ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
interfejs USB nie chce się połączyć ze sterownikiem BBS01
Autor Wiadomość
Jakuda 
młodzik


Dołączył: 26 Mar 2019
Posty: 68
Skąd: Krakow
Wysłany: Sob 06 Kwi, 2019   interfejs USB nie chce się połączyć ze sterownikiem BBS01

Cześć,
Męczyłem się z tematem wczoraj do 1 w nocy i dziś pół dnia:(
Mam e-bike z silnikiem E-novation, czyli BBS01.
Zakupiłem taki konwerter:
https://allegro.pl/oferta/konwerter-przejsciowka-usb-uart-pl2303hx-rs232-avr-7657345250?snapshot=MjAxOS0wMy0zMVQyMDozNjo1MC44NzNaO2J1eWVyO2E2MGM4MTJiYTBkZGRhMDU3MzJhYmEwOWY0Njc5OGZjMmRkYTEzM2JkYTllYTZkODQ1MTA4MGIxNWMxZDI2Y2U%3D

Zrobiłem wszystko z instrukcjami (rzeczywiście był problem żeby w menedżerze urządzeń poprawnie się wyświetlał- ale 2gie sterowniki z neta rozwiązały ten problem).

Mam windows 10- próbowałem na laptopie i PCcie

Po uruchomieniu Bafang Configuration Tool wyświetla mi poprawnie port COM ale gdy kliknę connect nic się nie dzieje:(

próbowałem uruchamiać jako administrator, ustawić kompatybilność z win7, zmienić bufor na 1200,

Po załączeniu baterii świeci się czujnik koła (także piny są dobrze zwarte), sprawdziłem multimetrem napięcie między ground a RXD, oraz groud a TXD - było ok 4.4, 4.5v (tak powinno być?).

na interfejsie z wyłączoną baterią świeci się czerwona i niebieska dioda, po załaczeniu baterii gaśnie niebieska (na jakimś forum gość pisał że tak samo jest- ale też mu sie nie udało podłączyć).

Czy ktoś ma jakiś pomysł gdzie może być przyczyna?
Przekopuję i przekopuję internet i nie wiem:(

Ew. Czy jest ktoś z Krakowa z takim interfejsem?

Z góry dziękuję za pomoc.
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Nie 07 Kwi, 2019   Re: interfejs USB nie chce się połączyć ze sterownikiem BBS0

Jakuda napisał/a:

Po uruchomieniu Bafang Configuration Tool wyświetla mi poprawnie port COM ale gdy kliknę connect nic się nie dzieje:(

Czy na pewno połaczyłeś TXD kontrolera z RXD konwertera? Tu najłatwiej się pomylić.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Nie 07 Kwi, 2019   

Czytając te posty podłączyłem (bez silnika) kabelek z tym interfejsem j/w.Paliła się tylko jedna dioda-czerwona,manager urządzeń wykrył mi port "4",uruchomiłem Bafang Con.Tool wybrałem ten port "4" i kliknąłem "Connect", zaczęła migać dioda niebieska.Mam Win7/64 i nie pamiętam już czy zmieniałem pozycjami TX i RX? wydaje mi się , że nie ale musiał bym to sprawdzić miernikiem i rozpatrzyć oznaczenie pinów we wtyczce od silnika- (pewnie łatwiej jest zamienić niż mnie sprawdzić). Jedno jest pewne,rozstaw pinów we wtyczce silnika jest b.ciasny i łatwo jest o zwarcie,dalej długość kabelków nie powinna być dłuższa niż 20 cm to tyle uwag co do połączenia.Też mam silnik e-nowation więc to nie ma znaczenia jakie jest oznaczenie,ważne, że to Bafang. I jeszcze jedno,bateria musi być włączona w trakcie odczytywania i programowania dlatego należy dokładnie sprawdzić czy nie ma jakiegoś zwarcia pomiędzy kabelkami bo można spalić sterownik.
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Nie 07 Kwi, 2019   

wibi napisał/a:
.. długość kabelków nie powinna być dłuższa niż 20 cm

Ja mam kabel 130 cm i bez problemów chodzi mi na BBS01 i BBS02 Bafanga.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Jakuda 
młodzik


Dołączył: 26 Mar 2019
Posty: 68
Skąd: Krakow
Wysłany: Nie 07 Kwi, 2019   

Tak na pewno połączyłem TXD do RXD (na początku podłaczyłem odwrotnie ale próbowałem tak i tak).
Zwarcia nie ma bo sprawdzałem multimetrem, TXD i RXD z GND dają kilka V napięcia gdy bateria jest wlączona więc wszystko wyglada ok. Program poprawnie rozpoznaje urządzenie bo sam wybiera poprawny port COM...ale gdy klikam connect to po prostu nic się nie dzieje.
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   

Jakuda napisał/a:
Program poprawnie rozpoznaje urządzenie bo sam wybiera poprawny port COM...ale gdy klikam connect to po prostu nic się nie dzieje.

Może mam starszą wersje programu (v2.0), ale u mnie port COM trzeba samodzielnie wybrać, ustawiając ten z menedżera urządzeń. Tu mój opis programowania: https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=5899&highlight=bafang+bbs01++bbs02
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Jakuda 
młodzik


Dołączył: 26 Mar 2019
Posty: 68
Skąd: Krakow
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   .

Właśnie tej wersji używałem- w polu sam uzupełniał się port pod którym miałem podłączony interfejs (nie ma do wyboru innego).
Próbowałem też tym oryginalnym programem (tam dodatkowo można ustawić/albo rozpoznaje chyba bufor)- też się nie połączył.
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   Re: .

Jakuda napisał/a:
Właśnie tej wersji używałem- w polu sam uzupełniał się port pod którym miałem podłączony interfejs (nie ma do wyboru innego).
Próbowałem też tym oryginalnym programem (tam dodatkowo można ustawić/albo rozpoznaje chyba bufor)- też się nie połączył.

Moze masz uszkodzony konwerter, albo Niemcy wymyślili jakąś blokadę, w końcu to Bafang na rynek niemiecki. Kolega Wibi ma też e-novation, ale czy taki sam model?
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Jakuda 
młodzik


Dołączył: 26 Mar 2019
Posty: 68
Skąd: Krakow
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   .

uszkodzony konwerter- też tak pomyślałem- w końcu to chiński układzik za pare centów.

Czy macie pomysł jak sprawdzić czy działa/zczytuje dane?
Pewnie by trzeba mieć coś co nadaje sygnał rs232, i jakiś programik do komunikacji...
 
 
Jakuda 
młodzik


Dołączył: 26 Mar 2019
Posty: 68
Skąd: Krakow
Wysłany: Czw 11 Kwi, 2019   Temat do zamknięcia

Otóż...wciąż nie doszedłem dlaczego to nie zadziałało ale już dłużej nie będę- nie chce działać i już.

Dobry kolega z drugiego końca Polski przysłał mi jego oryginalny kabel i zadziałało jak złoto (po kliknięciu connect w programie bafang miga niebieska diodka- jak by oczekiwała na połączenie, w tym starym świeciła się na stałe- a po włączeniu zasilania w rowerze gasła).

Będę próbował z innym konwenterem (żeby też mieć u siebie na stałe)- ale teraz już wiem czego się spodziewać, jak powinno się zachowywać.

Zamiast tego PL2303 (co podobno ma podrabiany układ) spróbuję coś bardziej podobnego do tego oryginalnego kabla:
https://allegro.pl/oferta/konwerter-usb-uart-rs232-ttl-ch340-arduino-7650904878

zobaczymy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group