ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmniejszenie mocy silnika BLDC
Autor Wiadomość
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 29 Sie, 2019   Zmniejszenie mocy silnika BLDC

Zrobiłem pojazd elektryczny z hoverboarda. Pozostawiłem sterownik wbudowany oparty o żyrooskopy. Pojazd jest czterokołowy z przeznaczeniem dla dziecka. Z tym że nawet jak ja na nim usiąde i przyspieszam to niemal pali gumę i potrafi stawać na dwa koła.

Chciałbym zmniejszyć moc bo przy dziecku 25kg efekt jest taki ze na asfalcie ile się da gazu tak szybko koła palą gumę. Za duża moc, za duze przyspieszenie za duże vmax.

Czy da się cos zadziałać np zmniejszając ilość ogniw na zasilaniu?
 
 
1985matti 
początkujący


Dołączył: 15 Wrz 2018
Posty: 3
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Pią 30 Sie, 2019   

Sa dwie drogi.
Można zmniejszyć napięcie tak jak piszesz ale musiałbyś metodą prób i błedów to zrobić. Nie wiadomo jak zareaguje zabezpieczenie w sterowniku, bo może uznać że napięcie na zasilaniu jest za niskie i w celu ochrony pakietu odetnie zasilanie. Musiałbyś sterownik zasilić z zasilacza i po troche obniżać napięcie zasialania i zobaczyć czy sterownik będzie współpracowac.

Druga metoda moim zdaniem dużo prostsza i po której będzie można przywrócić sterpownik do normalnej mocy to zmaiana rezystora pomiarowego główny prąd w sterowniku.
Jeżeli sterownik nie jest w środku zalany żadną masą to operacja jest względnie prosta.
Musisz zobaczyć jak wygląda rezystor lub rezystory w torze pomiaru prądu i jak jest ich więcej to wystarczy wylutowywać po jednym i sprawdzać co się dzieje z mocą. Jeżeli jest jeden to albo go wymienić albo troche zeszlifować.
Rezystor wygląda jak kawałek drutu o grubości 2mm lub czasem jak kawałek blaszki o szerokości ok 3-4mm.
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Pią 30 Sie, 2019   

A jak dodajesz gazu? Pochylając płytkę? Jeśli tak to niestety tak będzie bo deskorolka myśli że się przechyliłeś i daje w palnik.
Gdyby czujniki były analogowe to wystrczyłoby kondensatory dolutować ale pewnie są cyfrowe ( nie mam to nie mam pewności)
Zmniejszenie napięcia częściowo ostudzi na pewno reakcje silników ale i zmniejszy prędkość i możliwe że elektronika nie wystartuje.

Wg mnie możesz kupić 2 najtańsze sterowniki do tych silników , oryginalną elektronikę może uda się sprzedać to jeszcze na tym zarobisz.
Ostatnio zmieniony przez slow Sob 31 Sie, 2019, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 30 Sie, 2019   

dzieki za odpowiedzi. Tak na razie zdemontowałem żyroskopy predłuzylem kable i jestem w trakcie robienia z tego takiej kołyski napędzanej manetką rowerową Grip Shift. Jednak zrobiłem jazdy testowe i sam usiadłem na pojazd - przy masie dorosłego człowieka przyspieszenie bardzo gwałtowne i rozpędza się do dużej prędkości. Przy zmianie kierunku przód tył nawet na koła potrafi postawić. Przy ulokowaniu dziecka 25kg i przechyleniu zyroskopu pali gumę i strzela jak z rakietty. Przy napędzie na jedno koło da radę jeszcze jechać ale przy 2 kołach przzyspieszenie wielkie.

Sprawdzę te druciki oporowe

Mam jeden kontroler bldc który kiedys kupilem. Ale w sumie mam nadzieje ze uda sie te żyroskopy zamocować na podłużnej listwie i sterowac kątem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group