ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprzedam ogniwa z PCB, idealny stan, roczniki 2017-2020
Autor Wiadomość
wesmar 
stażysta
wesmar


Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 23 Maj 2015
Posty: 114
Skąd: W-wa
Wysłany: Czw 29 Kwi, 2021   Sprzedam ogniwa z PCB, idealny stan, roczniki 2017-2020

Witam jak w temacie, mam jakieś 4 tony baterii HUAWEI, SAMSUNG, MOTOROLA, głównie sony murata, atl, catl, lishen i sprzedaję ebikerom zestawy do samodzielnego montażu. Tu przykład -
https://allegro.pl/oferta/zestaw-10-baterii-eb-bg950abe-do-ebike-powerbank-10662669887
Są różne, ale praktycznie pełną pojemność, każda komórka ma PCB niezależne. Chemie HV b. żywotne, te 2021 r będą już grafenowe o gęstości 320 Wh/kg
Pięknie pasują do prostokątnych pudełek, lutuje się je świetnie. Szybkie ładowanie 1C dopuszczalne. Przy klasycznym podłączeniu jak w aukcji pomijacie czujnik temp, ale odcięcie nastąpi dokładnie przy 4.4V. Można pytać dzwonić, pakiet 1kWh wychodzi za lekko pow. 300 zł
Acha Huawei'e mam w większości zupełnie nowe wycofane ze Szwecji, nie obcięte, nie klejone..
Jedno ogniwo w sklepie kosztuje niejednokrotnie 109 zł, więc jak ktoś chce z tego typu zrobić lekki, nowoczesny pakiet to zapraszam bo warto, nie tylko do rowerów, ale i UPS itd..
--------------------------------------------
AKTUALIZACJA 07.05.2021
Szanowni forumowicze, napiszę dość szybko w miarę spójnie na temat ogniw, które posiadam i chcę się z nimi podzielić jak i ogólnie ogniw zrobionych w nanotechnologi, prasowanych opartych na separatorze Celgard.
Zacznę od obrazków i filmów, te drugie są pod tymi linkami:
https://youtu.be/vVzKqWSQETo
https://youtu.be/GUtwzzBaKZs
Zdjęcia Samsungów 2019 4000mAh (4,1 Ah) są poniżej i w załącznikach:






----
Testowane przeze mnie losowo wykazują pełną gwarantowaną pojemność i praktycznie tę większą (4,1Ah) (jest również film z końcówki rozładowania - mogę go dostawić na YT)
.
Cena:
Ustalam (za te większe 4,1Ah) na 48 zł za 10 szt. (400 zł za 100 szt + 10 gratis). Za mniejsze 3Ah 300 zł/100szt+10 gratis. Większość to roczniki 2019 tak jak pisałem z programu wymiany szybek, płaściutkie, zero wybrzuszeń! - piękne cudeńka. Po obliczeniach na podstawie zdjęcia z wagą zauważycie, że gęstość energii to 278Wh/kg. Jest dobrze, mój rekordowy wynik to Huawei 5000 mAh daje 306Wh/kg (ale mam ich niewiele).
Opis/zagrożenia/reżim:
Jak wiecie Samsung miał już wpadki w ogniwach do note 7 (2016), na skutek przekoszenia elektrod (powlekanie litem powierzchni niegładkich - dominujących) i stosowania swojego separatora (Celgrad INC dla Samsung) zbyt cienkiego, gdzie stracił kilkanaście mld USD, ale dźwignął się i więcej tego błędu nie popełnił. Jest nt temat b. obszerna literatura na MDPI i nie będę tu dokładnie opisywał. Ogniwa, które opisuję mają wszystkie możliwe poziomy zabezpieczeń i jak wnika z filmu wbudowany PCB z mosfetem od RDS(on) < 4mOhm daje radę przy 6A. W czasie zwarcia wyłącza się. Kiedy ogniwa puchną na bazie dośw., które zrobiłem:
Mam torbę safe-lipo, przeładowałem ogniwo pomijając PCB do 5V, po 24h. ogniwo lekko wybrzuszyło się - wiadomo do kasacji. Do rozładowania poziom 2,25 V z pominięciem PCB, nic się nie dzieje. Poniżej 2V ogniwo puchnie odstawione, tworzą się gazy - etery, tlen, wodór z rozkładu organicznego elektrolitu. Zakres pracy kontroluje PCB, Odłącza jak już wspomniałem idealnie przy 4,4V. Domyślnie trwałość ogniw podobnych MURATA dla smartphone'ów HUAWEI gdzie znalazłem notę katalogową wynosi 800 cykli do 90%. W ATL 700 cykli do 85% (tak podają). Nie wiem jak to jest z tym samsungiem. Przyjmuję, że nie gorzej, ani znacząco lepiej.
Żywotność rośnie o rząd wielkości (10x) przy kompresji jak w A123 typu pouch 20Ah strona 32 z tym samym elektrolitem i separatorem, cpo potwierdzają forumowicze endless-sphere w potężnym wątku nt A123 20Ah. Do tego typu kontrukcji musielibyście sobie kupić dywaniki silikonowe na ali, płyty aluminowe i profile dwuteowe z alu do usztywnienia.

Jako programista nie bardzo mam czas wszystkim się dzielić tu, większość moich wątków odnośnie ogniw znajdziecie na publicznym forum elektrody również jako "wesmar" w szukajce. Piszę tam na temat przemian fazowych, reżimu pracy różnych chemii, w razie czego mam około 30 pozycji naukowych przetłumaczonych samodzielnie na polski i z wybranymi forumowiczami rządnymi wiedzy podzielę się chętnie.
Będę odpisywał w miarę możliwości, raczej publicznie niż prywatnie jeżeli coś mi się przypomni. Baterie oferowane są krótko przycięte, ale łatwo idzie się podlutować. Należy lakier zeskrobać ostrym nożykiem np. takim z biedronki skalpelowym, kilkoma sprawnymi ruchami, najlepiej by nie iskrzyło (dremelkiem wyżłobić sobie 1 mm wcięcie w skalperze na szerokość przerwy taśmy ok 0,5 mm, ew. ścierać papierem ściernym na sztywnym podłożu do połysku miedzi). Mimo, że PCB zareaguje, udary prądu jak pamiętacie = potencjalne wybrzuszenie. W walcu 18650 tego nie widać bo ciśnienie jest równoważone siłą kohezji stalowego walca o niskim module Younga (niskiej sprężystości). Tu jest to ważne! w A123 również jest to ważne, tak samo jak kompresja. O ile odtlenienie w nowoczesnych ogniwach pryzmatycznych czy raczej kieszonkowych zachodzi na etapie produkcji przy przeładowaniu celowym pow. 5V o tyle każde wyjście poza stan ustalony = potencjalne problemy. Najchętniej będę sprzedawał użytkownikom odpowiedzialnym, którzy nie narażą mnie na koszty i nie uwalą tych baterii.
Od poniedziałku testerom mogę powysyłać po 10 szt, o szczegółach napiszę jak będzie zainteresowanie. To na razie tyle, komentujcie to będę pisał, można pytać o wszystko to będę opisywał możliwie rzeczowo.
Pozdr. Marek

a123_copress.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 199 raz(y) 257,2 KB

a7.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 168 raz(y) 1,06 MB

06.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 142 raz(y) 1,61 MB

05.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 182 raz(y) 660,32 KB

04.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 186 raz(y) 1,04 MB

03.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 178 raz(y) 952,38 KB

02.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 150 raz(y) 1,5 MB

01.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 160 raz(y) 1,63 MB

Ostatnio zmieniony przez wesmar Pią 14 Maj, 2021, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 04 Maj, 2021   

Jeśli sprzedajesz tutaj to wystaw ofertę. Tak przewiduje regulamin: co sprzedajesz+ cena
 
 
wesmar 
stażysta
wesmar


Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 23 Maj 2015
Posty: 114
Skąd: W-wa
Wysłany: Śro 05 Maj, 2021   

Arbiter napisał/a:
Jeśli sprzedajesz tutaj to wystaw ofertę. Tak przewiduje regulamin: co sprzedajesz+ cena

OK, w przyszłym tyg. bo zrobię więcej pakietów - również z ogniw 4Ah i 4,5Ah, Wszystko będzie wówczas spójne ze zdjęciami. Na allegro nie chcę sprzedawać, tracę b. wysoką prowizję 15 % w tym dziale, ale zyskują kupujący bezpłatną dostawę, natomiast przykład dałem na już, na dziś, zatem cierpliwości :)
 
 
wesmar 
stażysta
wesmar


Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 23 Maj 2015
Posty: 114
Skąd: W-wa
Wysłany: Pią 07 Maj, 2021   

Arbiter napisał/a:
Jeśli sprzedajesz tutaj to wystaw ofertę. Tak przewiduje regulamin: co sprzedajesz+ cena

Zgodnie z obietnicą napisałem tu (edytując topik). Na allegro, ani nigdzie indziej nie ma tej oferty (4Ah). Tam jest dla wygody forumowiczów - smart'owców możliwość kupna ze zwrotem i testowania. Bez przeginki by mi smarta nie odebrali ;) wysyłałbym te 4-ki np. do testów
Do założyciela - rozumiem, że pliki jak i cały portal "waży". Mam kilka dedyków w W-wie na "atmanie", dość mocnych na SSD, szybkich z wyłączonymi mitygacjami w jajku na ubu 20.04 i php na fcgi od 4.4.3 do 8.x włącznie. Zmieniane wersje w .htaccess. Wydajny server bije o krocie OVH i inne. Więc jak trzeba by pomocy z hostingiem to za free mogę odciążyć, i tak to opłacam co roku..
 
 
Michal88Wawa 
młodzik



Wiek: 35
Dołączył: 21 Gru 2016
Posty: 54
Skąd: warszawa
Wysłany: Nie 09 Maj, 2021   

Wesmar jak dasz radę wrzuc dokładne wymiary
Chcę upchać 60sztuk w podest hulajnogi m365
I może takie głupiego pytanie, trzeba ogniwa jedno od drugiej izolować jakaś tektura? Czy mogę stakowac jak kanapkę i już
 
 
mateok161 
młodzik
mateok987


Dołączył: 10 Maj 2021
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Maj, 2021   

Michal88Wawa napisał/a:
Wesmar jak dasz radę wrzuc dokładne wymiary
Chcę upchać 60sztuk w podest hulajnogi m365
I może takie głupiego pytanie, trzeba ogniwa jedno od drugiej izolować jakaś tektura? Czy mogę stakowac jak kanapkę i już


Nie trzeba oddzielać wszystkie te pakiety są do siebie jedynie klejone taśma dwustronną nawet bez żadnej tektury.
 
 
zbychci 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 49
Skąd: Suwałki
Wysłany: Śro 12 Maj, 2021   

Witam, mam dwa pytania:
aby powiększyć żywotność, należy zwiększyć ciśnienie - optymalne to około 7bar - należy umieścić w pojemniku ciśnieniowym, czy wystarczy je ścisnąć?
jeżeli są to ogniwa hv to potrzebny odpowiedni bms, który takie napięcia obsłuży - chcę zbudować pakiet 36V i ze 2kW chociaż (niestety zależne od funduszy) - jaki bms proponujesz? Prąd nie musi być duży.
 
 
mateok161 
młodzik
mateok987


Dołączył: 10 Maj 2021
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 12 Maj, 2021   

zbychci napisał/a:
Witam, mam dwa pytania:
aby powiększyć żywotność, należy zwiększyć ciśnienie - optymalne to około 7bar - należy umieścić w pojemniku ciśnieniowym, czy wystarczy je ścisnąć?
jeżeli są to ogniwa hv to potrzebny odpowiedni bms, który takie napięcia obsłuży - chcę zbudować pakiet 36V i ze 2kW chociaż (niestety zależne od funduszy) - jaki bms proponujesz? Prąd nie musi być duży.


Ja je kiedyś ściskałem normalnie na prasie o ucisku 5 ton poprzez dwie deski. potem w wydrukowaną obudowę. ja akurat bez żadnego BMS używałem nie lubie ich jakoś stosować Ale duży wybór bms jest na ali
 
 
zbychci 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 49
Skąd: Suwałki
Wysłany: Czw 13 Maj, 2021   

[quote="mateok161"]
zbychci napisał/a:
bez żadnego BMS

miałem dwa ku 10s10p bez bms - sądziłem że się uda - zapomniałem i zostawiłem na ładowarce, to żeby sąsiad o drugiej nad ranem nie zbudził to bym chałupę spalił.
 
 
sucharek 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 100
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 13 Maj, 2021   

zbychci napisał/a:
miałem dwa ku 10s10p bez bms - sądziłem że się uda - zapomniałem i zostawiłem na ładowarce, to żeby sąsiad o drugiej nad ranem nie zbudził to bym chałupę spalił.

No ale jeśli ogniwa nie były rozjechane to chyba nie miała prawa ładowarka przeładować ,było ustalone napiecie 42 V prąd też.Po osiągnieciu pełnego napięcia prąd dalej już nie płynie,.każda cela powinna mieć 4,2 V .No to teoria ,ale życie płata figle.
 
 
Dolce 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Kwi 2021
Posty: 126
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 13 Maj, 2021   

Stosowanie akumulatorów Li-ion z bms w przypadku pakietów jest w zasadzie koniecznością. Kolega napisał, że nie lubi bmsów. To tak jakby ktoś napisał, że lubi jeździć na tradycyjnym rowerze ale nie lubi pedałować.
Z bmsami jest tylko jeden problem, że również mogą ulec uszkodzeniu i nie zadziałać. Wówczas mamy problem taki jaki miał kolega z zapaleniem się baterii.
Bms to rodzaj elektronicznego wyłącznika sterowanego napięciem.
 
 
mateok161 
młodzik
mateok987


Dołączył: 10 Maj 2021
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 13 Maj, 2021   

Dużo osób nie stosuje bms jak ma nowe ogniwa bo się nie rozjeżdżaj. Tylko montują bizzer jak jest za niskie napięcie
 
 
wesmar 
stażysta
wesmar


Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 23 Maj 2015
Posty: 114
Skąd: W-wa
Wysłany: Pią 14 Maj, 2021   

Michal88Wawa napisał/a:
Wesmar jak dasz radę wrzuc dokładne wymiary
Chcę upchać 60sztuk w podest hulajnogi m365
I może takie głupiego pytanie, trzeba ogniwa jedno od drugiej izolować jakaś tektura? Czy mogę stakowac jak kanapkę i już


Podaję wymiary i odpowiadam na pytania:
Grubość

Szerokość

Wysokość

Tu widoczne zgrubienie techniczne:

---
Jeżeli chodzi o balansowanie - jestem zwolennikiem balanserów aktywnych, link dałem na elektrodzie za kilkadziesiąt złotych do 16S. Mają tę zaletę, że balansują prawie z pomijalną stratą, znacznym prądem 1A-3A i przez cały cykl pracy tj od 2,5V do 4,5V . Tu jednak nie są wymagane po zrównoważeniu pakietu. Mamy PCB wbudowany, dokładnie odcinający przy 4.4V, albo nawet 4,35 (muszę sprawdzić przy 10mA). Tak jak łądujecie swoje telefony to ten sam PCB rozłącza ładowanie. Acha - nie wiem czy PCB działa w dół, mogę jutro sprawdzić, w Huawei srebrnych i większości czarnych działa, a tu być może oprogramowanie smartphone'a rozłącza baterie, dopiszę jak przetestuję. Ogniw do standardowej żywotności nie trzeba separować, faktycznie w smartphoneach są zawsze klejone. Jednak na 4 tym zdjęciu pokazałem techniczny prostokąt na spodniej stronie baterii, który o ułamek milimetra wystaje, zatem by zrobić kompresję jak w A123 (też jest taki prostokąt lub dwa) należy każde z ogniw posmarować klejem neoprenowym (kauczukiem syntetycznym). Może być płynny lub żel tiksotropowy - niecieknący, kleje te zamieniają się w folię klejącą i pięknie wyrównają ciśnienie na cały obszar ogniwa. Kompresja jest zalecana przy ogniwach nanotechnologicznych od 4 do 8 nm nie po to by się "nie rozdęły" bo o tym decyduje zakres parametrów elektrycznych i temperatury, ale po to by nano-warstwy nie tworzyły miejsc uprzywilejowanych w procesie interkalacji jonów litu. Sprawdźcie sobie jak wygląda RTG elektrody A123 niekompresowanej po paru tys cykli, a jak tej ściśniętej - znajdziecie w dokumentacji lub pisać to podrzucę. Dywaniki silikonowe są zatem potrzebne tylko przy spodzie i wierzchniej warstwie stosu jako całości. Na nie i pod nie idzie sztywna płyta aluminiowa, najlepiej dociskana aluminiowym profilem o dużej sztywności (mały lekki dwuteownik). Również mogę zrobić tu zdjęcia bo sobie profil w castoramie kupiłem, a płyty za grosze na allegro (docinają na wymiar). Można ten temat odpuścić jeżeli godzicie się na 800-900 cykli. Ja lubię trwałość i kompresję stosuję choćby w UPS'ach, które sobie przerobiłem. Płynnym neoprenem smarujemy by kolejne ogniwa opadały na siebie grawitacyjnie. Schnie/odparowuje dłużej. Można oczywiście użyć silikonu bezkwasowego lub mas uszczelniających - cienki film.
No to chyba na razie tyle, w podłodze hulajnogi to może być niezła opcja! :)

20210514_020330.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 131 raz(y) 412,64 KB

20210514_015634.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 138 raz(y) 1 MB

20210514_015530.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 134 raz(y) 1,43 MB

20210514_015432.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 137 raz(y) 1,07 MB

Ostatnio zmieniony przez wesmar Pią 14 Maj, 2021, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
wesmar 
stażysta
wesmar


Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 23 Maj 2015
Posty: 114
Skąd: W-wa
Wysłany: Pią 14 Maj, 2021   

mateok161 napisał/a:
zbychci napisał/a:
Witam, mam dwa pytania:
aby powiększyć żywotność, należy zwiększyć ciśnienie - optymalne to około 7bar - należy umieścić w pojemniku ciśnieniowym, czy wystarczy je ścisnąć?
jeżeli są to ogniwa hv to potrzebny odpowiedni bms, który takie napięcia obsłuży - chcę zbudować pakiet 36V i ze 2kW chociaż (niestety zależne od funduszy) - jaki bms proponujesz? Prąd nie musi być duży.


Ja je kiedyś ściskałem normalnie na prasie o ucisku 5 ton poprzez dwie deski. potem w wydrukowaną obudowę. ja akurat bez żadnego BMS używałem nie lubie ich jakoś stosować Ale duży wybór bms jest na ali

5 ton to dużo, chociaż nie znam powierzchni całości. Na znacznie większe A123 20Ah daje się 300 kg/ cele. Wówczas jest max żywotności. Można to prosto obliczyć. Płyty ze sztywnego aluminium świetnie nawierca się w "n" punktach i skręca na szprychy. Na dźwięk naciągu i "wprawne ucho" można wyrównać kompresję nyplami ew. kluczem dyn. Już niewielka podnosi znacząco trwałość. Wystarczy nagrać i porównać. Tu w płycie 200x600 dałbym 0,5 tony budując podłogę hulajnogi. Najlepiej sobie przeliczyć do danego płata
Jeszcze wstawka ex-post dla tych co a technicznym angielskim mają problemy - już tłumaczę co tam jest na obrazku o A123:
"Aby ogniwo pryzmatyczne pracowało z najwyższą wydajnością i miało jak najdłuższą żywotność, musi być zamontowane z pewnym naciskiem na jego dwie szerokie powierzchnie. Nacisk ten musi być równomiernie rozłożony i zgodny z regularnymi cyklami ekspansji, jakich ogniwo doświadcza podczas pracy cyklicznej i w całym okresie użytkowania. Firma A123 przeprowadziła szeroko zakrojone badania dot. wpływu nacisku na powierzchnię ogniw i żywotności w cyklu. Rysunek 7 pokazuje, że optymalne ciśnienie na powierzchni ogniwa wynosi od 4 do 18 PSI.
Ostatnio zmieniony przez wesmar Pią 14 Maj, 2021, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
wesmar 
stażysta
wesmar


Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 23 Maj 2015
Posty: 114
Skąd: W-wa
Wysłany: Pią 14 Maj, 2021   

zbychci napisał/a:
Witam, mam dwa pytania:
aby powiększyć żywotność, należy zwiększyć ciśnienie - optymalne to około 7bar - należy umieścić w pojemniku ciśnieniowym, czy wystarczy je ścisnąć?
jeżeli są to ogniwa hv to potrzebny odpowiedni bms, który takie napięcia obsłuży - chcę zbudować pakiet 36V i ze 2kW chociaż (niestety zależne od funduszy) - jaki bms proponujesz? Prąd nie musi być duży.

Pamiętaj, ze ogniwa są zabezpieczone wbudowanym PCB i nic im się nie stanie jak go nie wywalisz, nie przeładujesz ich nigdy. Ale zakładając, że nie chcesz pierwszy raz wyważać pakietu lub mieć święty spokój od sprawdzania to poczytaj mój wątek (i wybierz może te z tolerancją 0,03V):
https://www.elektroda.pl/...595991#18595991
Edytowano:
Kolejny test energii (Wh) i średniego napięcia w losowej baterii. Pojemność większa niż maksymalna, prąd rozładowania był katalogowy 400mA (C/10)
https://youtu.be/hbNI_iDukXM
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group