ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
E-biker.pl zestawy do konwersji rowerów elektrycznych

Poprzedni temat «» Następny temat
BBS02B i ograniczenie do 250W
Autor Wiadomość
Kyokushin 
początkujący

Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

A rower bez naklejki en15194 /epac (po prostu chińczyk na zamówienie), ktory ma legitne 250W (Bafang M500), ograniczenie 25km/h, nie ma manetki, jest legalny czy nie jest?

Chodzi o to czy można się zgodnie z prawem poruszać takim rowerem?
Ta norma to nie jest homologacja, ale pytanie, czy można legalnie jeździć.

andypip 
dyrektor

Wysłany: Pią 02 Kwi, 2021   

Wszystko zależy od tego, jak dobrą kancelarię adwokacką wynajmiesz w razie czego i czy sędzia ma rower a najlepiej e-bike :grin:
Nie pierwsza to sytuacja, gdy prawo nie jest jednoznaczne. Wymóg mocy ciągłej 250W wydaje się być jasny. Ale znowu kwestia interpretacji: w którym momencie kończy się moc maksymalna a zaczyna ciągła? Po 5s, 5 minutach? Możemy dyskutować tylko co to da? W Polsce np. nie obowiązują precedensy. Jeden sąd wyda taki wyrok drugi inny w podobnej sprawie. Co biegły to inna opinia. Ma to swoje plusy i minusy bo raczej nie ma identycznych casusów. Czy wszyscy kierowcy jeżdżą 90km/h? Przepisy mówią również o dostosowaniu prędkości do warunków jazdy. I to moim zdaniem jest najsensowniejsze. Rowerzyści to najczęściej ludzie rozsądni. Zdajemy sobie sprawę, że właściwie rower nie daje nam żadnej ochrony w razie kolizji. Nie mamy poduszek powietrznych, pasów, aktywnych stref zgniotu - no, może laseczki mają :smile:
To wymusza pewną filozofię jazdy. Np. wczoraj widziałem gostka na szosówce jadącego środkiem prawego pasa jezdni. Ja jechałem równolegle ścieżką rowerową. Obaj popełniliśmy wykroczenie :lol:

Kyokushin 
początkujący

Tzn teraz pytałem już o inny case
czy jeżeli rower ma silnik 250W, taki jak ma mieć i ograniczenie szybkośc i nie ma manetki, ALE, nie ma EN15194 / EPAC - oznaczeń producenta, to czy można się nim poruszać

Co do rozsądku rowerzystów - wg statystyk 5x krotnie większe ryzyko uczestnictwa w wypadku z rowerzystą, niż z kierowcą jak widzisz obu na drogach - więc tego rozsądku u wiary w zasadzie nie ma (może posiadacze ebike to inna nieco grupa) :P Ale nie o tym.

andypip 
dyrektor

Liczą się parametry. Nalepka zawsze może ulec uszkodzeniu. Ja nie mam wiedzy czy takowa jest obowiązkowa.

maki1000 
młodzik

Wysłany: Czw 13 Maj, 2021   

Kupiłeś na alliexpres z wysyłką z Europy ? Podasz linka ?

andypip 
dyrektor

Wysłany: Czw 13 Maj, 2021   

wysyłka z Polski, to podobno też w Europie :lol:

https://pl.aliexpress.com/store/3625064?spm=a2g0o.detail.1000007.1.6c9e15b2yMMAHR

Odpowiedz do tematu