ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa baterii
Autor Wiadomość
Piotrek007 
początkujący


Dołączył: 06 Sie 2022
Posty: 2
Skąd: Płock
Wysłany: Pon 08 Sie, 2022   Budowa baterii

Witam.
Posiadaczem roweru elektrycznego jestem od niedawna. Kupiłem nietestowany bez baterii. Okazało się że reszta po przesmarowaniu jest w ładnym stanie pozostaje tylko kwestia akumulatora. Udało mi się kupić w dobrej cenie dwie "uszkodzone" baterie do Gazeli 10S4P. W każdej jest po 40 ogniw 18650. W obu bateriach uszkodzona była jedna sekcja- po 4 ogniwa. Reszta ogniw miała po 3V. Posiadam ładowarkę Xtar VC4. Po naładowaniu baterie leżą już ponad tydzień i ładnie trzymają napięcie 4,18V. Chciałem dokupić BMS-a i złożyć pakiet do mojego roweru. I tu pojawia się moje pytanie. Akumulatorki z dwóch różnych baterii mają różne pojemności. Różnica nie jest wielka. LI-jony z jednej baterii mają od 2180mAh do 2240mAh. Z drugiej baterii mają od 1950mAh do 2000mAh. Chciałem złożyć pakiet 10S6P wybierając ogniwa o największej pojemności. Czy jest to dobre rozwiązanie? Myślałem też żeby zrobić 2 baterie 10S3P Wtedy w każdej baterii były by ogniwa o zbliżonej pojemności ale wówczas potrzebuję drugiej obudowy i BMS-a no i dochodzi konieczność przepinania baterii. Które rozwiązanie będzie lepsze? Domyślam się że łącząc ogniwa o większej pojemności ze słabszymi nie wykorzystam całej ich pojemności ale na to bym mógł się zgodzić kosztem mniejszej komplikacji całego projektu.
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Pon 08 Sie, 2022   

Jak chcesz żeby było dobrze to wypadałoby dać wszystkie nowe identyczne i cieszyć się jazdą z 5lat albo i więcej.

Jak chcesz hobbystycznie go naprawić i nie przeszkadza ci to że pewnie za 2-3 miesiące będziesz musiał znowu go robić to wymień uszkodzone 4 ogniwa.

Jak chcesz z 10s4p zrobić 10s3p to orobisz się sporo a zadowolony pewnie i tak nie będziesz bo nie masz gwarancji że 36ogniw które przeżyły są identyczne a dodatkowo zmniejszysz pojemność całości i co ważne wydajność prądową (3p na starych ogniwach to nawet w rowerze 250W za mocno w d...e dostanie)

I pozostaje jeszcze pytanie czy ta Gazela zadziała z grzebanym akumulatorem.
 
 
nanab 
kierownik
Elektronik


Pomógł: 5 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Lip 2011
Posty: 349
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 09 Sie, 2022   

Patrz na realne pojemności a nie katalogowe, to że trzymają napięcie nie znaczy że mają jakąkolwiek pojemność. Robiłem baterię z używanych 18650 laptopowych, z testów ok 100szt wyszło że statystycznie tylko 10% jest wylanych, albo padniętych tak że nie trzymają napięcia, resztę da się naładować i nie rozładowują się same. z reszty większość miała 25-50% katalogowej pojemności, tu pewnie nie będzie lepiej.
 
 
Piotrek007 
początkujący


Dołączył: 06 Sie 2022
Posty: 2
Skąd: Płock
Wysłany: Wto 09 Sie, 2022   

Dzięki za zainteresowanie moim problemem. Jeśli chodzi o pojemności baterii to są to wartości odczytane z ładowarki. Robię to bardziej w celach edukacyjnych. Poza tym rower ma być używany raczej okazjonalnie dlatego nie chcę pakować się w koszty z nową baterią. Robiąc obudowę postaram się żeby był łatwy dostęp do ogniw żeby w razie czego wymieniać następne. Zapomniałem dodać że rower to Sparta. Do sterownika dochodzi tylko + i - więc żadnej komunikacji z baterią nie ma powinna podejść każda o odpowiednim napięciu. A baterie które miałem pochodzą z Gazelli po prostu takie wpadły mi w ręce za dobre pieniądze więc nie wybrzydzałem:) I tak obudowę muszę robić bo nie mam oryginalnej. A ogniwa są wysoko prądowe (nie laptopowe).
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Wto 09 Sie, 2022   

Jeśli edukacyjnie to wymień 4 zepsute, wyrównaj do reszty i składaj w całość
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 13 Sie, 2022   

Piotrek007 napisał/a:
Dzięki za zainteresowanie moim problemem. Jeśli chodzi o pojemności baterii to są to wartości odczytane z ładowarki.).

Przy jakim prądzie pomiarowym ? Przy 0,5A czy np 3A ? Bo to zasadnicza różnica.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
LukLuk 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2022
Posty: 41
Skąd: Lublin
Wysłany: Czw 03 Lis, 2022   

Podpowiem że ostatnio na olxach trafiłem 3 używane baterie stelli za 150. trzeba szukać okazji. przy czym bez testera pojemności to wiadomo że to loteria. Tylko że za 150pln można mieć 3 do 5 dobrej jakości ogniw a nie 60 używanych ;)
 
 
LukLuk 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2022
Posty: 41
Skąd: Lublin
Wysłany: Czw 03 Lis, 2022   

Gdybyś chciał przeprowadzić testy pojemności tej baterii to posiadam zaimportowaną w tańszych czasach aparaturę marki Kunkin z opcją podłączenia do komputera i rysowania wykresów pomiarów. Wtedy przysyłasz, ja mierzę i odsyłam bat z gotowym pomiarem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group