ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Bafang BBS02B 36V 500W w porównaniu do innych wersji BBS
Autor Wiadomość
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Czw 11 Lut, 2021   

rohloff waży 1700g. po wyrzuceniu kasety i przerzutki bedzie ca 1200 wagi więcej, więc wg mnie ten argument jest mało istotny. w końcu ebika nie odchudza się jak szosówki.
dla mnie liczy się możliwość zmiany biegów na postoju, rozpiętość przełożeń, idealna linia łańcucha, minimum obsługi.
nexus to dobra alternatywa, warta rozważenia moim zdaniem.
zaglądanie do nowego napędu to słaby pomysł, chińczyk raczej mazidła nie żałuje. gdzieś na forum umieściłem linki do wycieczki po fabryce bafanga. można sobie zobaczyć jak je montują.
kolejne prostowanie haka przerzutki, kamieniem w lesie i czekanie na nowy wózek było kroplą, która przelała mój kubek goryczy w stosunku do kaset i przerzutek.
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 11 Lut, 2021   

Nexus też waży 1.7kg a 8 przełożeń dobre jest w rowerze napędzanym nogami,dla elektryka to zupełnie niepotrzebne,trzy przełożenia zupełnie wystarczą a i tak zmienia się je by zwiększyć (lub zmniejszyć) szybkość (prąd) a nie zdolność pokonania jakichś obciążeń. Oczywiście mówię tu o BBSXX a nie jakimś MXUSie.Lepiej nie rozbierać tego co fabryka złożyła szczególnie gdy jest nowe gdyż tam nie pracują "debile" tylko wysokiej klasy specjaliści i pewno każdy gram smaru czy innych komponentów (uszczelnienia) jest właściwie dobrany i każda zmiana może tylko zaszkodzić.
Mając rower "elektryczny" raczej zapomnij o jeździe bez silnika, oczywiście w pewnych sytuacjach może tak być ale nie w codziennym użytkowaniu. Jak trochę pojeździsz to przyznasz mi rację.
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Pią 12 Lut, 2021   

Zimno jest więc podnieśmy nieco temperaturę :smile:
Nie zgodzę się, że 3 biegi w zupełności wystarczą i zmienia się je tylko by zmienić szybkość.
1. silnik elektryczny, jak każdy silnik ma swoją charakterystykę. i jak każdy na niskich obrotach jest do dupy.
2. proponuję proste doświadczenie: spróbujmy na to samo wzniesienie podjechać na biegu twardym i na miękkim "z buta". Łatwo wtedy zrozumieć po co są przełożenia.
3. posiadanie silnika elektrycznego odciąży nasze nogi, ale obciąży kieszeń, jeśli zapomnimy o prostych prawach fizyki :lol:
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Pią 12 Lut, 2021   

andypip napisał/a:
Zimno jest więc podnieśmy nieco temperaturę :smile:
Nie zgodzę się, że 3 biegi w zupełności wystarczą i zmienia się je tylko by zmienić szybkość.

Jasne, że nie. Kiedy mieszkałem w Warszawie rzeczywiście 3 biegi wystarczały i przerzutki używałem sporadycznie. Teraz, gdy jężdzę po górach lub pagórkach wykorzystuję najczęściej 6 przełożeń, a na jednej wycieczce przerzucam kilkadziesiąt razy.

Jeżeli chodzi o smarowanie bafanga BBS nie ma reguł. Rozbierałem 3 silniki, dwa były dobrze nasmarowane, a trzeci nowy bardzo słabo i wyróżniał się głośną pracą.
Przymuję zasadę, że jak nowego silnika na biegu jałowym (zdjęty łańcuch) nie słychać to znaczy , że jest dobrze nasmarowany i nie warto go rozbierać. Jeżeli hałasuje lepiej rozebrać i nasmarować.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Sob 13 Lut, 2021   

W sumie zdjecie pokrywy to nie jest jakiś wyczyn w stylu "nie da się". Jeśli sen o suchej przekładni ma być zmorą nocną to czemu nie? :wink:
Moja nówka była uciapana smarem dookoła więc do środka chyba też coś trafiło.

https://www.youtube.com/w...cBikeReview.com

moment na osi czasu 4:21 polecam :-)
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Sob 13 Lut, 2021   

andypip napisał/a:

...moment na osi czasu 4:21 polecam :-)

Polecasz chińską pogadankę, myśłałem, że pokażesz swój silnik :) .
W załączeniu jak pracował BBS02, który posiadał śladowe ilości smaru.

BBS02Bhałas.avi
Pobierz Plik ściągnięto 252 raz(y) 3,81 MB

_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Sob 13 Lut, 2021   

pewnie ten od szpatulki ze smarem akurat fajkę palił :grin:
w dawnych czasach mojej młodości to się tekturke wkładało żeby rower tak pyrkotał :-)
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
TommyT 
początkujący
TommyT


Dołączył: 31 Mar 2021
Posty: 9
Skąd: Śląsk
Wysłany: Śro 31 Mar, 2021   

Witam szanowne grono.
Mam wrażenie, że nie widzę pewnych informacji z pierwszego posta kol. Borsuka (parametry silników, ustawienia).
Czy to tylko tak u mnie czy po prostu zginęło w pomroce dziejów?
Jestem świeżo upieczonym posiadaczem BBS02B 36V 500W, założonego do MTB Giant Revel 29"
Pierwsze jazdy pokazują, że działanie wspomagania wymaga zmian ;)
Co ciekawe, zrobiłem (na razie jedną) próbę zmiany prędkości max na wyświetlaczu z 25km/h do 85 km/h (na kabel na razie czekam). Jak mi się wydawało, powinno to zwiększyć zakres wspomagania prawie 3,5 krotnie, ale nie zauważyłem wielkich efektów przy krótkie jeździe testowej.
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Śro 31 Mar, 2021   

TommyT napisał/a:
Witam szanowne grono.
Mam wrażenie, że nie widzę pewnych informacji z pierwszego posta kol. Borsuka (parametry silników, ustawienia).
Czy to tylko tak u mnie czy po prostu zginęło w pomroce dziejów?

Chodzi o obrazki? U mnie wszystkie wyświela, aczkolwiek są one umieszczone w domenie evbox.pl należącej do Vectry. Ta domena nie cieszy się dobrą opinią i czasem jest blokowana przez antywirus Nortona.
TommyT napisał/a:

Jestem świeżo upieczonym posiadaczem BBS02B 36V 500W, założonego do MTB Giant Revel 29"
Pierwsze jazdy pokazują, że działanie wspomagania wymaga zmian ;)
Co ciekawe, zrobiłem (na razie jedną) próbę zmiany prędkości max na wyświetlaczu z 25km/h do 85 km/h (na kabel na razie czekam). Jak mi się wydawało, powinno to zwiększyć zakres wspomagania prawie 3,5 krotnie, ale nie zauważyłem wielkich efektów przy krótkie jeździe testowej.

Speed limit to tylko ograniczenie prędkości wspomagania i nic więcej. Odcina przy niej prąd.
Nie oznacza to, że do tej prędkości silnik zacznie się rozpędzać.
Dla mnie wspomaganie oryginalne na niższych biegach było za silne i musiałem je zmniejszyć.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
TommyT 
początkujący
TommyT


Dołączył: 31 Mar 2021
Posty: 9
Skąd: Śląsk
Wysłany: Śro 31 Mar, 2021   

Tak - spodziewam się obrazków ale nie widzę nawet "broken link"a ;) Tylko teksty i linki do innych wątków/stron. Mam ESETa. Jest szansa na obrazek ustawień może na maila?

Co do wspomagania - dokładnie jak piszesz - lekki nacisk na pedały powoduje "odjazd" roweru.
Natomiast drugie irytujący efekt to w miarę szybkie odcięcie wspomagania. Zwiększenie prędkości miało na celu zwiększenie zakresu/długości twania wspomagania.

Jeszcze jedna prośba. Czy ktoś mógłby się podzielić backupem oryginalnych ustawień tego napędu? Ciekaw jestem jak to jest teraz ustawione.
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

witaj.
he he ja akurat dokładnie odwrotnie: ustawiłem małą moc na start bo mnie wkurzał efekt kopa w d... przy ruszaniu i skróciłem czas działania wspomagania bo jeśli nie chcę jechać/pedałować to dlaczego silnik mnie nie słucha i ciągnie? :lol:
No, ale każdy sobie rzepkę skrobie. i to jest genialne w bafangu, że można łatwo dopasować "pod siebie" ustawienia.
Tutaj masz stronkę z ustawieniami, są również podstawowe , fabryczne
https://electricbike-blog.com/2015/06/26/a-hackers-guide-to-programming-the-bbs02/
Zachęcam do eksperymentowania, ale z głową: zapisuj w pliku ustawienia przed edycją odpowiednio zatytułowane i jak czegoś nie wiesz lepiej nie zmieniaj :grin:
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

TommyT napisał/a:
Tak - spodziewam się obrazków ale nie widzę nawet "broken link"a ;) Tylko teksty i linki do innych wątków/stron. Mam ESETa. Jest szansa na obrazek ustawień może na maila?
Co do wspomagania - dokładnie jak piszesz - lekki nacisk na pedały powoduje "odjazd" roweru.
Natomiast drugie irytujący efekt to w miarę szybkie odcięcie wspomagania. Zwiększenie prędkości miało na celu zwiększenie zakresu/długości twania wspomagania.
Jeszcze jedna prośba. Czy ktoś mógłby się podzielić backupem oryginalnych ustawień tego napędu? Ciekaw jestem jak to jest teraz ustawione.

Wstawiam 3 obrazki moich ustawień. Moje zmiany na czerwono, oryginalne ustawienia na czarno.


Zmartwiłeś mnie, że mojego dorobku nie widać w necie :cry:
Potwierdź czy obrazki widać, wrzuciłem je na inny serwer.
_________________
Mój rower: BBS02B
Ostatnio zmieniony przez borsuk Czw 01 Kwi, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TommyT 
początkujący
TommyT


Dołączył: 31 Mar 2021
Posty: 9
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

Qrcze - nie widzę. :cry:
- wyłączyłem ESETa - nic
- sprawdziłem na innej przeglądarce (Chrome, Edge) - nic
- sprawdziłem na telefonie - nic
- odpiąłem tel. od wifi, tylko LTE - nic
Cholewcia, nie mam pomysłu co jeszcze... :?:

EDIT: Qle - odpaliłem IE i jest!!! - nie wiem co jest grane (sam zajmuję się klubowym forum na phpBB i nie widziałem takiego efektu do tej pory...)

W każdym bądź razie - dziękuję
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

TommyT napisał/a:
Qle - odpaliłem IE i jest!!! - nie wiem co jest grane (sam zajmuję się klubowym forum na phpBB i nie widziałem takiego efektu do tej pory...)

Ja używam Firefoxa pod Windows10 i wszystko widzę.
Włączyłem Microsoft Edge i faktycznie nic nie widać. Wycina wszystkie obrazki, których sporo nawrzucałem przez te kilka lat i to bez śladu. Żadnego szacunku :shock:
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
TommyT 
początkujący
TommyT


Dołączył: 31 Mar 2021
Posty: 9
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

Tak- na Firefoxie działa.
Najgorsze, że przeglądarka nawet nie sygnalizuje, że tam jakiegoś obrazka brakuje.
Już widzę - problemy z http i https...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group