ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dwa aku 10s4p i ich podłączenie
Autor Wiadomość
hungalabunga 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 68
Wysłany: Pią 22 Mar, 2019   Dwa aku 10s4p i ich podłączenie

Tytułem wstępu (a pytanie na koncu :) przepraszam!!):

Mam 2 identyczne akumulatory 10s4p (ta sama partia ogniw 3500mAh, gotowe zgrzane fabrycznie), każda ma taki sam BMS, z jednym kablem ładowanie/rozładowanie, mam ładowarkę 36V, 2A, która odcina przy ok 42V)

No i teraz tak... na jednej sztuce przejadę koło 30km na silniku ze sparty na maxa, a potrzebuję jak na złość zasięg ok. 35-40km :)

Ucinając pomysły wykluczamy :) :
1. jechać wolniej (ta opcja nie ma sensu :) )
2. przepinać aku w drodze (ta opcja nie ma sensu :) )
3. można wszystko rozwalić i zgrzać 10s8p (o matko... to jest tak pięknie zgrzane, oraz tyle roboty... )

ALE czy można zrobić opcję 4 czy jest niebezpieczna?
Czyli połączyć równolegle na sztywno obydwa zarówno do ładowania jedną ładowarką jak i rozładowania?

Tak się zastanawiam czy nie zadziała to tak, poprawcie mnie jeśli błędnie rozumuję:
Przy ładowaniu:
- zawsze jeden trochę wcześniej się naładuje i odetnie ładowarkę bo osiagnie max napiecie.
- ale jednocześnie ponieważ są równolegle i obydwa BMSy mają po wspólnym kablu ładowania/rozładowania to się wymienią prądem i wyrównają juz w trakcie ladowania (trochę jak odzysk energii przy regenie). Oczywista przy regenie panujemy nad tym ile prądu wraca do aku żeby nie przesadzić - tutaj mamy za to dwa BMSy, które zablokują ewentualny problem dużego prądu (tak? ) Poza tym to nie będzie tak, że nagle podpinam drugi aku, w ogóle nie naładowany, i leci prąd zwarcia na pierwszy. Zakładam, że zaczynamy od stanu obydwu max naładowanych i je podpinamy razem i tak już wspólnie pracują (czyli prądy wymiany nie będą duże).
- w sumie więc napięcie po naładowaniu i wyrównaniu (a możliwe że wyrównanie zajdzie w trakcie ładowania) będzie trochę niższe niż ładowanie pojedynczego aku.

Przy rozładowaniu:
- ssiemy mniej więcej po tyle samo z obydwu aku (prąd podzielony przez pół na każdy, zakładam, że mamy podobną rezystancję każdego), różnice spadku napięć się między nimi wyrównują, każdy z BMSów i tak odetnie przy spadku to ok 31.5V (tak teraz miałem na pojedynczym - zakres full - min: 41.5 - 31.5V).
- oczywista wiadomo - po takim połączeniu równoległym ssiemy po połowie prądu więc mniejsze zużycie aku i dłuższa żywotność.

Co tu dodać? A może w ogóle błędnie rozumuję?
Zastanawiam się jak zachowają się takie 2 BMSy podpięte równolegle, jakie max prądy tam się pojawią (mają ciaglego 16A ładow/rozładow, w piku do 70A). No i w którym miejscu i jakie dać bezpieczniki?
 
 
jszk 
stażysta
jszk


Pomógł: 4 razy
Wiek: 53
Dołączył: 14 Mar 2016
Posty: 128
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 22 Mar, 2019   

Bedzie dzialać. Podlaczaj je tylko równolegle wtedy, kiedy maja w miarę równe napiecia, inaczej spore prądy wyrownawcze moga popłynać.
_________________
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=4852
 
 
Inc0 
prezes


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 24 Lut 2018
Posty: 593
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią 22 Mar, 2019   

mam dwa bidony 13s5p identyczne jak ty połaczone równolegle. Przy rozładowaniu(jazda) jest wszystko super ale przy ładowaniu wychodziły kwiatki typu jeden bidon sie łądował 3h a drugi kolejne 2-3h. wygląda na to że u mnie te dwa połaczone równolegle akumulatory kazdy z włąsnym bms i kazdy z włąsna ładowarka nie zabardzo sie dogadywały przy ładowaniu. rozwiazaniem jest odłaczenie jednego akumulatora na czas ładowania wtedy oba sie łąduja równo +/- 1-2min w minusie jednego akumulatora mam zamiar wlutowac xt90 z antispark jako "rozłanczacz "na czas łądowania puki co dotychczas radziłem sobie odłąnczajac cały jeden bidon od instalacji i ładujac je równoczesnie odseparowane.
 
 
hungalabunga 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 68
Wysłany: Pią 22 Mar, 2019   

@Inc0: no ale masz 2 ladowarki czyli w czasie ladowania byly zawsze rozłączone od siebie?

Wlasnie ja mysle o tym zeby byly zawsze polaczone i ladowac jedna ladowarka.
Dodatkowo te BMSy maja tylko jeden kabel ladowanie/rozladowanie wiec prad plynalby jak tam chce ladujac/rozladowujac odpowiedni z nich :)
 
 
grafffik 
początkujący


Wiek: 41
Dołączył: 30 Mar 2017
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 22 Mar, 2019   

na drugim forum jest pełen termat który tego dotyczy. warto sprawdzić.
 
 
hungalabunga 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 68
Wysłany: Pią 22 Mar, 2019   

Dzieki !
Bardzo pomocne, slaby pomysl jednak...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group