ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Uszkodzona ładowarka LiFePO4
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 09 Mar, 2011   

Jeśli wywaliło bezpiecznik w sposób widoczny na zdjęciu, to na bank było zwarcie. Poszukiwania zwarcia za pomocą omomierza, przy wyłączonym zasilaniu nikomu nie zaszkodzą. Pod warunkiem, że kondensator jest rozładowany, co można w prosty sposób sprawdzić zwierając śrubokrętem nóżki tego kondensatora. Innych powodów złego skończenia naprawy przez naprawiacza nie widzę ;)
 
 
Szwed 
stażysta
moturzysta


Wiek: 43
Dołączył: 26 Gru 2010
Posty: 121
Skąd: Opole
Wysłany: Śro 09 Mar, 2011   

zeeltom napisał/a:
Jeśli wywaliło bezpiecznik w sposób widoczny na zdjęciu, to na bank było zwarcie

Tak. Pytanie co było jego przyczyną. Może po prostu fabrycznie wadliwy kondensator. Wtedy wystarczy wymienić. Jeżeli jednak coś innego, to prosta wymiana elementów które widać, że są uszkodzone może nie wystarczyć.
Po takiej naprawie podłączenie tego do sieci może dać nieprzewidywany efekt. Dlatego po prostu zalecam ostrożność komuś, kto nawet nie wie jak przetestować podstawowe elementy przy pomocy miernika.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 09 Mar, 2011   

Wystarczy odczytać na obudowie na jakie napięcie jest ten kondensator. Można wtedy założyć na jakie napięcie przewidziany jest zasilacz.
 
 
Pir-serwis 
kierownik



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 333
Skąd: Ostrowiec Warszawa
Wysłany: Śro 09 Mar, 2011   

Kolega naprawiajacy niech wkłada okulary po naprawie-gdy patrzy i włącza-
czasem jak wystrzeli tranzystor czy inny półprzewodnik to mozna oko stracić.
Dwa razy ledwie sie wywinąłem od utraty.

Ostatnio nawet farelka mi wybuchła-ceramiczna (chciałem element grzejny wykorzystać w samochodzie) czego sie nie spodziewałem-i dostałem strzała ogniem w oko,i odpryskami-tak więc trzeba uważać na każdym kroku, czemu to wybuchlo nie wiem do dzisiaj ale akurat trzymałem przy twarzy gdyz rękoma ciężko było odczuć czy grzeje a po chwili był wybuch-zwarcie-i ciemno w domu-zamykajac oko widzialem ogien i farelka rozbiła sie na podłodze rzucona rozpędem przeze mnie.

A i elektrolit potrafi wybuchnać-odfrunie metelowa puszka-ale to w naszych polskich tak sie zdarzylo.
_________________
Paweł-Elektryczny Citroen BX
 
 
zarówka128
[Usunięty]

Wysłany: Śro 09 Mar, 2011   

Z powodu mojej malej wiedzy elektronicznej oddałem do naprawy. Zobaczymy co z tym zrobią.....Obawiam sie uszkodzenia ukladu scalonego, tego sie chyba nie da naprawic
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 09 Mar, 2011   

Jakiś miesiąc temu przestrzelił mi transformator 400kW a ja stałem twarzą do przekładników prądowych. Całe szczęście, ze osmaliło mi tylko rękę. Oczy mam całe. Traf chciał, że przeszło 15kV na stronę wtórną, gdy stałem przy liczniku pomiaru pośredniego.
Uważać trzeba, ale nie wszystko da się przewidzieć.
 
 
maniakev
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 124
Wysłany: Czw 10 Mar, 2011   

Co do tego "wybuchniętego" zasilacza to bardzo możliwe, że był tam "przełącznik" 110/220 to znaczy zworka zalutowana do odp. napięcia. Przy zalutowanym na 110 na wyjściu dostaniesz 450V i przy odrobinie szczęścia polecą tylko tranzystory i kondensatory.

schemat:

przelacznik_110_220.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 343 raz(y) 28,48 KB

 
 
Szwed 
stażysta
moturzysta


Wiek: 43
Dołączył: 26 Gru 2010
Posty: 121
Skąd: Opole
Wysłany: Czw 10 Mar, 2011   

maniakev napisał/a:
bardzo możliwe, że był tam "przełącznik" 110/220 to znaczy zworka zalutowana do odp. napięcia.

Wątpliwe. W takim układzie były by 2 elektrolity na wysokie napięcie, a na zdjęciach ich nie widać.
 
 
maniakev
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 124
Wysłany: Czw 10 Mar, 2011   

Masz rację, nie popatrzyłem na zdjęcia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group