON63SVP - wymiana MOSFET

Posiadam kontroler do silnika BLDC (torque simulation sine wave controller) - model CON63SVP (14A, 24/36V). W środku jest 6 tranzystorów MOSFET o oznaczeniu K150E09NE (wg noty katalogowej: 85V, 150A, 230W, Rds: 3.6mOhm). Załóżmy optymistycznie, że są oryginalne i rzeczywiście trzymają te parametry. Aktualnie sterownik działa na baterii 36V (10s4p LiIon). Niestety podczas pracy dość mocno się nagrzewa. W konsekwencji spalił mi się jeden z tranzystorów i musiałem go wymienić. Czy wymiana wszystkich 6 tranzystorów na takie o mniejszej rezystancji wewnętrznej spowoduje zauważalne zmniejszenie temperatury podczas pracy? Myślę o wymianie np. na takie: TK100E06N1 (60V; 100A; 255W, Rds=2.3mOhm, obudowa TO-220).
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 17 Paź, 2018   

Ale niższe Rds jest okupione wyższym ładunkiem pełnego otwarcia bramki (parametr Qg), w efekcie wydłuży się czas przełączania (t(r) i t(on)). A dla PWM właśnie czas przełączania ma istotny wpływ na grzanie się elementu (w trakcie przełączania rezystancja jest znacząco większa).

Pasowało by najpierw sprawdzić, czy to driver MOSFETow nie jest problemem.
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 337
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Śro 17 Paź, 2018   

Jeśli te nowe tranzystory będą oryginalne to jest szansa że będzie się mniej grzał.
Kiedyś lata temu robiłem sterownik do diy segwaya. Kupiłem w TME pewne tranzystory.
Niedługo po tym robiłem drugiego ale tranzystory niby identyczne kupiłem na ebayu u chińczyka bo były kilka razy tańsze.
Prosty test pokazał że to podróby i mają ok 4x większą rezystancję i mostki się znacznie bardziej grzały.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group