ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ładowarka z zasilacza serwerowego i przetwornicy
Autor Wiadomość
kris85 
początkujący


Wiek: 37
Dołączył: 22 Sie 2016
Posty: 33
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: Pią 06 Wrz, 2019   Ładowarka z zasilacza serwerowego i przetwornicy

Witam. Mam problem. Chcę zbudować ładowarkę z zasilacza serwerowego. Udało mi się nabyć za dobrą cenę zasilacz serwerowy Astec /HP aa22680. Przy 48V może oddać aż 24A prądu.
Do tego kupiłem przetwornicę z regulacją napięcia i prądu:
https://allegro.pl/oferta/przetwornica-napiecia-12v-80v-20a-1200w-step-up-8381355192
Czyli rozumiem, że ona działa w trybie cc/cv. Chcę tą przetwornicą ładować obecnie baterię 13s li-ion. Ustawiłem więc napięcie ładowania na 54,6V i prąd na ok 5A. Problem jest taki, że gdy podłączę do ładowania baterię rozładowaną mniej więcej do 47V to wszystko się ładuje. Gdy podłączę jednak do baterii całkiem rozładowanej (odcięcie przy ok 38 V, napięcie po odcięciu wstanie do ok 42V) to pali mi bezpiecznik na wejściu ładowania w baterii. Tak jakby przetwornica była pomijana, ponieważ napięcie przysiądzie poniżej napięcia znamionowego 48V i zasilacz serwerowy przepuszcza wtedy pewnie cały prąd jaki może oddać. Wychodzi na to, że musiałbym albo ograniczyć jakoś prąd wyjściowy z zasilacza, albo obniżyć mu napięcie do takiego poziomu, że zasilacz będzie dawał niższe napięcie niż napięcie rozładowanego akumulatora. W zasilaczu jest potencjometr, którym obniżyłem napięcie do 45 V.
Proszę o pomoc, jakie rozwiązania będą dobre ? Czy pozostaje tylko połączenie szeregowo kilku diod prostowniczych ?
 
 
deckardmst 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 177
Skąd: podkarpacie
Wysłany: Sob 07 Wrz, 2019   

Bo napięcie zasilacza musi być niższe od napięcia minimalnego baterii. Tak to musi działać z tą przetwornicą.
 
 
kris85 
początkujący


Wiek: 37
Dołączył: 22 Sie 2016
Posty: 33
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: Sob 07 Wrz, 2019   

Tak jak myślałem, czy ktoś może zaproponować inne metody obniżenia napięcia poza diodami ?
 
 
noel841106 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 137
Skąd: B-stok
Wysłany: Wto 17 Wrz, 2019   

Dwie przetwornice. Up i down, albo odwrotnie. Rady innej nie ma. Teraz jak obniżyłeś do 45V na zasilaczu dalej masz problem? Nie rozładowuj pakietu tak nisko. Przy okazji przedłużysz jego żywot.
 
 
Camis 
początkujący
Camis



Wiek: 39
Dołączył: 10 Cze 2017
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 21 Wrz, 2019   

Albo pozostaje wymienić zasilacz na 24V, albo jakiś o napięciu mniejszym niż 35-36V.
 
 
kris85 
początkujący


Wiek: 37
Dołączył: 22 Sie 2016
Posty: 33
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: Pią 27 Wrz, 2019   

Podłączyłem na wyjściu zasilacza 5 diod mbr20100 połączonych szeregowo. Przykręciłem je na kawałek blachy aluminiowej (trzeba dać podkładki izolujące lub osobne radiatory), do tego jakiś stary wentylator od PC. Teraz działa wszystko w porządku, testowałem ładowanie 8A, blaszka z diodami przy włączonym wentylatorze jest lekko ciepła.
Wydaje mi się, że chodzi głównie zmniejszenie maksymalnego prądu który zasilacz oddawał, diody to jak widać uczyniły.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group