ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki pakiet do hulajnogi - silnik 1200W 60v
Autor Wiadomość
ppp 
początkujący


Dołączył: 02 Wrz 2020
Posty: 12
Skąd: ełk
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2020   Jaki pakiet do hulajnogi - silnik 1200W 60v

Składam hulajnogę z silnikiem 1200W na 60V. Sterownik jednak pracuje przy 48V, więc takim napięciem będę zasilał. Przy niższym napięciu silnik nie rozwinie pełnej mocy, może 1000W/ tak sobie gdybam/ Koło z silnikiem pochodzi ze skutera. Znajdzie się w wiele lżejszym pojeździe. Jaki zastosować pakiet/ maksymalnie 13 w szeregu, ile równolegle? Wiadomo że więcej to lepiej, mnie interesuje taka ilość aby nie zniszczyc pakietu nadmiernym prądem na ogniwo. Sterownik posiada 24 mosfety, nie jest opisany, pochodzi ze skutera/ innego - Akumoto/. Jest w opisie wyodrębniona liczba 45, wygląda na ampery.

IMG_20200903_002101.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 221 raz(y) 797,4 KB

IMG_20200903_002028.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 217 raz(y) 726,5 KB

 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Pią 25 Wrz, 2020   

Cytat:
ile równolegle?

Albo tyle żeby osiągnąć z marginesem założony zasięg albo tyle ile wejdzie w ramę.

Cytat:
interesuje taka ilość aby nie zniszczyc pakietu nadmiernym prądem

Jak będziesz wiedział już to co wyżej napisałem to wtedy się zdecyduje czy potrzebne ci jakieś wysokoprądowe 20-30A typu (np sony vtc) czy sredniopądowe 10A ( np sanyo GA, panasonic PF)

Co do silnika to jeśli na tych 60V jechał jechał z 50km'h to na 48V będzie jechał wolniej.
Może sie okazać ze nie bedziesz chciał tym potem jeździć.
Więc się zastanów czy chcesz pakować 1000-2000 w baterię którą potem będziesz musiał przerabiać czy nie zainwestować 300-400zł w jakiś sterownik 60V czy nawet więcej z którgo będziesz zadowolony.
 
 
ppp 
początkujący


Dołączył: 02 Wrz 2020
Posty: 12
Skąd: ełk
Wysłany: Sob 26 Wrz, 2020   

Pytając o minimum ogniw równoległych, mam na myśli to, aby nie przekroczyć max. natężenia prądu na ogniwo. Wiadomo że im więcej tym lepiej.. Powtórzę się, silnik z 60 na 50 v - o tyle mniejszy prąd. Skuter wazy z 60kg, hulajnoga z 20kg, tam 2osoby tu jedna. Predkość obrotowa przy niższym napięciu będzie mniejsza, ale obciązenie też będzie dużo mniejsze. Dodam ze nie zależy mi na Vmax:), głównie na momencie obrotowym tego silnika. Ciekawe o ile spadną osiągi napędu przy niższym napięciu.
Mam solidny sterownik, /choć na niższe napięcie/, zależy mi na jego wykorzystaniu .
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Sob 26 Wrz, 2020   

Czyli rozumię że chcesz 45A i pytasz ile ogniw równolegle musisz dać. tak?
No to powiedz jakie te ogniwa masz.

Ogólnie to załóż sobie że bezpiecznie dla pakietu jest jak weźmiesz połowę prądu ciągłego który producent podaje.

Ale nie rozumie twoich założeń. Chcesz zrobić minimalny pakiet byle nie był zbyt obciążny?
Jak Ci powiem że pakiet 3p z ogniw sony vtc 5a czy lg hd2 to wytrzyma to go zrobisz mimo że bedziesz miał na nim 5km zasięgu?
 
 
ppp 
początkujący


Dołączył: 02 Wrz 2020
Posty: 12
Skąd: ełk
Wysłany: Nie 27 Wrz, 2020   

45A sterownika oznacza, że taki prąd przy 48v max może popłynąć przez sterownik obciążony silnikiem na napięcie 48v o mocy 2,2kW Przy obciążeniu silnikiem 60v, prąd będzie mniejszy, bo silnik ten nie rozwinie pełnej mocy/ z racji niższego nap zasilającego To jakby zarówkę 100W na napięcie 24v zasilić 12v. Żarówka zaświeci się na czerwono, a więc nie pobierze takiego prądu jak przy 24V.
Wracając do silnika, I=P/U = 1000/48 = 20,3A /Zakładam że moc spadnie do około 1000W/ Więc po co budować pakiet na 50A poboru ciągłego jak można na 30A. Ale może myle się, liczę na to że ktoś mi merytorycznie podpowie.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 29 Wrz, 2020   

Obciążenie pakietu w taki sposób ze NAPIECIE od razu przysiada (SAG) o kilka voltów to, metoda na szybką degradację pakietu. Jesli ogniwo wg danych producenta ma w warunkach laboratoryjnych, gdy jest chlodzone do 25 stopni, np 10A max to znaczy ze w pakiecie równoległym (gdy ogniwa wyrównują się między sobą), nie powinno byc często używane > 3-3,5A. Tym bardziej gdy jest to hulajnoga gdy nie ma wspomagania pedalami jak w rowerze.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
ppp 
początkujący


Dołączył: 02 Wrz 2020
Posty: 12
Skąd: ełk
Wysłany: Nie 04 Paź, 2020   

To spytam tak, z jakich i ilu ogniw mam zbudować/zamówić pakiet, do silnika którego parametry napisałem wczesniej?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group