ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
to be ms or not to be ms...
Autor Wiadomość
miki 
młodzik
miki


Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 70
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 09 Sty, 2020   

To w jaki konkretnie sposób wyrównujesz ew. "rozjazdy"?
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Czw 09 Sty, 2020   

Nie wyrównuje bo nie ma takiej potrzeby nie przekraczają 0,2 v. Miałem akumulator 4 lata katowałem go codziennie łącznie z zimą w rowerach w tym roku kupiłem skuter na żelówkach nie miałem do niego jeszcze litowych i założyłem ten akumulator 4 letni do skutera 48v skuter brał w szczycie prawie 40 Amper. Akumulator malutki bo z ogniw panaaonic 18650 Pf 5 ogniw równolwgle 13 sekcji grzał się okrutnie ale jeszcze na nim byłem w stanie przejechać 20 km Akumulator lutowany drutem miedzianym jeździłem na nim jeszcze miesiąc na tym skuterze i na koniec sprzedałem za 100 zł rozjazdy do 0,2 v takiego rozjazdu nie ma po co likwidować. Ale jak chcesz podnieść to wpinasz w takie złącze prosty modół do ładowania li ion za 3/zł :) i ładowarkę do telefonu a jak chcesz rozładować troszkę to wpinasz żarówkę np 20 wat samochodową https://allegro.pl/oferta/ladowarka-li-ion-li-pol-z-tp4056-zabezpieczenia-6732913124
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
miki 
młodzik
miki


Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 70
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 09 Sty, 2020   

Hmm... A to nie jest tak, żę przy wyrównywaniu powinno się monitorować wszystkie sekcje naraz? Ustawiasz napięcie ręcznie na każdej celi? Czyżbyś miał na myśli moduł z TP4056?
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Czw 09 Sty, 2020   

Kurcze nie wyrównujesz przy ładowaniu nie ma takiej potrzeby. Nie ładujesz też na maxa bo raz to nie jest za dobre dla ogniw dwa jak masz rozjazdy a nie masz bmsa to przeładujesz jak będzies długo trzymał ładowarkę podpiętą pod akmulator. Jak chcesz wyrównać to robisz jak ci mówiłem ale znowu nie ma takiej potrzeby bo dobry akmulator ma rozjazdy np 3,60 - 3,62 i nic się nie dzieje takie rozjazdy mogą być stale nie ma potrzeby ich wyrównywać mało tego jak masz ogniwa z takimi rozjazdami np depakiet nieurzywane możesz ich nie wyrównywać i łączyć w akmulator jak masz złe ogniwa jakieś urzywki różne partie itp to żadne wyrównywanie ci nie pomoże masz skopany akumulator żaden BMS tego nie wyrówna a jak wyrównasz ręcznie czy ładowarką modelarską to po pierwszym cyklu będzie to samo bobwyrównałeś napięcia ogniw nie wyrównasz ich pojemności np jak mas 10 słoików z wodą ilość wody to pojemność. W tych 10 słoikach połączonych szeregowo masz 9 z pojemnością jeden litr a jeden z pojemnością 0.7 litra to nie sprawisz że ten 0.7 litra nagle uzyska pojemność 1 litr nie ma takiej fizycznej możliwości. Ten słoik 0,7 litra jak puscisz wodę porównanie do ładowania napełni się pierwszy a reszta będzie miała tyle samo wody co ten 0,7 ciśniwnie na tym 0,7 będzie rosło bo już jię napełnił a reszta o pojemności 1litr może przyjąć jeszcze po 300 mililitrów wody ale żeby przyjeła i ciśnienie nie rozwaliło słoika 0,7 pełnego już trzeba zrobić w nim otwór żeby ciśnienie uszło a reszta słoików się napełniła to robi balansowanie balancer włącz obciążenie dla naładowanej sekcji żeby jej nie przeładować i pozostał niepełne mogły się ładować . co zrobić zatem jak nie ma balancera żeby nie zniszczyć akmumulatora podczas ładowania. Odpowiedz jest prosta ładować do granicy naładowania najsłabszej celi . Myśle że zrozumiałeś :) na tym przykładzie.
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
miki 
młodzik
miki


Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 70
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 09 Sty, 2020   

Tak, to jest dość proste. Nie rozumiem tylko jak to jest, że po okresowym wyrównaniu pakiet można przywrócić jednak do nieco większej pojemności. Albo się da, albo się nie da. I nie mam na myśli sytuacji, kiedy ogniwo padło, ale kiedy nie jest z jakiegoś powodu używane w 100% swoich aktualnych możliwości.
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Czw 09 Sty, 2020   

[quote="miki"]Tak, to jest dość proste. Nie rozumiem tylko jak to jest, że po okresowym wyrównaniu pakiet można przywrócić jednak do nieco większej pojemności. Albo się da, albo się nie da. I nie mam na myśli sytuacji, kiedy ogniwo padło, ale kiedy nie jest z jakiegoś powodu używane w 100% swoich aktualnych możliwości.[/quote Wszystko jak krew w piach https://www.youtube.com/watch?v=K61ehNdpUeM
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
miki 
młodzik
miki


Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 70
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 09 Sty, 2020   

Ok, przeczytam cały wątek jeszcze raz jutro.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group