ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Uszkodzony BMS
Autor Wiadomość
Zandor 
początkujący
Zandor


Dołączył: 12 Lip 2019
Posty: 2
Skąd: Warszawa
  Wysłany: Pią 14 Maj, 2021   Uszkodzony BMS

Cześć, przymierzam się do wymiany BMS'a, ale chciałbym być pewny że faktycznie jest to konieczne. Może ktoś z większą wiedzą niż moja podpowie mi czy trafnie zidentyfikowałem usterkę.

Jest to BMS 16s 50A z polami S+P. W środku znalazłem 7 tranzystorów i o ile dobrze je zidentyfikowałem 2 są z gałęzi rozładowania a 5 z gałęzi ładowania. Miernik w teście diody pokazał prawidłowe wskazania dla tych 5 tranzystorów, ale dla tych dwóch z gałęzi rozładowania pokazuje 0V zarówno między bazą a emiterem jak i bazą a kolektorem. Wiem że tranzystorów nie powinno się mierzyć wlutowanych w obwód, ale gdzieś na youtubie podejrzałem, że taka metoda sprawdzenia sprawności BMS'a jest prawidłowa.

Decyzja o jego wymianie wynikła ogólnie z tego, że podczas jazdy przy zejściu do około 64V (pakiet 16s) BMS odłączał baterie i uruchamiał się dopiero po podłączeniu ładowarki. Potem jak się okazało na jednej z sekcji rozjechało mi się napięcie aż o 1V, więc BMS odcinał baterie jak ta sekcja miała około 3V (pokłóciliśmy się z rowerem na parę miesięcy :???: ). Napięcia na sekcjach wyrównałem, ale wydobycie pakietu u mnie to dość skomplikowana sprawa, dlatego chciałbym wszystko załatwić za jednym razem, żeby potem drugi raz wszystkiego nie rozkładać. Z kolei z drugiej strony 200 złotych za nowy BMS piechotą nie chodzi :grin: , stąd pytam żeby upewnić się w swojej teorii.
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Sob 15 Maj, 2021   

Cytat:
BMS 16s 50A z polami S+P

Chyba C+P

Cytat:
2 są z gałęzi rozładowania a 5 z gałęzi ładowania.

Chyba odwrotnie więcej tranzystorów powinno być od pracy a mniej do ładowania

Cytat:
między bazą a emiterem jak i bazą a kolektorem

Z pewnością są tam mosfety a one nie mają ani bazy tylko bramkę oraz emitera tylko źródło.

Mosfety jak najbardziej można mierzyć wlutowane w płytkę, na płytce nie powinno być żadnych napięć (zakładam że odłączyłeś BMS od pakietu).

Jeśli miernik pokaże zwarcie to trzeba sie temu dokładnie przyjrzeć, ew wylutować tranzystor i sprawdzić luzem.

Ale z twojego opisu wynika że BMS działa prawidłowo. Jedna sekcja miała za niskie napięcie więc odłączył obciążenie. W czym widzisz problem? W tym że później ładowarkę trzeba podłączyć? Wiele BMS'ów tak ma. nawet te które nie wymagają podłaczenia ładowarki to i tak napięci na sekcji musi wzrosnąć do ok 3-3,1V żeby ponownie włączyły pakiet
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pon 17 Maj, 2021   

BMS wyglada na sprawny. Pięć mosfetów jest to wyjście z baterii a to, że wskaźnik (miernik) w trybie "dioda" pokazuje "prawidłowe" wskazania jest OK gdyż mosfety zabezpieczone są diodą pomiędzy źródłem i drenem włączoną wstecznie (zabezpieczają przed wstecznym prądem). Te dwa są na pewno od ładowania i zapewne otwarte gdy bateria jest podłączona z BMSem i dlatego jest "przejście" bo do bramki przyłożone jest napiecie baterii. Sekcji na której napięcie było niższe należy się przyjrzeć w trakcie użytkowania (zmierzyć napięcie po jeździe) i ew.wymienić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group