ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Nostusek
Sob 07 Gru, 2013
ekonapdy i inne - nowela prawa...
Autor Wiadomość
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 12 Cze, 2010   ekonapdy i inne - nowela prawa...

Czy nowela prawa o tych 250 watach i 25 kmh weszła w życie już? Bo tak się zastanawiam co z tymi wszystkimi ekonapedami itp. silnikami w hubach itp.. już nie chodzi nawet o moc, tylko o wyposazanie w system pas... tzn że co teraz będzie to nielegalne i... no i wlasnie i co? zalożmy że takiego rowerzyste zatrzymuje policja... Co niby ma sprawdzać? Jak to niby ma wyglądać... Jakie są konsekwencje jeżdzenia czymś takim ( wychodzi na to że np rower z hubem 550 wat kwalifikuje sie jako motorower) Co może być za jazde niezarejestrowanym pojazdem?
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 12 Cze, 2010   

No odzew jak niee wieem
 
 
Jacek 
początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 34
Skąd: Alberta ,Kanada
Wysłany: Pon 14 Cze, 2010   

Jeśli to prawda to następny w praktyce przepis nie do wyegzekwowania , trudno sobie wyobrazić policjanta z miernikiem mocy , to tak jak z OC na rowery , każdy powinien mieć a chyba nikt nie ma. Chociaż to akurat nie jest głupie bo jak rowerzysta spowoduje wypadek a w wyniku tego auto np. uderzy w drzewo i straty są duże to jest OC a nie włóczenie się po sądach.
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 14 Cze, 2010   

nurtuje mnie ten problem także, zastanawiam się czy jak bym podpadł komendantowi to zatrzyma mnie i wezwie holowanie, da mandat, czy jak może każe zdemontować motorek
gdzieś tu czytałem że odmówiono rejestracji skutera elektr. bo w PoRD nie ma definicji
według mnie jest problem, co do korzystania ze ścieżek rowerowych i tu te 25 km/h ma sens, ale znowu jadąc po drodze dostaniesz mandat i napewno nikt nie będzie zwracał uwagi na to że masz ponad 250W
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 14 Cze, 2010   

Oc nie trzeba miec na rower ( nie wiem czy mozna) mocy nikt mierzyc nie bedzie... ale np latwo sprawdzic czy rower posiada jakis system typu pas ktory wlacza silnik pedalujac
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 14 Cze, 2010   

mmoto napisał/a:
ale znowu jadąc po drodze dostaniesz mandat i napewno nikt nie będzie zwracał uwagi na to że masz ponad 250W

No okej szukajac analogii... Jesli nie ma systemu ograniczajacego predkosc (moc pomijam - jesli masz silnik w granicach rozsadku nie podpada) TO CZYM JEST TAKI ROWER? NIEZAREJESTROWANYM MOTOROWEREM>? Na americkich forach piszą: pedalujeszz nie ma sprawy nikt nie sprawdza:)
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 14 Cze, 2010   

dokładnie jak piszesz a w ameryce piszą tak: musisz być sprawny na tyle by pedałować, a jaki silnik masz w kole czy na bagażniku twoja sprawa
właśnie o to chodzi że nie ma definicji czy to motorower bez rejestracji czy co, poczekajmy może ktoś wklei jakiś przepis prawny
 
 
Jacek 
początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 34
Skąd: Alberta ,Kanada
Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

Według prawa OC na rower jest obowiązkowe tylko mało kto o tym wie łącznie z policją , nikt tego nie egzekwuje bo i składki niewielkie , kiedyś czytałem artykuł na ten temat pytałem też mojego brokera i potwierdził że OC na rower jest, jeden z moich znajomych wykupił OC na rower ,było to z dziesięć lat temu być może teraz coś się zmieniło choć nie sądzę , wiem że temat jest o czym innym ale postaram się coś znależć na ten temat.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

OC na rower jest, ale nie ma obowiązku.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Jacek 
początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 34
Skąd: Alberta ,Kanada
Wysłany: Śro 16 Cze, 2010   

Kiedyś z 10 lat temu czytałem w gazecie ,ze za brak OC na auto w razie kontroli policji kara wynosi 3000pln. na motocykl 2000pln a na rower 500pln. dlatego sądziłem że obowiazkowe ale może pismak przesadził , natomiast ostatnio plitykom chodzi po głowie żeby taki obowiązek wprowadzić.
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 18 Cze, 2010   

to może namieszać w głowie:
Cytat:
Ustawa z dn. 20 czerwca 1997 r.- Prawo o ruchu drogowym
Art. 2
34.pojazd wolnobieżny to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;
Pojazdy wolnobieżne jako specjalna kategoria pojazdów nie muszą posiadać homologacji - mogą poruszać się po drogach publicznych bez konieczności posiadania tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego. Mówi o tym Art. 71 Kodeksu drogowego.
Ustawa z dn. 20 czerwca 1997 r.- Prawo o ruchu drogowym
Art. 71.
1.Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust.3.
2.Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.
3.Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art.66.



Art. 66.
Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1.nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
2.nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
3.nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
4.nie powodowało niszczenia drogi;
5.zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
6.nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Szczegółowe warunki techniczne i zakres niezbędnego wyposażenia pojazdów w tym pojazdów wolnobieżnych podaje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 31 grudnia 2002 r.


Cytat:
„pojazd silnikowy” - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru
i pojazdu szynowego
„pojazd wolnobieżny” - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza
prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego
„motorower” - pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik
spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja
ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h
„rower” - pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni
osoby jadącej tym pojazdem

Czy rower z silnikiem może być uznany za pojazd wolnobieżny?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 18 Cze, 2010   

Jak chciałem zapłacić OC za mój skuterek, to stwierdzili, że potraktują go jako pojazd wolnobieżny.
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 19 Cze, 2010   

ile oc na wolnobieżny kosztuje?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 19 Cze, 2010   

Przy moich zniżkach coś około 60 zł.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group