ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Odkręcanie wolnobiegu
Autor Wiadomość
pzinek 
młodzik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 63
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   Odkręcanie wolnobiegu

Kupilem zebatke z wolnobiegiem (powiekszenie )

Wbrew zapewnieniom sprzedawcy po nakreceniu nie da sie tego normalnie odkrecic. Nie ma wpustow pod zaden klucz. Wedlug strony po anglikansku nie da sie tego zrobic bez niszczenia wolnobiegu. Ktos moze ma jakis pomysl, sugestie lub mial doczynienia z czyms takim?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

A dwie dziurki widzisz? To jest miejsce na klucz, podobny do używanych przy szlifierkach kątowych.
 
 
pzinek 
młodzik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 63
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Widze, ale sa bardzo plytkie. Narzedzie sie tam nie utrzyma.
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Nie mogę dokopać się do swojego wolnobiegu tego typu, więc z przekonaniem graniczącym z pewnością poradzę, aby wykorzystać te otworki i odkręcić (np. uderzeniami) POKRYWĘ wolnobiegu (gwint LEWOSKRĘTNY), a potem już wszystko proste.
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Jeżeli nie ma wypustek na zwykły klucz lub czegoś podobnego to nie da się odkręcić całego wolnobiegu, ale oczywiście da się odkręcić ten dekielek i "rozebrać" go na czynniki pierwsze. Wystarczy jakiś pobijak-śrubokręt i młotek. Powinno iść dosyć łatwo, tylko ważne by bić w dobrym kierunku, bo jak koledzy wyżej wspomnieli nie jest to normalny gwint.

Ale jeżeli przypomina to od środka zwykły wolnobieg, to ze zdaniem:

jerzyz napisał/a:
a potem już wszystko proste.


Nie zgodzę się :) . Odkręcić nie problem, problem to złożyć z powrotem. Przy okręcaniu polecam podłożyć sobie jakieś pudełko pod spód, w środku znajduje się masa małych kulek a zgubienie choć jednej (lub dołożenie za dużo...) może powodować problemy z późniejszą właściwą pracą. Dochodzą do tego co najmniej 2 zęby na sprężynkach (lub blaszkach sprężynujących) i przy składaniu możemy stracić całe popołudnie upaćkani w smarze :) .
 
 
andrzejIskierka 
stażysta
Młody Konstruktor


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lis 2010
Posty: 184
Skąd: Zagłębie Sosnowiec
Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

mam jeszcze pare tych wolnobiegów. jeden właśnie nakręcony był na trójramienne aluminiowe koło od skuterka elektrycznego i postanowiłem go odkręcić. i to był mój pierwszy błąd.odkręciłem ten dekielek i rozsypały się wszystkie kulki, co okazało się że chodzi wszystko bez smaru. naciołem pilnikiem dwa wypusty, jak w wolnobiegach i zacząłem rombaćmłotem rzez przecinak w tych wypustach, ale materiał jest tak miękki, że tylko rozwaliło te nanięci. zniszczyłem i wolnobieg i gwint na kole. najlepiej eszcze przed nakręceniem na koło zrobić jakiś wycięcia pod klucz. ja się już wyleczyłem z tego wolnobiegu i poprostu duży wieniec mocuję czerema śrubkami do zębatki 18 zębowej na wolnobiegu, torpedzie lub ostrym kole. :lol:
 
 
pzinek 
młodzik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 63
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Ten wolnobieg tez nie wzbudza mojego zaufania. Boje sie nakrecic na nowe kolo, bo jesli bede chcial cos zmienic to kupa kasy moze sie zmarnowac.

Cytat:
poprostu duży wieniec mocuję czerema śrubkami do zębatki 18 zębowej na wolnobiegu


Nie ma luzu lub bicia? Czy trzeba jakos specjalnie mocowac?
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Z kulkami nie jest tak tragicznie ;) . Przerabiałem to kilka razy i jest to do zrobienia, choć nawet serwis rowerowy nie chce się takich rzeczy podejmować. Przede wszystkim odkręcać to w położeniu poziomym i podstawić coś pod spód żeby kulki nie latały po całej podłodze. To żeby kulek nie pogubić jest o tyle ważne że nawet po dołożeniu te nowe będą miały trochę większą średnicę (bo reszta się w miarę równo starła), ale ja dokładałem i nie hałasuje za bardzo. Najlepiej jakiś gęsty smar i po kolei "przyklejać" kulki na smarze, potem najtrudniejsza operacja nałożyć jedno na drugie by nie strącić kulek i założyć pieski. Najgorszy moment to ten w którym po złożeniu musimy zaczynać pracę od nowa bo jest jedna kulka za dużo bądź zapomnieliśmy włożyć podkładki...

Polecam post Miecho87 w tym temacie.
 
 
pzinek 
młodzik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 63
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Powiedzmy ze umiem juz zlozyc wolnobieg ale nadal nie wiem jak go odkrecic . Co mi daje jego rozbebeszenie?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

Odkręcić, bez zniszczenia, może być trudno. Ja miałem dwie metody, ale niestety inwazyjne. Albo wkręcałem wolnobieg mocno w imadło, aż się wyginał i odkręcałem kołem, albo robiłem mały spaw na obwodzie i też w imadle wykręcałem.
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

Jak odkręcisz ten dekielek i wyjmiesz zębatki (z częścią kulek) w normalnym wolnobiegu zostaje trzpień (na którego obwodzie też znajdują się kulki), który jest nakręcony na gwint piasty i który można potem łatwo odkręcić jakimś kluczem. Potem możesz wolnobieg złożyć i nakręcić na inną piastę
 
 
Malibu 
początkujący


Dołączył: 25 Sty 2019
Posty: 35
Skąd: gorzów wlkp
Wysłany: Czw 14 Mar, 2019   

Hej
Jak najlepiej odkęcić wolnobieg z bionxa, bo na razie próbowałem po dobroci i nie idzie za bardzo. Mam klucz ale nie chce ukręcić obudowy ??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group