ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy warto kupić akumulator na zapas ?
Autor Wiadomość
MC_NEO 
początkujący
MC_NEO


Wiek: 47
Dołączył: 16 Lip 2021
Posty: 1
Skąd: Freising
Wysłany: Pią 16 Lip, 2021   Czy warto kupić akumulator na zapas ?

Witam szanowne grono,

Zastanawiam się nad zakupem zapasowego akumulatora do mojego Roweru elektrycznego:

Fischer.

Rower mam dopiero jeden miesiąc, ale zastanawiam się czy nie dokupić już akumulatora bo potem jat ten pierwszy padnie to może już ich nie być w sprzedaży.
Wiem jak obsługiwać akumulatory Li-ion, tylko się zastanawiam czy warto już kupić, naładować i trzymać w rezerwie i np. raz na trzy miesiące sprawdzać jego stan naładowania i przy około 15 - 20% go powtórnie naładować i znów trzymać w rezerwie :?:

Na tą chwilę koszt zakupu to 499€ więc się zastanawiam, czy może odczekać chociaż pół roku albo rok ewentualnie ryzykować i odczekać dłużej :idea: i dopiero dokupić rezerwowy akumulator :?:

Ile czasu może taki akumulator leżeć sobie w pudełku i czekać na podmianę :?:

Ma ktoś z Was doświadczenie w przetrzymywaniu akumulatora Li-ion przez kilka lat, tak aby nie stracić na jego pojemności / żywotności :?:

P.S. Parametry elektryczne akumulatora:
36V, 14Ah, 504Wh.


Pozdrawiam...
Andrzej S.
_________________
FISCHER Herren Trekking E-Bike VIATOR 6.0i - 504 Wh, 28 Zoll
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Pią 16 Lip, 2021   

Pomysł jest niezły i zły zarazem. Po pierwsze "zakisisz" sporo kasy. Po 2 gwarancja będzie nieaktualna. Po 3 nieużywana bateria teoretycznie niewiele traci pojemności ale w praktyce różnie to bywa. Do przechowywania dłuższego najlepiej naładować na ca 80%. Dalej, trzeba pamiętać i kilka razy w roku kontrolować stan, a z tym różnie bywa. Do tego temperatura pomieszczenia itp.
Najlepiej jeśli bateria w magazynie pracuje. Czytałem np. że Siemens dogadał się z energetykami i nowe baterie do samochodów elektrycznych w magazynie podłączone są jako power bank. Rozładowywane i ładowane niskimi prądami.
Z drugiej strony bateria jest nietypowa i rzeczywiście jest niebezpieczeństwo braku zamiennika za jakiś czas.
Twardy orzech :?:
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Pią 16 Lip, 2021   

Jeśli już nie oprzesz się pokusie zakupu drugiej baterii, to chyba lepiej używać ich na przemian.
 
 
Dolce 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Kwi 2021
Posty: 126
Skąd: Polska
Wysłany: Śro 21 Lip, 2021   

Nie kupuj baterii teraz. Może kup w momencie, gdy się będzie kończyła gwarancja. Ten rower to nowy model, myślę że akcesoria będą w sprzedaży przez najbliższe 2 lata. Kupno baterii do szafy nie ma sensu. Równie dobrze mógłbyś kupić silnik na zapas.
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Czw 22 Lip, 2021   Re: Czy warto kupić akumulator na zapas ?

MC_NEO napisał/a:

Wiem jak obsługiwać akumulatory Li-ion, tylko się zastanawiam czy warto już kupić, naładować i trzymać w rezerwie i np. raz na trzy miesiące sprawdzać jego stan naładowania i przy około 15 - 20% go powtórnie naładować i znów trzymać w rezerwie :?:
Bateria wyjęta z roweru i odłączona od kontrolera nie wymaga częstego sprawdzania i ładowania. W ciągu roku nie zauważysz żadnego spadku napięcia (o ile nie jest to bubel).
Drugą baterię możesz używać zamiennie i wymieniąć je np. co miesiąc. Są sytuacje kiedy druga bateria się przydaje. Jeżeli planujesz dalekie przejazdy wrzucasz ją na bagażnik i nie obawiasz się o brak zasilania (istotne w górach, gdzie jazda bez baterii może być niemożliwa), oczywiście musisz mieć odpowiednie sakwy. Inny przypadek - jeżeli masz zbyt mało czasu na ładowanie druga bateria rozwiązuje problem.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Cezar 
początkujący


Wiek: 64
Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 25 Lis, 2021   

Jeżeli kupisz drugą to używaj jej zamiennie z pierwszą. ładuj do 80 % i kończ przy ok 20%, a będziesz zmienił rowery, a te baterie będą ci służyć długie lata. 2 razy w sezonie naładuj je do pełna i zostaw na noc żeby się zbalansowały i dalej używaj je między 80%, a 20 % .. nie wiem jakie masz napięcie ale zakładam 48V między 80 a 20 % masz do "użytku" ok 11V do 12V, jak ci braknie zasięgu to bierz ze sobą drugą baterię.. Ważne byś miał na wyświetlaczu woltomierz i wskazania aktualnego napięcia baterii.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group