ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sterownik silnika bldc z PAS do hulajnogi.
Autor Wiadomość
fandaner31 
stażysta


Wiek: 30
Dołączył: 11 Cze 2021
Posty: 175
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 20 Cze, 2021   

Dolce napisał/a:
...
Może coś takiego:
sterownik... biały :)


Małe pytanko, ten sterownik co jest linku, to ma takie parametry ( rated current 9,4A i max current 20A ) , natomiast w schemacie jaki mi podałeś, mam szukać sterowników (Imin 25A), czy chodziło o (max curent rated) , bo na sterownikach czasem podają tylko (max current) a czasem oba parametry, więc dopytuję.
 
 
Dolce 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Kwi 2021
Posty: 126
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 20 Cze, 2021   

Jak będziesz kupował nowy sterownik to sobie weź taki z zapasem mocy, np. 24A. A jak chcesz jakąś używkę do tej swojej hulajnogami to ten z linku 20A obleci. Mi ten sterownik się podoba, jest opisany tak jak powinien, ma wyprowadzone oryginalne wtyczki. Do tego sprzedawca ma 100% pozytywów. Zobacz czy wtyczki będą Ci pasowały do reszty gratów.
 
 
fandaner31 
stażysta


Wiek: 30
Dołączył: 11 Cze 2021
Posty: 175
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 20 Cze, 2021   

No tak, ale czy na sterownik patrzeć na parametr max. current czy rated current?
 
 
Dolce 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Kwi 2021
Posty: 126
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 20 Cze, 2021   

Masz szczęście, że jestem z zawodu nauczycielem i uczę również w podstawówce.
Na jeden i na drugi.
Rated current to prąd ciągły jaki może dostarczać sterownik, cały czas, a max current to jego prąd maksymalny jaki może dostarczać chwilowo. Jak długo? Aż się nie przegrzeje :)
Ty też możesz "ciągle" iść szybkim krokiem ale biec na maksa to już raczej nie. Jednak chwilę dasz radę. Jak długo? Aż się nie przegrzejesz :)
Rated current - Twoje piesze wycieczki, max current = Twój szybki bieg.
W elektronice jest niejednokrotnie jak w życiu. Nie wszystko jest (i da się) ustawić na sztywno. Zresztą wszystko co sztywne jest na dłuższa metę złe, no może oprócz jednego ;)
Kończ już temat, składaj hulajnogę i dawaj czadu.
Ja zabrałem się za wykonanie baterii dedykowanej do drugiego roweru, niestety typowy bidon nie wejdzie w stosunkowo nieduży trójkąt ramy więc obudowa musi być na wymiar. Przymiar zajął mi chwilkę czasu ale 80 ogniw się zmieści.
Zdecydowałem się na wykonanie obudowy z aluminium, jakoś nie kręcą mnie paczki z epoksydu. Koszt w moim przypadku podobny a będzie lepsze odprowadzanie ciepła.
Dzisiaj machnąłem przystawkę do ładowania 6 ogniw 18650, tyle maksymalnie obsługuje moja ładowarka. Właśnie rozpocząłem ładowanie z balansowaniem pierwszej szóstki, potem ogniwa będą czekały na zgrzewanie.

20210619_141032.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 131 raz(y) 5,02 MB

20210620_215427.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 127 raz(y) 3,07 MB

 
 
fandaner31 
stażysta


Wiek: 30
Dołączył: 11 Cze 2021
Posty: 175
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 21 Cze, 2021   

Wnioskuję że sterownik daje tyle amper ile w danej chwili jest ustawione na manetce do silnika. Ale nadal zastanawiam się jak silnik ma te max 20A, to większy sterownik 25A nie będzie drenował baterii 17-20A, lub gdyby mieć większą baterie 30-45A nie spali sterownika 25A. Jeszcze nie mam wszystkich rzeczy, na dniach ma mieć już silnik, a reszty jeszcze nie mam :) a gdzie tu składanie. Na początku myślałem że raz dwa coś kupię i skręcę hulajkę i będę śmigał. Muszę jeszcze ramę trochę przerobić bo silnik nie wsadzę w widełki bo jest za wąsko, muszę też dorobić jakiś pojemnik na baterię i sterownik na którym będzie się stało przez to trochę się wydłuży podest bo ledwo się jedna noga mieści i kierownicę muszę też dać dłuższą bo w tej hulajnodze trochę za krótka była. Więc beż spawania się nie obejdzie :) .

Cytat:
...
Zdecydowałem się na wykonanie obudowy z aluminium, jakoś nie kręcą mnie paczki z epoksydu. Koszt w moim przypadku podobny a będzie lepsze odprowadzanie ciepła.

Mi tak samo nie podobają się takie laminowane pojemniki, taki aluminiowy na pewno da efekt wizualny. Widzę że wkładasz w to dużo pracy. :)

Cytat:
Dzisiaj machnąłem przystawkę do ładowania 6 ogniw 18650, tyle maksymalnie obsługuje moja ładowarka. Właśnie rozpocząłem ładowanie z balansowaniem pierwszej szóstki, potem ogniwa będą czekały na zgrzewanie.

Fajna ładowarka :) . To znaczy że jak się kupuję ogniwa to nie zgrzewa ich się od razu lecz trzeba je najpierw naładować pakietami i dopiero potem zgrzewać?

IMG1.jpg
Rama hulajnogi.
Pobierz Plik ściągnięto 147 raz(y) 184,26 KB

 
 
Dolce 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Kwi 2021
Posty: 126
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 21 Cze, 2021   

Fajną masz hulajnogę, w pełni amortyzowana, jest gdzie ulokować akumulator. Będzie śmigać jak ta lala.
Sterownik może być większy, nie obciąży akumulatora bo to tylko element pośredni, regulator. Moc sterownika informuje tylko o tym ile wytrzyma a nie ile pobierze prądu. Koniec, kropka.
Jeśli chodzi o budowę pakietu to przed zgrzewania ogniwa muszą być wyrównane, każde z osobna, do takiego samego napięcia. Czytałem, że powinny być naładowane do pełna i to mi się wydaje zasadne. Nie wiem czy można łączyć ogniwa, które mają dokładnie takie same napięcia ale niższe od maksymalnego. To znaczy wszystko można, tylko według mnie lepiej je naładować do pełna a to dlatego, że ogniwa mogą różnie przyjmować i oddawać moc od załóżmy 3V do 4,3V. Zgrzewanie ogniw pelnonaladowanych powinno zmniejszyć ryzyko takich nieliniowości pomiedzy poszczególnymi ogniwami. Dlatego najlepiej stosować w pakiecie ogniwa z tej samej serii, nie mówiąc już o tym, że nie należy mieszać różnych pojemności itp.
 
 
fandaner31 
stażysta


Wiek: 30
Dołączył: 11 Cze 2021
Posty: 175
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 21 Cze, 2021   

Dolce napisał/a:
Fajną masz hulajnogę, w pełni amortyzowana, jest gdzie ulokować akumulator.

Dzięki, jakiś czas temu na olx, mi się trafiła tylko był kłopot z dostawą , bo osoba tylko chciała by osobiście odebrać. Całe szczęście że znajomy mieszka od tej osoby 50km, to jakoś mi to załatwił. Potem jeszcze czekałem jak on będzie przejazdem to mi ją przywiózł, bo kurierem by to wyszło trochę drożej.
Natomiast akumulator i baterie chcę umieścić w takiej nadbudówce , trochę będzie wyżej podest ale myślę że to będzie dobre rozwiązanie tylko trzeba by to zrobić by nie ważyło nie wiadomo ile i się nie rozleciało, hehe :)

Dolce napisał/a:
Dlatego najlepiej stosować w pakiecie ogniwa z tej samej serii, nie mówiąc już o tym, że nie należy mieszać różnych pojemności itp.

Wiem, czytałem o tym. Wiesz gdzie można dostać solidne ogniwa z depakietu ale nie używane?
 
 
Dolce 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Kwi 2021
Posty: 126
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 21 Cze, 2021   

Jeden z kolegów na forum kilka dni temu informował, że ma nowe akumulatorki, ja bym u niego kupił. Za ok 11zł masz 3500mAh zdaje się Sanyo, sprawdź ogłoszenia. Ja kupiłem tutaj, są ok:
batlit
 
 
fandaner31 
stażysta


Wiek: 30
Dołączył: 11 Cze 2021
Posty: 175
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 22 Cze, 2021   

Dolce napisał/a:
Jeden z kolegów na forum kilka dni temu informował, że ma nowe akumulatorki, ja bym u niego kupił. Za ok 11zł masz 3500mAh zdaje się Sanyo, sprawdź ogłoszenia. Ja kupiłem tutaj, są ok:
batlit

Popatrzę, może tam coś bym wybrał. Dziś przyszła paczka z silnikiem ale nie ma dołączonej do tego informacji jaki ma maksymalny amper czy waty. Jedynie na silniku jest napisane że jest na 48V i chyba data produkcji. :)
 
 
fandaner31 
stażysta


Wiek: 30
Dołączył: 11 Cze 2021
Posty: 175
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 05 Lip, 2021   

Witam, mam pytanie. Właśnie dostałem sterownik z lcd, można jakoś go sprawdzić bez baterii. Czytałem że można zestaw uruchomić do testów na ładowarce , tylko czy 2A da radę. Czy można uruchomić to na innym zastępczym zasilaczu np: atx? Jeszcze jedno pytanie zamawiam teraz BMS i tak waham się który byłby lepszy : bms-1 czy bms-2 ?
 
 
Dolce 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Kwi 2021
Posty: 126
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 05 Lip, 2021   

I jeden i drugi się nada. BMS-1 ma dobre opinie, nawet czujnik temperatury mu dołączyli. Ja bym jego wziął. Tyle, że dojdzie pewnie już po sezonie.
Jeśli chodzi o podłączenie zestawu bez akumulatora to musisz mieć zasilacz na napięcie pomiędzy 40,3V (w zależności od ustawionego napięcia, przy którym sterownik odłącza akumulator, zakładam że to jakieś 3,1V dla ogniwa) a 54,6V (w pełni naładowany akumulator 13S).
Jeśli masz taki zasilacz i daje 2A (np ładowarka akumulatorowa) to spokojnie da radę uruchomić Twój zestaw. Ładowarka 54,6Vx2A daje niemało, bo ponad 100W mocy. Po kupnie silnika czekałem na akumulator i też z ciekawości podłączyłem zestaw z zasilacza.
Tylko podłącz wszystko prawidłowo i nie zrób zwarcia.
 
 
fandaner31 
stażysta


Wiek: 30
Dołączył: 11 Cze 2021
Posty: 175
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 06 Lip, 2021   

Dzięki za odpowiedź. Trochę to denerwujące że tak długo idą te paczki a teraz jeszcze doliczają vat :( . Na razie do końca lipca muszę ramę przerobić : tył wahacza bo jest za wąsko i się nie mieści koło z silnikiem, podest w którym będzie bateria i sterownik, i kierownicę też muszę podwyższyć o jakiś 30cm. A przy moim tempie roboty i ciągłego zastanawiania się czy zrobić tak czy może tak to ja nie wiem czy jeszcze zdołam w tym roku pojeździć, hehe. Takie pytanko, czy profil stalowy zamknięty 20x20x1,5mm nada się do podestu by zrobić taką ramę nadbudówkę. Jaka grubość będzie dobra by to się nie zginało? Tak samo wahacz chcę zrobić z profilu zamkniętego np 30x30x2mm + płaskownik 40x5mm do mocowania koła lub mam opcję zespawać dwa płaskowniki 40x5mm. I tak właśnie się zastanawiam. Jeszcze mam dylemat czy przykrywę na której będę stał, zrobić ze sklejki czy lepsza będzie blacha aluminiowa 4-5mm? Takie jeszcze pytanko, do hulajnogi chcę zrobić oświetlenie led wzorując się ze strony Ebiker nexus czy taka przetwornica (dcdc boost - link ) będzie dobra do baterii 48v, czy raczej powinna być STEP-DOWN?
Ostatnio zmieniony przez fandaner31 Wto 06 Lip, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dolce 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Kwi 2021
Posty: 126
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 06 Lip, 2021   

Odnośnie przeróbki mechanicznej hulajnogę to Ci nie doradzę, po prostu tego nie widzę a z Twojego opisu niewiele wynika. Może warto zacząć od zaznajomienia się z tabelekami z wytrzymałością danego materiału/półfabrykatu. Obliczysz sobie ile wytrzyma na danej długości dany materiał przy danym obciążeniu. Możesz oczywiście też wzorować się na jakiejś innej hulajnodze, popatrz jak tam to jest rozwiązane materiałowo. Większość konstrukcji tego typu jak hulajnogi opiera się dzisiaj całkowicie na aluminium a Ty chcesz wykonać podbudowę ze stali.
A jeśli chodzi o lampkę to by mi się nie chciało budować oświetlenia od podstaw tylko kupiłbym gotowe graty i tyle. Coś pewnie znajdziesz.
 
 
fandaner31 
stażysta


Wiek: 30
Dołączył: 11 Cze 2021
Posty: 175
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 06 Lip, 2021   

Czyli lepiej kupić lampkę np 2-3x xml + bateria + ładowarka. Mają w cenie 60-70zl.
 
 
Dolce 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Kwi 2021
Posty: 126
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 06 Lip, 2021   

Na przykład tak. Ja mam z przodu lampkę, którą dostałem w zestawie z silnikiem. Nic szczególnego ale działa i mi wystarcza. Nie jeżdżę ciemną nocą po lesie. Natomiast z tyłu mam zwykła lampkę na baterię ponieważ zapomniałem wyprowadzić kabelki na tył podczas podlaczanie elektryki. Może kiedyś przy jakiejś okazji to zmienię.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group