ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Beziskrowe włączanie/przełączanie akumulatora
Autor Wiadomość
miki 
młodzik
miki


Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 70
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 14 Sty, 2020   Beziskrowe włączanie/przełączanie akumulatora

Podczas podłączania akumulatora do kontrolera często dochodzi do niezdrowego przeskoku iskry (wiadomo, kondensatory, i tak dalej). Zastanawiałem się, czy nie można by zrobić małego układu włączającego na jakimś tranzystorku MOSFET. Wtedy sam włącznik i złącze (np. XT-60) w trakcie podłączania nie będzie poddawane nagłym dużym prądom. Inna sytuacja to przełączanie na drugi akumulator w trasie, tu też warto oszczędzić przełącznik, a duże prądy puścić przez półprzewodnik. Prawdopodobnie z mniejszymi silnikami problemu nie będzie, nie wiem jak się zachowają te kilowatowe (ale są moduły IGBT w razie czego). Sa jeszcze fajne przekaźniki samochodowe, one też pracują ze sporymi prądami i mają niezłą żywotność.

Gdyby była możliwość puszczenia tego prądu przez półprzewodnik, można zrobić fajny, bezpieczny przełącznik do akumulatora na mikrokontrolerku (czyli albo funkcja zasilania silnika, albo funkcja ładowania, nigdy oba tryby naraz. To się da zrobić na najprostszym ATtiny, programujesz sposób reakcji na mikroswitch, czas reakcji oraz jakiś wskaźnik trybu pracy na dwukolorowej diodzie LED. Widziałem tu na zdjęciach wnętrze jakiejś skrzynki z wyraźnym komunikatem: "Przed ładowaniem odłącz od kontrolera".

Czy ktoś stosuje może podobne rozwiązanie i może się pochwalić szczegółami technicznymi?
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Śro 15 Sty, 2020   

Cytat:
Zastanawiałem się, czy nie można by zrobić małego układu włączającego na jakimś tranzystorku MOSFET.

Wpisz w googlach "anti spark switch"
 
 
miki 
młodzik
miki


Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 70
Skąd: Polska
Wysłany: Śro 15 Sty, 2020   

Dzięki Slow, o to mi chodziło.
 
 
wnoto 
młodzik


Dołączył: 01 Mar 2016
Posty: 69
Skąd: sieci
Wysłany: Śro 01 Lip, 2020   Re: Beziskrowe włączanie/przełączanie akumulatora

miki napisał/a:

Gdyby była możliwość puszczenia tego prądu przez półprzewodnik, można zrobić fajny, bezpieczny przełącznik do akumulatora na mikrokontrolerku (czyli albo funkcja zasilania silnika, albo funkcja ładowania, nigdy oba tryby naraz.


Nawet jak stacyjka rozłączona to nie wolno tego robić ? ładować aku spięte ze sterownikiem ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group