ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Nostusek
Sob 07 Gru, 2013
Pojazd elektryczny Trikke z ladowaniem z wlasnej elektrowni.
Autor Wiadomość
flaytec
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Cze, 2010   Pojazd elektryczny Trikke z ladowaniem z wlasnej elektrowni.

Witam.Mam na imię Paweł.Mieszkam w Krakowie. To mój pierwszy post na tym forum .

Nie dawno skończyłem budowę skutera terenowego najlżejszego turystyka. Skuter jest spalinowy wiec nie o nim tutaj ,ale wreszcie powstał skuter idealny jakiego żadna firma nie produkowała. No i teraz mam czas by pomysleć o czymś innym.

Myslałem o zakupie skutera elektrycznego ale generalnie nie znalazłem za bardzo dla niego zastosowania( jeżdżę turystycznie na duże dystansy z bagażem i pasażerka).

Segway jest niestety za drogi ale odpowiada mi pomysł pojazdu osobistego.Ale ..są już tańsze i lepsze pojazdy a nowe wciaż powstają i są projektowane.

Dziewczyna chciala używane auto ,ale szkoda mi bylo pieniędzy...stwierdziłem ze dołoże trochę i kupie .....hulajnoge

Zdecydowałem sie na Trikke elektryczny do testu, z uwagi na mała wagę i mozliwośc bezproblemowa wchodzenia z nim do autobusu no i najwieksza zalete- mozliwosc jazdy po całkowitym wyczerpaniu akumul przy pomocy własnych miesni, jak tez mozna wlaczyc tryb hybrydy.Ile jest lepszy od Segwaya stwierdzić chce sam.

Ostatnio udało mi sie dostać reczny generator dajacy ponad 230v i iles watów(nie wiem ile) - teoretycznie krecać korbka mógłbym naładowac każdy skuter elektr czy inny pojazd.Nie znam sie jednak na elektryce i dopiero kupuje do niego regulator napiecia jak i wychyłowy miernik żebym wiedział jakie napiecie produkuje.

Jesli ktoś bedzie zainteresowany tematem to w planie jest połaczenie generatora i pojazdu tak by ladowanie akum do pelna nie trwało 5 godzin a 15min co robie w przypadku innych akumulatorów żelowych i jakoś dzialaja.Nie mam jednak żadnej wiedzy teoretyczniej i może ktoś mi wyjaśni parę spraw .Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Pią 25 Cze, 2010, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Cze, 2010   

Może i naładujesz żele w 15 minut, ale ile takich ładowań zrobisz zanim wyrzucisz te akumulatory? Żeli nie naładujesz bez ich zniszczenia w 15 minut. Ładuje się je prądem 1/10 pojemności przez 10 godzin (typowo). Poza tym zwróć uwagę na ortografię, bo byki były drastyczne ;)
 
 
flaytec
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Cze, 2010   

Nie można być dobrym we wszystkim.. :mrgreen:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Cze, 2010   

Wystarczy chcieć ;)
 
 
regent1
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Cze, 2010   

niestety: tak szybko nie można ładować żadnych obecnie dostępnych akumulatorów, chyć by się bardzo chciało.
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Cze, 2010   

regent1 napisał/a:
niestety: tak szybko nie można ładować żadnych obecnie dostępnych akumulatorów, chyć by się bardzo chciało.


Mylisz się i to znacznie :) A123 mozna ładować nawet prądem 10C.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 27 Cze, 2010   

Każdy aku w zasadzie można szybko ładować, aby nie wybuchł, ale to da się zrobić tylko kilka razy i idzie się po nowe.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
wit 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 285
Skąd: Skierniewice
Wysłany: Nie 27 Cze, 2010   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Każdy aku w zasadzie można szybko ładować, aby nie wybuchł, ale to da się zrobić tylko kilka razy i idzie się po nowe.

a123 dopuszcza bardzo szybkie ładowanie. ale... zamiast około 500 cykli nominalnych -mamy około 100.
a odwrotnie ładujac a123 powoli przez kilka godzin i nie żyłując poboru prądu na max -mamy sporo więcej niż nominalnie określona żywotność... podobno można się spodziewać 2000cykli.


podobnie niektóre ni-cd dopuszczają bardzo szybkie ładowanie... i też żyją wtedy około 100cykli. często mniej.

żele jak i każde "typowe normalne" li-pol li-jon lifepo4 ni-mh i większość ni-cd 15stominutowe ładowanie zabija albo natychmiast -albo w ciągu około5 cykli.

li-pol w dodatku przy takim ładowaniu potrafią buchnąć pięknym i prawie niemożliwym do ugaszenia ogniem...
_________________
Witek.
 
 
flaytec
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Sie, 2010   

To ciekawe bo od wielu lat używam zwykłych akum żelowych 12v:I bardzo zle je ładuję.

7ah -waga 2,5kg
3 ah ok 1,3kg
1,3 ah, ok 0,5kg

ładuję je prostownikiem samochodowym do dużych samochodowych akumulatorów :!: .

Ładowanie od zera 7ah trwa 45min a troche rozładowany do 10,5 V ładuje sie 15min. :mrgreen:

1,3ah ładuję sie ok 3-5min . Raz o nim zapomniałem i ładował sie godzinę :shock: rozpęczniał na wszystkie strony ale działał normalnie, z rok jeszcze go używałem po tym.

Naładowanie akumulatora sprawdzam na :grin: ucho, jak żel sie gotuje w środku( słychać bulgotanie) to troche przesadziłem i staram sie wyłączać prostownik zanim to bulgotanie nastąpi.

Jeśli chce rozładować akum do zera podłączam halogen 55w 12 v i wybiera 7ah w ok 16min do 20min ( 4 min-żarzy sie już tylko żarnik) mały akumulator robi sie od tego ciepły :roll:

Akumulatory używam do wykrywacza metali i wytrzymują takie traktowanie ok 2,5-3 lata, i na pewno ich pojemnośc spada ,ale nie jakoś drastycznie w pierwszym roku nie zauważam tego spadku wcale.
Gwałtowny jest po przekroczeniu 2 roku, nie wiem na ile mają na to wpływ cykle ładowania, myślę ze rocznie robię ich ok 20-25 nie więcej.Sprawdzaja sie idealnie i jestem z nich b zadowolony.
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Sob 07 Sie, 2010   

Co wy wiecie o szybkim ladowaniu zelowych akumulatorów, tutaj macie profesjonalistę:

http://www.youtube.com/watch?v=jfoxRwssqR8
http://www.youtube.com/watch?v=8cT7oz8FUzA

:D

A co do twojego sposobu ładowania - twoje szybkie ładowanie plus rozładowywanie do zera (po co?) powoduje, że masz te raprem 50 cykli...
_________________
No i jest :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group