ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Uszkodzenie ogniwa podczas zgrzewania
Autor Wiadomość
Kamel_ 
początkujący


Dołączył: 08 Lut 2019
Posty: 13
Skąd: Gorzów Wielkopolski
Wysłany: Nie 28 Kwi, 2019   Uszkodzenie ogniwa podczas zgrzewania

Witam,
Na początku wspomnę, że podobny temat dodałem na forum elektroda, lecz na obecną chwilę nie otrzymałem odpowiedzi. Może tu ktoś będzie wiedział.

Jestem w trakcie budowy akumulatora do roweru elektrycznego. Ogniwa już poukładane, pozostało tylko pozgrzewać.

Specjalnie do tego celu samodzielnie zbudowałem zgrzewarkę z transformatora wyjętego z mikrofali. Moja zgrzewarka posiada oczywiście odpowiedni sterownik w którym mogę regulować czas i moc zgrzewu.

Przed przystąpieniem do łączenia właściwego akumulatora wziąłem na próbę jedno ogniwo i przygrzałem blaszkę. Na plusie wszystko ok, lecz gdy wykonałem zgrzew na minusie poszła bardzo duża iskra i zaczął się wylewać kwas.

Później jeszcze wziąłem drugie takie same ogniwo, delikatnie zmniejszyłem moc i dokładnie taka sama sytuacja.

Akumulatorki jakie mam to rozpakietowane 18650 3500mAh Sanyo z NEXUNA.

Dołączenia ogniw używałem taśmy 100% nikiel z tego samego sklepu.

Może mi ktoś podpowiedzieć jaki błąd popełniłem?

Dodam jeszcze, że moc była ustawiona na 80 /100 a czas 7/100 pkt. w skali zgrzewarki.
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Nie 28 Kwi, 2019   

Z ciekawości to jak na transformatorze ustawić moc 80/100.
I co oznacza 7/100pkt?
100pkt to minuta? godzina? doba?
Jeśli na 7pkt wypala ci dziury to może zacznij od 1pkt i zwiększaj aż zgrzew będzie prawidłowy.
Może popracuj trochę na jakiś starych bateriach, opanuj właściwy docisk elektrod i czas zgrzewu.

Ja zgrzewam czasem ok. 0,4s
Ostatnio zmieniony przez slow Pon 29 Kwi, 2019, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
AdrianJ 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 14 Lis 2016
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2019   

Jaka grubość taśmy? Czym grubsza taśma tym większe bezpieczeństwo dla ogniwa przed wypaleniem dziury ale i potrzeba większej energii żeby ją dogrzać. Taśmę 0.1mm zgrzewam już od 1ms, 0.15mm 3-4ms a 0.2mm 6-8ms, ale czas zgrzewu NIE RÓWNA się energii zgrzewu.
Dziura może powstać kiedy między taśmą a powierzchnią ogniwa jest przestrzeń, nawet 0.5mm i będzie iskrzyć. Tak samo kiedy jedna z elektrod nie dotyka taśmy...
 
 
Kamel_ 
początkujący


Dołączył: 08 Lut 2019
Posty: 13
Skąd: Gorzów Wielkopolski
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2019   

Dzięki za odpowiedź, mam taśmę niklową 0.1mm. Pisząc, że zgrzewasz ta taśmę już od 1ms miałeś na myśli maksymalną moc? Na trafo nawinąłem 3 zwoje drutem 16mm2 ~ 2.5V.
Jeszcze co do docisku elektrod - jak najlepiej powinienym dociskać - czytałęm gdzieś, że duży docisk wcale nie daje najlepszych zgrzewów.
 
 
AdrianJ 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 14 Lis 2016
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2019   

Moja zgrzewarka to raczej nieznany projekt z Korei, zawsze daje pełną moc (zasilanie prądem DC, szczytowo impuls do 1550A :) ) a reguluje tylko czasem tego impulsu i ew ilością impulsów. W skrócie: arduino sterujące mosfetami(obecnie jakieś słabsze ale w planach zmiana na IRFB7430)

Sprawdź czy elektrody masz czyste i mniej więcej powierzchnia styku jest jednakowa (nie ostra ale nie płaska..). Docisku trzeba się naczyć: na początku zawsze dociskam mocniej, troche odpuszczam i dopiero zgrzewam: dzięki temu wiem że taśma trochę dopasowała się do ogniwa i nie będzie przerwy.

0.1mm to bardzo delikatna taśma. Zrób próby na ostrzu nożyka tapicerskiego i eksperymentalnie dobierz czas i moc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group