ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Scalanie kilku bmsów w jeden
Autor Wiadomość
zbychci 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 50
Skąd: Suwałki
Wysłany: Pią 15 Mar, 2019   

madejp napisał/a:
Jakie napięcie? Bateria 3s jest połączona szeregowo do tych tranzystorów

Pytający chce połączyć pięć BMS aby uzyskać baterię 15s - otrzyma więc napięcie 15x4,25=64V
A w w prostych BMS jest zestaw ogniw połączonych szeregowo a dwoma tranzystorami - i teraz wyobraź sobie połączenie pięciu takich zestawów wraz z obciążeniem. Przerwanie obwodu w którymkolwiek miejscu (jeden z tranzystorów) spowoduje odłożenia całego napięcia w tym miejscu.
No nie mam pojęcia jak ci to prościej napisać czy wyjaśnić. WijtekErnest to potwierdza.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 15 Mar, 2019   

zbychci napisał/a:
... Przerwanie obwodu w którymkolwiek miejscu (jeden z tranzystorów) spowoduje odłożenia całego napięcia w tym miejscu.
No nie mam pojęcia jak ci to prościej napisać czy wyjaśnić.

Bzdurom nie ma końca jak widać.Podam więc prosty przykład,masz lampki na choinkę połączone szeregowo tak aby móc je zasilać z sieci 220V. Czy jak się jedna w tym szeregu spali to na innych odłoży się napięcie 220V?? Zastanów się co piszesz.
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 15 Mar, 2019   

@WojtekErnest, spojrzałem (dopiero teraz, bo przegapiłem go wcześniej) i dalej nie widzę sprzężenia zwrotnego.

Uważacie, że mosfet CFET ze schematu jest zasilany z 15s czy 3S (rozważamy baterie jaką chciał zrobić pytający 5x3S). Albo skąd się bierze ten stan nieustalony - bo ja naprawdę tego nie widzę!
 
 
zbychci 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 50
Skąd: Suwałki
Wysłany: Pią 15 Mar, 2019   

wibi napisał/a:
Podam więc prosty przykład,masz lampki na choinkę połączone szeregowo tak aby móc je zasilać z sieci 220V. Czy jak się jedna w tym szeregu spali to na innych odłoży się napięcie 220V??.

Żarówki na choinkę: 100szt po 1W czyli w czasie pracy jedna ma 2,2om i odkłada się na niej 2,3V.
Jeżeli się przepali, jej opór wzrośnie do nieskończoności (teoretycznie). To jakie na niej będzie napięcie??? A jakie na pozostałych??? Jak umiesz liczyć, to narysuj sobie połączenie szeregowe dwóch rezystorów (albo 10) i podstaw sobie raz za jeden tyle co pozostałe, a drugi raz powiedzmy 1000 x więdej - wtedy policz napięcia z prawa oma - ciekaw jestem, co ci wyjdzie?

Odpowiedź dla pytającego.
Jeżeli masz odpowiednią wiedzę i umiejętności., to możesz robić jak Ci się podoba: typowy BMS ma układa podobny jak zamieścił kolega fragment, czyli zespół ogniw jest połączony z dwoma szeregowymi tranzystorami; w czasie rozładowania jest włączony jeden a drugi przepuszcza przez zintegrowaną diodę - więc, jak połączysz pięć takich układów będziasz miał 5x tranzystor oraz 5xdioda - na każdym z tych elementów w czasie pracy będzie odkładać się jakieś napięcie - czyli strata mocy. im większy prąd tym więcej mocy - w efekcie część ogniw będzie pracować na straty w tych czterech dodatkowych BMS-ach.

jednak, jak policzysz, ile potrzeba włożyć pracy i dodatkowych elementów, to może się okazać, że sprawa przerobienia będzie dużo droższa niż dedykowany BMS.

W zasadzie powiedziałem wszystko, co wiem więc wybór należy do ciebie.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 15 Mar, 2019   

zbychci napisał/a:

Żarówki na choinkę: 100szt po 1W czyli w czasie pracy jedna ma 2,2om i odkłada się na niej 2,3V.
Jeżeli się przepali, jej opór wzrośnie do nieskończoności (teoretycznie). To jakie na niej będzie napięcie??? A jakie na pozostałych??? Jak umiesz liczyć, to narysuj sobie połączenie szeregowe dwóch rezystorów (albo 10) i podstaw sobie raz za jeden tyle co pozostałe, a drugi raz powiedzmy 1000 x więdej - wtedy policz napięcia z prawa oma - ciekaw jestem, co ci wyjdzie?....

Znowu nie uwzględniasz tak ważnej rzeczy jak PRĄD. Napięcie na tej spalonej lampce będzie wynosiło dokładnie tyle ile wynosi napięcie zasilania (w tym wypadku 220V) ale ponieważ prąd nie będzie płynął to i strat energii nie będzie i żadne "odkładanie" się nie będzie miało miejsca.Dopiero gdy płynie prąd to napięcia "odkładają" się na składowych obwodu.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Mar, 2019   

Panowie, odejdzcie od modelu teoretycznego, czyli prostego łączenia szeregowych elementów a w tym żarówek na choinkę, czy rezystorów. Patrzcie na typowy schemat BMS-a, który ma WSPÓLNY PLUS na wejsciu i wyjsciu
oraz kluczowane przerywanie na wejsciu i WYJSCIU na minusie aku. Jednocześnie aby to działalo, jest dwustronne sprzężenie zwrotne, do kontroli histerezy prądu i napięcia, a do tego odczep na poziomie 2S.
Chcecie przerywać w 5-ciu miejscach MINUS (do aku ) do sterownika, w sposób niezalezny, w sytuacji gdy wiekszośc BMS-ow się blokuje przy nizszym napięciu (swojego) aku gdy od strony ŁADOWANIA nie 'zobaczy' ładowarki, która często wysyła próbkę/impuls zanim na stałe włączy ładowanie.

Nie widzicie problemu ? Przykro mi, proponuję spojrzeć jeszcze raz, bo zakładam że macie podstawowa wiedzę na temat projektów elektronicznych.
Nie bez przyczyny takie BMS-y, uszkadzają się z bardziej prozaicznych powodów jak kolejnośc włączenia okablowania, szarpnięcia prądu, nie mówiąc już o przeciązonym i długotrwałym balansowaniu.
Czyli są to problemy x 5 + to 'coś' co wynika z tego ze żaden konstruktor nie przewidział takiego szeregowego a raczej kaskadowego modelu pracy 5-ciu urządzeń z częsciowo wspólnymi 5-cioma akumulatorami.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Nie 17 Mar, 2019   

forest90 napisał/a:

Pyt1.
Czy moge polaczyc bmsy w serie i czy efekt bedzie taki sam jak w przypadku jednego bmsa?

Pytanie jest źle postawione, w szereg łączysz nie BMSy ale baterie, z których każda jest wyposażona w swój osobny BMS (gdbyś zaczął od narysowania sobie schematu to ta dyskusja może wyglądałaby trochę inaczej :) ).
W normalnym zakresie pracy ogniw bedzie to działać prawidłowo, ale trzeba przeanalizować co sie będzie dzialo, jeżeli nastąpi zablokowanie jednego z BMSow np. na skutek nadmiernego spadku napiecia na jakimś ogniwie lub przeładowania ogniwa. Nastąpi wtedy odłożenie sie pełnego napięcia połączonych baterii na tym BMSie, czyli problem napięcia FETów trzeba uwzglednić. Drugim problemem bedzie odblokowanie takiego BMSa po podłączeniu ładowarki, tu może być różnie zależnie od budowy BMSa, na pewno będzie w porządku, jeżeli układ się rozłączy i każdą ze skladowych baterii z pojedynczyn BMSem będzie się ładować osobno.

Wątpię, żeby takie łączenie baterii było opłacalne.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   

Rozrysowałem sobie schemat, dla pewności zasymulowałem na symulatorze online i wyszło mi, że przy ładowaniu nie będzie problemu - odkłada się napięcie równe różnicy między napięciem wszystkich baterii a ładowarką.
Natomiast olałem problem odcięcia przy rozładowywaniu - tu niestety odłoży się napięcie całej baterii. Więc bez sprawdzenia specyfikacji użytych MOSFETów, nie należy łączyć szeregowo BMSów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group