ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
MTB z Bafang BBS02 - jazda spoko turystyczna
Autor Wiadomość
Junek56 
początkujący


Wiek: 67
Dołączył: 01 Lut 2021
Posty: 44
Skąd: Mielec
Wysłany: Śro 03 Mar, 2021   

Po pierwszej jeździe. Fajowo :grin:
Jeszcze na ramie paski tymczasowo, zabawa w programowanie. Ale pierwsze ustawienia własne całkiem fajowe.

Trek i Fox.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 273 raz(y) 2,72 MB

_________________
Pozdrawiam Jurek
żona Trek skye 27" BBS02B
mój Leader Fox 69er BBS02B
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Czw 04 Mar, 2021   

Wstęgą szos, miedzą pól zielonych, ciągnie bafang poprzez las ... :grin:
A co to za pudełeczka wokół baterii na ramie?
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
Junek56 
początkujący


Wiek: 67
Dołączył: 01 Lut 2021
Posty: 44
Skąd: Mielec
Wysłany: Czw 04 Mar, 2021   

W tych pudełeczka schowałem nadmiar przewodów. Wolałem już tak niż wiązanie ich luzem. Wykorzystałem uchwyty na bidony, ale za to muszę znaleźć na nie nowe miejsce :?: Mam takie uchwyty na kierownicę, ale one nie są praktyczne do jazdy, raczej na trenażer są ok. A na górnej ramie koszulka termokurczliwa na złączach, obkurczę ja na koniec prac.

Jeszcze pozostała mi "walka" z umocowaniem jeszcze bardziej stabilnie stopki Ursus w Treku żony a w moim myślę o dospawaniu 2-3cm rurki na przedłużkę nóżek. Teraz jest na -1cm.

Dzisiaj wypróbowałem w moim Foxiku z przodu koło 29", pożyczone z mojego Shockblaze.
Rewelacja :lol: . Inny rowerek. Nawet jakby się geometria roweru poprawiła znacznie na plus, taka jaką lubię. Zamówiłem od razu koło 29"przód z ulubiona opona Continentala Race King 2,2.

Jeszcze będę myślał w moim wymienić sztycę "amortyzowaną" Zoom na SR Suntaur NCX. Na takich do tej pory jeździliśmy z żoną. Nie ma co porównywać. Przepaść w pozytywnym odczuciu dla 4 literek, dla NCXa.

Zdjęcie 1 - mój Fox 69er , koło 26" tył i 29" przód.
Zdjęcie 2 - pierwowzór pomysłu TREK 69er

Fox 69er.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 234 raz(y) 184,91 KB

trek-69er.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 222 raz(y) 58,5 KB

_________________
Pozdrawiam Jurek
żona Trek skye 27" BBS02B
mój Leader Fox 69er BBS02B
 
 
Junek56 
początkujący


Wiek: 67
Dołączył: 01 Lut 2021
Posty: 44
Skąd: Mielec
Wysłany: Pon 15 Mar, 2021   

Przepraszam że to następny mój post pod moim poprzednim ale chciałbym opisać moje

pierwsze wrażenia z jazdy na moim ebiku

Przejechałem ponad 50km po swoich ulubionych leśnych terenach i troszkę po asfaltowych ścieżkach rowerowych. W lesie jeszcze gdzie nie gdzie trochę mokrego śniegu. Wyświetlacz P850C pokazuje75% stanu baterii.
Wspomaganie jazdy jest świetne, mimo że na razie mam zaprogramowana moc na 50% tj 250W z 500W. Muszę zerkać na wyświetlacz kiedy wspomaga, bo za wyjątkiem kiedy przyspiesza, wtedy czuć wyraźnie prace silniczka, to przez pozostały czas robi to bardzo subtelnie, delikatnie. Ale efekt jest jeden, niezależnie czy to pod silny wiatr, czy pod górkę z kilkunastoprocentowym nachyleniem jazda bez oporowa jak po prostej, jak z lekkim wiatrem w plecy. Silniczka praktycznie nie słychać, bardzo, bardzo cichy. Super utrzymuje prędkość na wybranym PAS, bez odczucia wspomagania.
Bardzo dobrze pracuje gear sensor, to czuć jak na moment wyłącza silnik przy zmianie przerzutki. Czujniki hamulców hydraulicznych też działają bez zarzutów.
Do tego dochodzą fajne właściwości samego rowerka, mojego składaczka. Przednie duże koło 29” to strzał w dziesiątkę. Mam wrażenie jak bym jechał na swoim ulubionym Shockblaze. Udała mi się konstrukcja, tym bardziej, że wszystko pracuje cichutko, bez oporów. Nawet podmiana korb na te od Treka żony, super spasowały z moimi ulubionymi pedałami SPD Click'erami, nie ma już konfliktu i ocierania. Uśmiech od ucha do ucha :mrgreen: .

Teraz jeszcze rozpracowuje kasety. Wyłączyłem największą zębatkę w moim i żony ebiku. Kiepska linia łańcuch, prawie na granicy spadania łańcuch. Kasety 8 rzędowe. Zamówiłem dla próby nową kasetę 8s 11-32T skręcaną wkrętami, z zamiarem przestawienia zębatki 32 z 28 miejscami, z wyłączeniem tej ostatniej. Przy naszym stylu jazdy spoko turystycznej i rodzaju pokonywanych tras, a także jeszcze 50% zapasem mocy do zaprogramowania, powinno być w całym zakresie naszych oczekiwań i potrzeb OK.
Żona pokonała z 10km po ścieżkach rowerowych z prędkością 20-25km/h, przedtem było to średnio 15km/h i jest w pełni zadowolona. Tak miało być i nic na razie nie mam ruszać, nie przeprogramowywać, nie wzmacniać i nic nie zmieniać :wink: .

Pytania dodatkowe :
1. Jak myć ebika z BBS02, (myjka ciśnieniowa wykluczona itp) ? Na co uważać. Dzisiaj mi się po lesie troszkę obłocił.
2. Czy akumulator doładowywać po każdej jeździe ? Na razie są w planie krótkie 15-20 km trasy na rozgrzewkę przed sezonem. Czy na początek przynajmniej z raz go dobrze całkowicie ale bezpiecznie rozładować i od razu ponownie naładować ?
3. Co wyłącza wyłącznik na samym akumulatorze ? Niezależnie od pozycji on/off, na stykach jest napięcie baterii. Czy ma to wpływ na styki przy wkładaniu i wyjmowaniu baterii ? W garażu jeszcze noce zimne.
4. Chciałbym spróbować metody eksploatacji napędu z trzema łańcuchami . Czy to muszą być trzy identyczne, tego samego producenta łańcuchy ? Czy tylko wystarczy że są trzy nowe na start ?

IMG_20200612_134237.jpg
Moje leśne trasy.
Pobierz Plik ściągnięto 198 raz(y) 211,02 KB

_________________
Pozdrawiam Jurek
żona Trek skye 27" BBS02B
mój Leader Fox 69er BBS02B
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Wto 16 Mar, 2021   

hejka'
Coś z tą fotką ściemniasz: liście na drzewach w marcu? :o
ad.1 ja myję napęd wilgotną gąbką. unikam polewania wodą bo licho nie śpi. na przedni błotnik założyłem długaśny chlapacz i o ile nie przesadzam z prędkością silnik się nie brudzi bardzo.
ad. 2 ładowawanie aku ma tyle metod ilu jest użytkowników. :smile: osobiście inspirując się instrukcją samochodu elektrycznego nie ładuję za każdym razem do 100% lecz do ok. 80%. natomiast co 4-5 raz zostawiam na noc w celu wyrównania ogniw. rozładowanie do odcięcia chyba nie ma sensu, ale to moje przypuszczenia.
ad3. konkretnie to tego nie wiem. może masz wyłacznik zepsuty? :lol: na marginesie powiem, że w sytuacji kiedy do gniazda usb w wyświetlaczu podłaczasz np. komórę lub gps należy unikac dotknięcia wtyczką masy czyli np. kierownicy. był sygnał że spowodowało to awarię.
ad.4 jazda na 2 lub 3 łańcuchy technicznie ma swoje uzasadnienie, ale mam wątpliwość czy zaprogramowana przez ciebie moc i styl jazdy /mało agresywny/ w tym wypadku się sprawdzi? łańcuchy nowe ale różne będą się różnie wyciągać. jeśli chcesz spróbować tej metody to raczej kup 2 czy 3 identyczne. powinny się zużywać porównywalnie. tak sobie myślę, że jeśli tak się zdarzy, że na 1 będziesz jeździł "po płaskim" a na 2 trafi ci się trasa górska to 2 mocniej się wyciągnie. jak to ogarnąć? mikrometrem? moja sytuacja jest inna ale używam nowy łańcuch do momentu kiedy miarka 0,75 zaczyna wchodzić z oporem wyczuwalnym. wtedy wymiana. Nie jest to może zbyt ekonomiczne ale zdrowsze dla zębatek. nie używam łańcuchów z górnej półki. tak do 80 zł to górna granica jakość/cena dla mnie.
przyjemnie się czyta, że mamy kolejnego zadowolonego ebikera :smile: w kupie siła. :oops:
ja czekam na 3 tablicę rejestracyjną i wtedy ruszamy ostro z kopyta. narazie "z buta" lustrujemy parkingi i drogi leśne. mamy już grafik do czerwca zapelniony, byle ogród ogarnąć i pogoda była. :lol:
PS. W przypadku kasety rozważ 7 rzędową 11-28 ew 12-32. . masz zapas mocy. elastyczność silnika wypełni ci "dziury" w przełożeniach a i tak chcesz w sumie zrobić 7 rzędową.
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
Junek56 
początkujący


Wiek: 67
Dołączył: 01 Lut 2021
Posty: 44
Skąd: Mielec
Wysłany: Wto 16 Mar, 2021   

To zdjęcie to faktycznie z czerwca, ale posłużyło tylko jako przykład moich typowych tras. Jak będę dzisiaj może w lesie to zrobię zdjęcie tego samego miejsca :wink:

Co do kasety, to moim zdaniem zamiana z 8 na 7 rzędów nic nie da. Grubość łańcucha i zębatek praktycznie ta sama. Praca na zębatce największej , najbardziej wewnętrznej będzie taka sama, czyli linia łańcucha mocno w bok. I nadal praca na granicy spadania łańcucha a także mocnego bocznego odchylenia i zużycia. Wydaje mi się że to boczne odchylenie działa niekorzystnie bardziej wykładniczo niż liniowo. To chyba najsłabszy punkt silnika BBS02B.
https://www.youtube.com/watch?v=1WBMpZv-pqE
Chodzi mi o uzyskanie tego efektu jak najmniejszym wkładem. Po pierwsze, tak jak teraz ograniczam zakres pracy do 2-8 rzędu regulując śrubką L (numerem 1 to chyba oznacza się największa zębatkę). Po drugie, miałem do wyboru albo zamówić kasetę bez przeróbek 8S 11-40T, cena 20,6$ albo o połowę tańszą za 11,4$ 8S 11-32. Obie skręcane a nie nitowane. Łatwa przeróbka. Wstępnie, skos pracy przerzutki nie powinien kolidować ze średnica kół zębatych. Pobawić się można, a to właśnie lubię. Faktycznie, w ebiku do jazdy spoko turystycznej duża ilość biegów nic nie daje. w skrajnym przypadku to chyba i 3 biegi sporo by załatwiły, resztę to elastyczność pracy silnika. Po trzecie, w obu ebikach mam teraz 8 rzędowe kasety i jest to łatwiej serwisować .
_________________
Pozdrawiam Jurek
żona Trek skye 27" BBS02B
mój Leader Fox 69er BBS02B
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Wto 16 Mar, 2021   

idziesz w dobrym kierunku :smile: Obstawiam, że w lipcu albo sierpniu zaczniesz myśleć o piaście wielobiegowej :lol:
Mid Bafang wymaga jak III rzesza - ein zębatka, ein łańcuch, ein blat :wink:
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
Junek56 
początkujący


Wiek: 67
Dołączył: 01 Lut 2021
Posty: 44
Skąd: Mielec
Wysłany: Wto 16 Mar, 2021   

O piaście wielobiegowej na razie nie myślę, ale kto wie ...

Zdjęcie uaktualnione, z dzisiejszej jazdy, może kilka metrów wcześniej zrobione :wink:

IMG_20210316_131725.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 207 raz(y) 227,81 KB

_________________
Pozdrawiam Jurek
żona Trek skye 27" BBS02B
mój Leader Fox 69er BBS02B
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Wto 16 Mar, 2021   

Zazdroszczę. Piękną masz pogodę. U mnie listopad. Ale w sobotę kolega podjedzie zamontować mida dla siebie to może się wypuścimy na test jakiś :???:
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
Junek56 
początkujący


Wiek: 67
Dołączył: 01 Lut 2021
Posty: 44
Skąd: Mielec
Wysłany: Śro 17 Mar, 2021   

Doczytałem, że silnika Bafang BBS02B posiada stopień ochrony IP65

6 - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, ochrona pyłoszczelna
5 - ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony

co by oznaczało, że można go spoko myć wolnym strumieniem z kranu.
_________________
Pozdrawiam Jurek
żona Trek skye 27" BBS02B
mój Leader Fox 69er BBS02B
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pon 22 Mar, 2021   

Junek56 napisał/a:
....co by oznaczało, że można go spoko myć wolnym strumieniem z kranu.

Raczej unikaj wody,mogę pokazać zdjęcie jak wygląda sterownik gdy dostała się może kropla wody (przewód plusowy wypalił dziurę w płytce sterownika).
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Wto 23 Mar, 2021   

Junek nie wierz w chińskie normy :mrgreen:
Zegarek klasy wr 100m po kąpieli w wannie przestał działać.
jeśli przydarzy ci się nieszczęście bedziesz reklamował?
grubsze błoto po wyschnięciu usuń na sucho i przetrzyj wilgotną gabką lub szmatką.
możesz użyć dobrego wosku do lakieru to samo odpadnie jak wyschnie :lol:
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
Junek56 
początkujący


Wiek: 67
Dołączył: 01 Lut 2021
Posty: 44
Skąd: Mielec
Wysłany: Wto 23 Mar, 2021   

Nie będę się "kłócił" z bardziej doświadczonymi kolegami i rady posłucham :neutral: .
Ale, aż strach się bać jeździć w czasie deszczu :sad: . Tak źle to chyba nie jest ?
W jaki sposób woda może dostać się do wnętrz silnika? Chyba tylko poprzez nieszczelność na przelotce przewodów lub oś korby :?:

A jeszcze w temacie, bawiąc sie z błotnikami wpadłem na pomysł zainstalowania dodatkowego błotnika pod ramę, osłoni baterie, radiator od dołu, tam leci sporo błotka mimo przedniego błotnika.
https://allegro.pl/oferta/force-blotnik-rowerowy-przedni-pod-rame-czarny-9132950116
_________________
Pozdrawiam Jurek
żona Trek skye 27" BBS02B
mój Leader Fox 69er BBS02B
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Wto 23 Mar, 2021   

Oj, tam. Nie wpadajmy w skrajności :smile:
Losowego zamoczenia nie unikniesz ale po co "wywoływać wilka zwarcia z lasu"?
Jak u Ciebie pogoda? U mnie temp. rośnie. W czwartek ma być ładnie i ciepło. Czuję się jak 4-to klasista po pół roku zdalnego nauczania. Planuję 1 wypad do pracy na rowerku i test nowych magur. Sie nie mogę doczekać :lol:
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
Junek56 
początkujący


Wiek: 67
Dołączył: 01 Lut 2021
Posty: 44
Skąd: Mielec
Wysłany: Wto 23 Mar, 2021   

Większość z nas z utęsknieniem czeka na ocieplenie, no tak z 10 stopni na zewnątrz. Parę lat temu przy +4-5 stopniach, a w wodzie jeszcze mniej, to nawet pływałem na windsurfingu. Pianki, buty super, ale dłonie marzną, a w grubych rękawicach brak czucia sprzętu. Podobnie teraz na rowerze, a w ogóle to dłonie najwrażliwsze na zimno, mimo nawet dobrych rękawic. SKS :mrgreen: . Brrrr... , zrobiłem się jakiś ciepłolubny.
Jutro temperatura ma być jak dzisiaj, +7 stopni ale bez wiatru i ze słońcem, to prawdopodobnie zrobię sobie trasę w lesie. Ważne że ebiki są gotowe :wink:
_________________
Pozdrawiam Jurek
żona Trek skye 27" BBS02B
mój Leader Fox 69er BBS02B
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group